Reklamowa wpadka Nokii

Opublikowane:
Odsłuchaj artykuł

Prezentując możliwości nowej Lumii 920 marketingowcy Nokii zanotowali niecodzienną wpadkę. Sprawa nie jest poważna, ale może odbić się na opinii o całym koncernie - klienci nie lubią być nabierani w tak bezczelny sposób - nawet w reklamie.

Zaczęło się od tego, że Nokia opublikowała na swym kanale w YouTube film zatytułowany "PureView The next innovation", mający prezentować walory kamery Lumii 920. Oglądamy słodkie obrazki rozkosznej parki, młodzieniec filmuje i robi zdjęcia swej uroczej towarzyszki w kilku sceneriach. Film ma prezentować korzyści, jakie niesie optyczna stabilizacja obrazu, w jaką wyposażona została kamera smartfonu. Różnice aż biją po oczach. Nie ma o czym dyskutować - na podstawie filmu można śmiało powiedzieć, że kamera jest znakomita, a iPhone 4S może się spalić ze wstydu. Ale zamiast iPhone'a, wstydem zapłoną marketingowcy Nokii. Serwis Pocketnow przyłapał ich na kłamstwie!

DowódDowód fałszerstwa?
fot: mGSM.pl
Obserwuj nas w Google News Obserwuj

Ujęcia w filmie nie były wykonywane komórką, ale profesjonalną kamerą (prawdopodobnie marki RED lub lustrzanką). W jednym z ujęć (0:27), w tle wyraźnie widać białego vana, w którego odsuniętych bocznych drzwiach stoi operator, trzymający w ręku coś dużego - na pewno nie telefon. Postać odbija się w witrynie mijanej przyczepy (baru?). W zasadzie nie byłoby w tym nic złego - w końcu tak się kręci reklamy. Problem w tym, że patrząc na opisy filmu można odnieść wrażenie, że mowa o ujęciach pochodzących z nowej Lumii! Opis wyjaśniający, że filmu nie kręcono komórką, a prezentuje on jedynie korzyści płynące z optycznej stabilizacji pojawił się dopiero, gdy oskarżenia o fałszerstwo wypłynęły szerokim strumieniem do sieci.

Żałuję, że nie udało mi się natrafić na film z oryginalnym opisem. Muszę skorzystać ze zrzutu ekranu na stronie Gizmodo. Wyraźnie jednak widać, że opis, brzmiący obecnie dokładnie tak: "The latest innovation in PureView technology: http://nokia.ly/Q7qTtR changing the way we capture the world around us! The video demonstrates the benefits of optical image stabilization only and the video is not shot on a Lumia 920." był krótszy o jedno, acz kluczowe zdanie. Pokusiłem się jednak o uważne przejrzenie filmu - i prezentuję wam wycinek klatki, na którym wyraźnie widać samochód i człowieka z kamerą.

Przed Po
Opis - przed i po
fot: Gizmodo i mGSM

Opis właściwie wyjaśnia temat, a spierać można się jedynie o to, czy wyjaśnienie było pod filmem od początku, czy też zostało podane, gdy huknęły oskarżenia. Widzę jednak wciąż ten sam tytuł - który nadal może wprowadzać w błąd! Oto film, o którym mowa:

Klip Nokii
wideo: Nokia przez YouTube

Jeśli film się nie otworzy - skorzystajcie z tego linku: Film na YouTube


W związku ze sprawą i poruszeniem, jakie wywołała, Nokia opublikowała przeprosiny na oficjalnym blogu. Jestem daleki od krytykowania tej firmy, zdaję sobie sprawę, że świat reklamy to jedno wielkie kłamstwo - ale co musiało się stać z wielkim, niemal kultowym koncernem, by dopuścił do takiego zaniedbania?! Toż to ewidentne niedopatrzenie montażystów i osób odpowiedzialnych za produkcję klipu. Nawet, jeśli intencje Nokii były czyste i rzeczywiście chodziło jedynie o pokazanie, jak działa stabilizacja - taka klatka powinna zostać wycięta. Zostawiając ją - hipotetycznie - ułatwiono zadanie komuś, kto dba o czarny PR wobec Finów. Pomimo przyznania się do błędu, wyjaśnień i bicia się w piersi - niesmak pozostanie.

Wstrzymam się od oceny takiego postępowania. Zrobią to nabywcy, głosując portfelami przy zakupie telefonu. A co wy sądzicie? Napiszcie!

Na postawie informacji serwisu Pocketnow

O autorze
adam-lukowski.jpg
Adam Łukowski

Od 25 lat w branży nowoczesnych technologii. Pamięta pierwsze komórki i początki mobilnego internetu, ma za sobą również pracę w poczytnych czasopismach. Od początku istnienia mGSM.pl dostarcza aktualności i recenzuje urządzenia, korzystając z wiedzy i nabytego przez lata doświadczenia.

