R E K L A M A

Huawei Mate 40 - premiera w cieniu restrykcji

Opublikowane:

Huawei Mate 40 - flagowa rodzina smartfonów Huawei zadebiutowała w piękny słoneczny jesienny dzień, niestety tylko online. Tzn. konferencja prasowa odbyła się online ze względu na restrykcje związane z koronawirusem.

- Ale to restrykcje, które dotyczą obecnie większości, jeśli nie wszystkich premier. Znacznie smutniejszy jest fakt, że nie dalej niż wczoraj dowiedzieliśmy się o wytycznych szwedzkiego urzędu telekomunikacyjnego wykluczającego jakikolwiek sprzęt Huawei w rozwoju krajowej sieci 5G. Utrzymywane jest embargo na jakąkolwiek amerykańska technologię sprzętową czy software'ową w transakcjach handlowych z chińska firmą, a to oznacza brak zaopatrzenia w najbardziej podstawowe komponenty elektroniczne. W tych warunkach przygotowanie premiery flagowców wydaje się niemal mission impossible. A jednak. Dziś zadebiutowały Huawei Mate 40, Mate 40 Pro, Mate 40 Pro+ i Huawei Mate 40 RS Porsche Design. Niestety w czasie konferencji prasowej omówione nieco bardziej szczegółowo zostały tylko Huawei Mate 40 Pro i Mate 40 Pro+. Wszystkie specyfikacje znajdą się w katalogu mGSM.pl, gdy tylko producent je udostępni. Na szczęście znane są już wszystkie ceny w euro.

Mate 40 Pro, Mate 40 Pro+ - zupełnie bez ramek

Huawei Mate 40 Pro i Huawei Mate 40 Pro+ nie mają bocznych ramek. Wyświetlacze bazują na matrycach OLED o przekątnej 6,76 cala i pracują w rozdzielczości 1344x2772 px przy częstotliwości odświeżania 90 Hz. W dolnej części wyświetlaczy umieszczono czytnik linii papilarnych. Krzywizna każdego wyświetlacza przekracza poziomą oś symetrii smartfonów, co sprawia, że ramki nie są widoczne. Na górze i na dole są minimalne marginesy, a na prawej krawędzi wyświetlacza - gdy patrzeć na wprost - widać przyciski (które oczywiście zamocowane są jednak w obudowie, a nie w ekranie). Na dolnej krawędzi mieści się hybrydowa szufladka na karty i gniazdo USB-C. Smartfony obsłużą dwie karty SIM albo kartę nano-SIM + NM-card. Nie ma jacka 3,5 mm, ale nikt się go tu chyba nie spodziewał.

Podwójny aparat fotograficzny z przodu ma oczko z matrycą 13 Mpx i drugie, które ma się zajmować obsługą gestów, ale nie tych zwykłych: będzie można odebrać połączenie, czy przeglądać treści takich bez dotykania ekranu. Dzięki oprogramowaniu ten drugi aparat rozpoznaje moment, gdy użytkownik patrzy na ekran i na zablokowanym wyświetla np. informacje "zawsze na ekranie"; potrafi również wyciszyć dzwonek, gdy podnosimy smartfona, by sprawdzić numer połączenia przychodzącego.

Aparaty fotograficzne - drugi charakterystyczny element

Tylny zestaw aparatów fotograficznych Huawei Mate 40 Pro jest elementem niezwykle charakterystycznym w projekcie obudowy. Producent nazwał rozwiązanie Ultra Vision Cine Camera. 3 aparaty zostały umieszczone w sporych rozmiarów okręgu z logo Leica, na którym mieści się również podwójna dioda doświetlająca i mikrofon do nagrywania wideo. Główny aparat dysponuje matrycą 50 Mpx, a towarzyszy mu szerokokątna jednostka z czujnikiem 20 Mpx i obiektyw tele z czujnikiem 12 Mpx pracujący w układzie peryskopowym (7-krotny zoom bezstratny).

W Huawei Mate 40 Pro+ również mamy główny aparat z matrycą 50 Mpx, obiektyw szerokokątny z matrycą 20 Mpx, aparat tele z matrycą 8 Mpx pracujący w układzie peryskopowym, drugi aparat z teleobiektywem i matrycą 12 Mpx oraz czujnik ToF. Układ pozwala na osiągniecie 17-krotnego zoomu bezstratnego.

Huawei obiecuje nową jakość zdjęć i filmów szerokokątnych zarówno w przypadku tylnych, jak i pary przednich aparatów. Utrzymana ma zostać również wysoka jakość zdjęć w złych warunkach oświetleniowych, z których znane są flagowce Huawei. Główna matryca w obu przypadkach ma wielkość 1/1,28", natomiast wielkość pojedynczego piksela to 2,44 µm. Huawei Mate 40 Pro został wyposażony w teleobiektyw peryskopowy, który umożliwia wykonanie wysokiej jakości zdjęć z 10-krotnym zoomem hybrydowym i 50-krotnym zoomem cyfrowym. Z kolei Huawei Mate 40 Pro+ ma podwójny teleobiektyw, z pomocą którego można wykonać zdjęcie z 20-krotnym zoomem hybrydowym i 100-krotnym zoomem cyfrowym.

Oba modele umożliwiają nagrywanie wideo w rozdzielczości 4K HDR przy 60 klatkach na sekundę. Technologia Low Light Video umożliwia jednoczesne nagrywanie materiału w kilku rożnych ekspozycjach, Steady Shot zapewnia stabilizację, a XD Fusion HDR Engine czuwa, by materiał wyjściowy nie był ani zbyt ciemny ani zbyt jasny w przypadku dużych różnic oświetlenia filmowanych obiektów.

Kirin 9000 - ostatni z wielkich

Procesor HiSilicon Kirin 9000 to ostatni z wielkich autorskich projektów Huawei, który udało się sfinalizować zanim firmę dotknęło amerykańskie embargo. Wśród 8 funkcjonalnych rdzeni znajdują się jednostki ARM Cortex-A77 i ARM Cortex-A55. Te pierwsze taktowane zegarem z częstotliwością ponad 3 GHz, a te drugie - 2 GHz. Za grafikę odpowiada ARM Mali-G78.

Procesorowi towarzyszy 8 albo 12 GB pamięci RAM. Dla użytkownika przewidziano 256 GB, które musi oczywiście dzielić z systemem i aplikacjami. Bateria o pojemności 4400 mAh ładowana będzie przewodowo prądem o mocy 66 W albo bezprzewodowo - prądem o mocy 50 W.

Kolory i ceny

Huawei Mate 40 Pro dostępny jest w trzech kolorach: czarnym, białym oraz srebrnym. Natomiast Huawei Mate 40 Pro+ w ceramicznym białym i ceramicznym czarnym.

Materiał własny/Huawei

Opublikowane:
Autor: Jacek Filipowicz
Ten artykuł skomentowano już 1 raz.
Zobacz najnowsze opinie lub dołącz do dyskusji i dodaj opinię!
Dodaj swoją opinię!
Pobieram dane...
R E K L A M A
Wszystkich opinii: 1.
100,0% 
 0,0% 
 0,0% 
miku666
z RS Porsche Design poszaleli strasznie się mi podoba obramówka aparatów kurde pięknie to wygląda nawet mi jakoś ta fasolowata dziurka na aparaty i czujniki mi nie przeszkadza i do mojego w pełni zadowolenia brakuje większego ekranu piękności one są wszystkie
.242.235.7 | 22 Oct 2020, 17:10