R E K L A M A

iPhone 12 oraz iPhone 12 Pro kosztują krocie - a ile warte są ich części?

Opublikowane:

Smartfony Apple'a nie należą do najtańszych urządzeń. A producent sporo na nich zarabia - zwłaszcza biorąc pod uwagę jaka jest różnica między kosztem części urządzenia a ceną detaliczną - w tym przypadku na przykładzie iPhone'a 12 i iPhone'a 12 Pro.

Japończycy z serwisu Nikkei Asia, współpracując ze specjalistami z tokijskiej firmy Fomalhaut Techno Solutions, rozebrali na części iPhone'a 12 i iPhone'a 12 Pro. Przygotowali zestawienie komponentów, które składają się na obydwa urządzenia oraz je wycenili - z tego dowiadujemy się, jak bardzo ich cena detaliczna przewyższa sumę wszystkich części. I tak iPhone 12, który kosztuje min. 699 dolarów (w Polsce 4199 złotych), według listy części jest warty około 373 dolarów, z kolei iPhone 12 Pro kosztuje od 999 dolarów (od 5199 złotych), natomiast jego części wyceniono na około 406 dolarów. Należy oczywiście dodać, że jest wiele kosztów, opłat i podatków, które wpływają na ustalanie ceny detalicznej. Żaden smartfon nie jest sprzedawany w cenie części...

Najdroższe części iPhone'a 12 i iPhone'a 12 Pro to modem Qualcomm X55 5G i wyświetlacze OLED firmy Samsung, a następnie sensory fotograficzne firmy Sony i układ A14 Bionic. Modem Qualcomm X55 5G kosztuje około 90 dolarów, wyświetlacz OLED około 70 dolarów, a czujniki aparatu od 5,40 do 7,40 dolarów za sztukę. Układ A14 Bionic wyceniono na 40 dolarów, a pamięć RAM i układy pamięci wewnętrznej, dostarczone przez Samsung, kosztują odpowiednio 12,8 i 19,2 dolarów za sztukę. Zwrócono też uwagę, że pojemność baterii iPhone'a z serii 12 została zmniejszona o 10 procent, aby uzyskać miejsce na nowe komponenty.

26,8% komponentów pochodzi z Korei Południowej, natomiast po 21,9% ze Stanów Zjednoczonych i Europy. Z Japonii i Tajwanu pozyskiwanych jest odpowiednio 13,6 i 11,1% komponentów, a z Chin - mniej niż 5 procent.

Źródło: Nikkei Asia

Opublikowane:
Autor: Jolanta Szczepaniak
Ten artykuł nie ma jeszcze opinii. Bądź pierwszy i zapoczątkuj dyskusję!
Dodaj swoją opinię!
Pobieram dane...
R E K L A M A

 Niestety, ale nie ma jeszcze żadnych opinii.

 Dodaj swoją opinię!