Artykułów: 17247

Ten artykuł skomentowano już 10 razy.
Zobacz najnowsze opinie lub dołącz do dyskusji i dodaj opinię!
Dodaj swoją opinię!

R E K L A M A
Opinie nie są weryfikowane.
Zobacz wszystkie opinie
icon up
7,7% 
icon down
 30,8% 
icon unknown opinion
 61,5% 
21 lat w mGSM 41 opinii
Opinia neutralna

Adam Łukowski

@SS - Zgoda, nigdzie nie było to powiedziane WPROST, ale opisy towarzyszące klipowi to właśnie sugerowały. Nie było za to opisu mówiącego CZYM to kręcono.... Zaś dopisek, wyjaśniający, że to jedynie demonstracja działania OIS, pojawił się dopiero po pewnym czasie (gdy sprawa stała się głośna), choć powinien być od początku.


R E K L A M A
Opinia neutralna

ss

wszystkim, takze tobie jf, zamiast krytykowania i obrony na sile swoich racji, radze sie dobrze zastanowic, bo moze to wideo demonstruje po prostu zastosowanie technologii OIS. Nigdzie w tym wideo nie jest powiedziane ze krecono to komorka.
prosze ruszyc szare komorki i zastanowic sie nad tym...
p.s.; ...oczywiscie wszyscy wierzymy ze zdjecia w reklamie iphona 4s byly robione tym aparatem...
Wytrąciłeś mi wszystkie argumenty z ręki. Na sile Twoich racji, w konteście braku możliwości ruszenia szarych komórek - kapituluję. (jf)

Opinia neutralna

ws

Szkoda, że nie daliście drugiego filmu z tym telefonem jak idzie facet po molo i jest pokazane tryb OIS OFF i OIS ON widać dokładnie jak na OIS ON koleś idzie DUŻO wolniej i stara się nie ruszać telefonem, a przy OIS OFF idzie DUŻO szybciej różnice widać doskonale.


R E K L A M A
Opinia neutralna

sef

Zobaczcie na karuzelę to są przecież dwa różne filmy i tam gdzie jest włączona niby ta opcja OIS ON widać, że karuzela faktycznie kręci się DUŻO wolniej. Widać to choćby po tej dziewczynie z tyłu bo ta z przodu "bohaterka" specjalnie siedzi z boku, aby wyglądało, że siła odśrodkowa ją wyrzuca w bok, ale prawda jest taka, że to marni ludzie kręcili.

Opinia negatywna

marcin

Film jest na kanale jako dostępny dla mających link oto link do oryginału...
http://www.youtube.com/watch?v=cimDfEIEiu0&feature=player_embedded#
masakra...

Opinia neutralna

CharlieK

Sorki, mały bug w poprzedniej wypowiedzi mi się wkradł - tablety o których mowa były wtedy produkowane przez SIEMENSA, A NIE FUJITSU :-) Bo losy tych produktów były takie, ze najpierw był to Siemens (Germany), potem połączyli siły z Japończykami i stworzyli Fujitsu-Siemensa, a teraz produkcją rozwiązań mobilnych zajmuje się już samo Fujitsu. Ale to cały czas ten sam produkt - regularny profesjonalny pełnoprawny TABLET, rozwijany od dobrych kilkunastu lat :-)

Opinia negatywna

CharlieK

To jest reklamowa wpadka Nokii ??? No proszę Was...

Jak to ma być dowód na "oszustwo" Nokii, to czym jest w takim razie robienie balonów z ludzi w reklamach przez Apple, który pisze że sprzedaje unikatową i nowatorską technologią, podczas gdy:
- sprzedaje komórki iPhone (wszystkie modele, zero zapowiedzi zmian) z zabudowaną baterią, podczas gdy te baterie jakoś tak dziwnie, ale padają szybciej niż u konkurencji (przegrali o to sprawę w USA - wytoczona sprawa przez konsumentów pierwszych kilku generacji iPhone),
- baterie są w STAREJ technologii (Li-Ion, gdy ja już 10 lat temu w Nokia 3210i miałem nowoczesną baterie litowo-polimerową) - tu uczciwie dodam, że Nokia też dupy daje, bo aktualnie nie wszystkie nowe SmartPhone'y mają baterie Li-Pol !!! Ale miewają, a więc można wybrać jakiś taki co ma. W Apple - NIE MOŻNA, nie można także dokupić takiej;
- nie mówią, że aby telefon miał pełną reklamowaną funkcjonalność, trzeba wrzucić kilka dodatkowych dołków w ich sklep Apple Store,
- podają co do iPada informację, że zostali wynalazcą technologii tabletowej (może nie wynalazcą, ale innowatorem, czy jakoś tak to sprytnie nazywają, bo wiedzą że kłamią), podczas gdy ja niemieckie tablety Fujitsu już ponad 10 lat temu sprzedawałem (np. mam za sobą duży temat dla jednej polskiej dużej firmy).

