R E K L A M A

MIUI 12 - co oferuje nowy interfejs Xiaomi?

Opublikowane:
fot. Xiaomi

Xiaomi zaprezentowało najnowszą wersję oprogramowania - MIUI 12, opartą na systemie Android. Co oferuje nowy interfejs?

Wzmocniona ochrona prywatności

MIUI 12 wprowadza ulepszenia w obszarze ochrony prywatności. Użytkownik może sprawdzić każdą aplikację i mieć pełną kontrolę nad udzielonymi jej zgodami. MIUI 12 dodaje też funkcję powiadomień o uprawnieniach. Będą one wyświetlane w pasku powiadomień. Naciskając wyświetlone powiadomienie, użytkownik będzie mógł natychmiast zmienić uprawnienia danej aplikacji i wyłączyć jej niepożądane działanie. Gdy aplikacje pytają o uprawnienia, oferowany jest szerszy zakres opcji (takich jak "Podczas korzystania z aplikacji" i "Powiadom"). Bazując na rygorystycznej kontroli uprawnień systemu Android dotyczących lokalizacji, MIUI 12 wprowadza dodatkowe funkcje w zarządzaniu aplikacjami, które żądają uprawnień do potencjalnie wrażliwych danych użytkownika. Oprócz informacji o lokalizacji, uprawnienia dostępu do aparatu, mikrofonu, kontaktów, historii połączeń, kalendarza i pamięci mogą być udostępnione tylko w trybie "Podczas korzystania z aplikacji". MIUI 12 chroni również prywatność użytkownika podczas udostępniania zdjęć, gdyż informacje o lokalizacji i metadane można usunąć przed ich wysłaniem.

Wygląd i animacje inspirowane naturą

MIUI 12 ma zaprojektowaną od podstaw konstrukcję interfejsu oraz animacje systemowe. Dzięki Mi Render Engine, MIUI 12 zapewnia bardzo płynną pracę interfejsu. Wspierany przez Mi Physics Engine, elegancki ruch ikon symuluje krzywą 3D, która przypomina rzeczywistą trajektorię ruchu. Zastosowanie realistycznych wizualizacji w całym systemie sprawiło, że wszystkie wyświetlane "ekrany" są bardziej przejrzyste. Wynika to z faktu, że dane przedstawione w formie graficznej są postrzegane bardziej intuicyjnie. Wizualizacje oszczędzają czas i sprawiają, że interakcja z urządzeniem jest prostsza i bardziej efektywna. Nowa możliwość ustawienia tapety przenosi wszechświat na ekran smartfonu, dzięki krajobrazom planetarnym stworzonym w oparciu o oficjalne zdjęcia NASA. Włączając ją, obraz pojawia się na ekranie (przy włączonej funkcji Always-on), ekranie głównym i blokady, zabierając użytkownika w swoistą kosmiczną podróż po wszechświecie.

Wielozadaniowość

MIUI 12 wprowadza najnowocześniejsze rozwiązanie w postaci ruchomych okien. Jeśli użytkownik korzysta z trybu gestów pełnoekranowych "pływające" okna mogą ułatwić wielozadaniowość i zaoszczędzić kłopotów z ciągłym przełączaniem między aplikacjami. Ruchome okna można przenosić, zamykać lub zmieniać ich rozmiar z pomocą gestów nałożonych na pasek akcji. Przykładowo, gdy wiadomość tekstowa pojawi się podczas odtwarzania wideo, użytkownik może odpowiedzieć w innym oknie bez zatrzymywania akcji. Dzięki temu wielozadaniowość na urządzeniach mobilnych jest płynna, wygodna i bezproblemowa.

Casting

MIUI 12 rozszerzył wcześniej wprowadzoną funkcjonalność przekazywania wyświetlanych multimediów na ekranie (Casting), czyniąc z niej narzędzie niezbędne dla każdego prezentera. Teraz użytkownik może za pomocą jednego dotknięcia rozpocząć przekazywanie dokumentów, aplikacji, filmów i gier. Nawiązując do poprzedniego punktu, funkcja ta wspiera wielozadaniowość: okna, które są przesyłane, mogą być w każdej chwili zminimalizowane. Opcja przesyłania elementów przy wyłączonym ekranie zmniejsza zużycie energii. Ponadto ukrywanie prywatnych elementów nie pozwala na wyświetlanie na zewnętrznych monitorach ruchomych powiadomień i połączeń przychodzących.

Tryb oszczędzania baterii

MIUI 12 oferuje Tryb oszczędzania baterii. Po włączeniu tej funkcji, procesy, które zużywają najwięcej energii będą ograniczane, aby wydłużyć czas czuwania telefonu. Nie wpłynie to na połączenia, wiadomości czy połączenia sieciowe.

Tryb Ciemny

Wygląd MIUI 12 został wzbogacony o ulepszony Tryb Ciemny. Ta opcja, dzięki ciemnej oprawie tła systemowego czy używanych aplikacji, zapewnia wyjątkowe wrażenia wizualne w słabych warunkach oświetleniowych. Gdy jasność ekranu zostanie zmniejszona, Tryb Ciemny automatycznie dopasuje poziom kontrastu, aby dostosować się do panujących warunków oświetleniowych. Tryb ten pozytywnie wpływa na zużycie energii oraz komfort oczu.

App Drawer

POCO Launcher od Xiaomi przypadł do gustu użytkownikom na całym świecie. Jego charakterystyczna funkcja - App Drawer - jest teraz dostępna w MIUI 12. Po uruchomieniu, wszystkie aplikacje zostaną do niej przeniesione, a ekran główny pozostanie czytelny i uporządkowany. Aplikacje mogą być również automatycznie grupowane np. według kategorii, zgodnie z preferencjami użytkownika, aby z pomocą kilku ruchów, bez problemu znaleźć aplikację, której chcemy użyć.

Plan aktualizacji

Pierwsza faza rozpocznie się od czerwca 2020 roku. Zaktualizowane wówczas zostaną:

Pozostałe modele będą aktualizowane sukcesywnie. Smartfony objęte aktualizacją to:

Na podstawie informacji Xiaomi

Opublikowane:
Autor: Adam Łukowski
Ten artykuł skomentowano już 4 razy.
Zobacz najnowsze opinie lub dołącz do dyskusji i dodaj opinię!
Dodaj swoją opinię!
Pobieram dane...
R E K L A M A
Wszystkich opinii: 4.
0,0% 
 25,0% 
 75,0% 
bumbum
Pływające okna nie działają w miui12. mam w mi9t i nie działa to.
.60.36.52 | 29 Jul 2020, 23:07
nice gamer
A gdzie jest redmi note 5a?
.163.203.14 | 26 Jun 2020, 07:06

Wyczesany
Przez te miu12 nie można odczytać powiadomień na pasku wyświetlają się że są ale wyskakuje tylko centrum kontroli i nawet ich usunąć nie można
.190.33.251 | 23 Jun 2020, 10:06
Szwajcar
A Mi Max 2 nie dostanie ???
.146.184.238 | 20 May 2020, 14:05