R E K L A M A

Hammer Energy, MaxCom MS457 Strong i Samsung Galaxy Xcover 4 - starcie tytanów

Opublikowane:

Wyświetlacze

I tak najczęściej patrzymy na wyświetlacz. "Na papierze" ekrany porównywanych smartfonów są takie same: 5-calowe HD. Ale kiedy je rozświetlimy i położymy telefony obok siebie - dostrzeżemy spore różnice. Każdy z modeli inaczej odwzorowuje barwy. MaxCom MS457 Strong świeci najjaśniej, ale też "chłodniej", bardziej niebiesko niż pozostałe dwa modele. Z jednej strony - to dobrze, ale użytkując ten telefon nocą zaczniemy już narzekać. Jego minimalny poziom jasności jest sporo za wysoki.

Galaxy Xcover 4 potrafi zejść o wiele, wiele niżej, za to w słoneczny dzień wypadnie już gorzej. Hammer Energy jest tu "najrówniejszy" - niezły w słońcu, poprawny nocą. W MaxComie mamy aplikację Miravision, pozwalającą dostosować sposób wyświetlania kolorów do naszych upodobań, za to w Samsungu i Hammerze znajdziemy tryb ochrony wzroku przed szkodliwym światłem niebieskim.

Do wyświetlacza, każdy z modeli dokłada jakąś zaletę. Hammera można wybudzać gestami, w Samsungu mamy tryb obsługi jedną dłonią, a MaxCom MS457 Strong, jako jedyny ma diodę powiadomień. Kąty czytelności są podobne we wszystkich trzech modelach (przyzwoite w tym segmencie rynkowym), podobnie ma się też kwestia precyzji paneli dotykowych. Jest niezła, ale w żadnym przypadku nie możemy liczyć na poprawne działanie po zamoczeniu czy zabrudzeniu.

Interfejsy, systemy, aplikacje

Skoro już jesteśmy przy wyświetlaczach - zerknijmy na interfejsy. Tu, podobnie jak przy konstrukcji, mamy dwa różne podejścia, Polska kontra Korea. MaxCom MS457 Strong i Hammer Energy oferują czyste, nie przekombinowane interfejsy. Można powiedzieć, że oba stanowią surową postać Androida, bez żadnych dodatkowych aplikacji i z tylko nieznacznymi modyfikacjami ze strony producenta. Z kolei Samsung - oferuje swoją firmową nakładkę, ze sporą ilością dodatkowych opcji i aplikacji.

W Hammerze mamy Androida 8.1, wzbogaconego praktycznie tylko o parę dodatków, jak np. gesty ekranowe czy apka do aktualizacji systemu. W MaxComie - podobnie - tu z kolei jest wspomniana Miravision, a nie ma gestów, słabiej ocenię też pasek skrótów, który można modyfikować tylko w niewielkim stopniu. Najgorzej, że MaxCom MS457 pracuje pod Androidem 7.0, nie znajdziemy w nim choćby zatem możliwości pracy na dzielonym ekranie, jak w Hammerze i Samsungu. A ten ostatni ma Androida 8.1 z nakładką Experience 9.5, wzbogaconą m.in. o pakiet aplikacji Microsoftu, bezpieczny folder (Sejf), motywy, gesty czy nawet apkę ułatwiającą przeniesienie danych ze starego telefonu. Samsung dodaje też Facebooka, pro-zdrowotną aplikację Health, darmowe miejsce na pliki w chmurze czy własne, niezależne od Google rozwiązania Notesu czy Galerii zdjęć. Co ciekawe - obsługę muzyki powierzono już Google, choć ta od Samsunga jest znacznie lepsza, ale trzeba ją doinstalować.

MaxCom MS457, jako jedyny nie ma radia FM. Sprawdziłem, ile pamięci pozostaje nam na start w każdym z modeli. W Hammerze mamy 10,7 GB, w MaxComie (choć teoretycznie ma jeszcze "chudszy" interfejs) - 10,2 GB, a w Xcover 4 - z racji największej "obfitości" dodatków - tylko 10 GB. Zakup karty microSD jest moim zdaniem niezbędny - szczególnie w tego typu telefonie. Taki telefon kupujemy, gdy wiemy, że może być narażony na uszkodzenia. Warto pamiętać, że nawet, gdy telefon zostanie całkowicie zniszczony, dane na karcie mają szansę przetrwania i pozostaną dostępne szybko i łatwo.

Jak oceniam interfejsy? Samsung wygrywa najbogatszym wyposażeniem, ale niemal równo ocenię Hammera - za aktualny system i brak nakładki. Tu decyzja należy do was - jedni lubią interfejsy producenckie, inni nie. Ja zaliczam się do drugiej z grup, ale tu moje osobiste upodobania nie powinny mieć znaczenia, dlatego pierwszeństwo daję Galaxy. MaxCom MS457 Strong przegrywa, bo ma starszy system, niewygodne klawisze pod ekranem i zbyt skromny pasek skrótów - można mieć tylko 9.

Materiał własny

Opublikowane:
Autor: Adam Łukowski

Ten artykuł skomentowano już 4 razy.
Zobacz najnowsze opinie lub dołącz do dyskusji i dodaj opinię!
Dodaj swoją opinię!
R E K L A M A
Wszystkich opinii: 4.
100,0% 
 0,0% 
 0,0% 
Dawid
Ja miałem okazję przetestować Hamera i Maxcoma. Uważam, że telefony praktycznie identyczne ale Maxcom wygrywa ze względu chodź by na takie detale jak cały zestaw z dobrymi słuchawkami.
Różnica w baterii jest praktycznie nie odczuwalna. Bardziej polecam maxcom
.10.67.148 | 29 Nov 2018, 13:11
True
Nie ma to jak Hammer, można po nim autem przejechać i dalej działa :D
.62.59.82 | 29 Nov 2018, 09:11

mat
Jak dla mnie wygrywa Hammer właśnie ze względu na baterię
.205.112.65 | 28 Nov 2018, 12:11
Tomek
Bardzo fajny test, sam uważam że hammer jest świetny tylko pytanie mam, czy redaktor miał może styczność z nowym hammerem 18:9 ? Lepsze podzespoły a cena dalej poniżej tysiąca. Wg mnie lepiej dołożyć kilka złotych i zakupić właśnie tą wersje. Pozdrawiam
Miał: http://www.mgsm.pl/pl/katalog/hammer/energy18x9/test/1164/
.146.45.51 | 28 Nov 2018, 11:11