Więc naprawdę to to jest naprawdę MAŁY MIKI przy tym co inni wyrabiają, aby otumanić klienta. A tego typu kręcenie reklam - to akurat norma, tyle że Nokii się jedna felerna klatka z jej kręcenia upubliczniła - ot tyle :-)


R E K L A M A
21 lat w mGSM 41 opinii
Opinia neutralna

Adam Łukowski

Anno, zapewniam Cię, że to żadna nagonka. Nie zgodzę się z Twoim twierdzeniem, że reklama byłą uczciwa, a we wpisie nie było podane, iż ujęcia pochodzą z Lumii. Przeciętny, nie obeznany z technologią widz MÓGŁ uznać, że to zdjęcia z telefonu choćby na podstawie samego filmu, a także jego tytułu. Dopiero dodany PÓŹNIEJ dopisek pod filmem rozwiewał wątpliwości. Gdyby był tam od początku - sprawy w ogóle by nie było. Pomijam fakt, że już samo zastosowanie nazwy Pure View, którą od modelu 808 wszyscy kojarzą z 41-megową matrycą - może wprowadzać w błąd potencjalnych nabywców Lumii. Ale tu firma może robić co chce i nazywać rzeczy po swojemu. I choć uważam, że to także nie w porządku, pominąłem ów wątek w tekście, bo przecież wszystko wyjaśniono, a jeśli zainteresowany nową Nokią nabywca owo wyjaśnienie przeoczy, to już jego wina.
Co do iPhone - tam w reklamach pojawia się jedynie informacja o "przyspieszeniu" sekwencji. Tu oboje możemy podejrzewać, że fotki nie pochodzą z iPhone, ale nie mamy na to tak jaskrawego dowodu, jaki przypadkiem wręczyła nam Nokia. Jeśli masz niezbity dowód, że Apple oszukuje w reklamie, proszę napisz - chętnie nagłośnię temat. Zapewniam Cię, że jeśli Apple czy Samsung będą miały podobną wpadkę - odnotujemy to. Na razie np. Apple ma inne problemy - o czym piszę w innych newsach. To także nagonka?

Opinia pozytywna

evilman

Ois to żadna technologia jestem wstanie to samo zrobić z filmikiem korzystając z konta na youtube.com, jest to oprogramowanie które odpowiednio wycina film dzięki czemu nie widzimy że kamera się trzęsie podczas nagrywania tak więc nic nowego film z każdej komórki możemy tak obrobić.
Co do zdjęć to wiem że zrobienie tak ostrego zdjęcia ( bez lampy błyskowej ) nawet z lustrzanki ze stabilizacją ( w moim przypadku technologia VR Nikkor'a ) jest nie lada wyzwaniem, po pierwsze dziewczyna musi stać nieruchomo przez jakiś moment co akurat można zobaczyć na filmiku patrząc na sukienkę i torebkę, druga rzeczą jest utrzymanie aparatu niemal że nieruchomo, co w przypadku telefonu komórkowego jest sakramencko trudne gdy wciskacie migawkę .
Co jak co fizyki się nie przeskoczy :D

Opinia negatywna

MSF

Reklama, reklama, reklama - w zasadzie nie wiem o czym ten artykuł? krytyka Nokii czy reklam? Analogicznie reklamowany był aparat Lumix i nie było z tego tyle halo. To że reklama kłamie, jest obrazem wybranych zalet produktu, złożeniem samych walorów jest prawdą tak starą jak makijaż. To jak powiedzieć że Spider-Man, czy Bond to fikcja filmowa ... i co z tego i tak miło obejrzeć :)
To ja może wytłumaczę jeszcze raz, pozwolisz? Rolą reklamy jest nakłanianie do konsumpcji. Jedną z ról dziennikarza jest odkłamywanie rzeczywistości (którą zakłamują reklamy) ponieważ nie wszyscy odróżniają fikcję od prawdy. Istnieją oczywiście dziennikarze, którzy równie dobrze potrafią rzeczywistość zakłamywać - ale o nich w tej chwili nie mówimy. Idealista powie, że to misja wykonywana dla dobra ludzi, sceptyk - że dziennikarze odkłamują, bo nie maja udziału w torcie. Poniekąd obaj będą mieli rację. Mieścimy się gdzieś pośrodku. Nie lubimy, jak ktoś próbuje zrobić nas w konia i możemy o tym powiedzieć. To luksus dziś rzadko spotykany. (jf)

Aktualności

Wszystkie aktualności

Recenzje

Wszystkie recenzje


mGSM.pl na YouTube

mgsm-premium-icon-small KONTO PREMIUM od 4,92
zł/mies