R E K L A M A

Tashan - Huawei kontratakuje

Opublikowane:
fot. Huawei

Wskutek amerykańskich sankcji, Huawei utracił możliwość produkcji autorskich układów Kirin. Firma się jednak nie poddaje i startuje z projektem Tashan.

Huawei dość dobrze radził sobie z projektowaniem autorskich układów procesorowych - ale ich nie produkował. Tym zajmowała się m.in. tajwańska firma TSMC, która jednak - na mocy amerykańskich sankcji nałożonych na Huawei - była zmuszona wstrzymać współpracę z Chińczykami. Ci jednak nie poddają się i zaczynają prace nad "rozwiązaniem zastępczym". Projekt nazwano Tashan. W projekcie, poza Huawei, uczestniczy mnóstwo chińskich firm i instytutów badawczych. Zakłada on rozpoczęcie badań i wdrożenie własnej produkcji układów półprzewodnikowych.

Pozwoli to Huawei - ale i innym chińskim firmom - całkowicie uniezależnić się od zewnętrznych, zagranicznych podwykonawców. Jednocześnie, jakiekolwiek sankcje przestaną być groźne. Do tego jednak jeszcze długa droga, Tashan startuje "od zera". Na początek ma ruszyć produkcja układów półprzewodnikowych w archaicznej już nieco litografii 45 nm. Stanie się to jeszcze w tym roku. Kolejnym krokiem będzie przejście na układy 28 nm, a kolejnym - dogonienie czołówki, czyli Qualcomma i MediaTeka, korzystających z litografii 7 nm. Nie określono dokładnych ram czasowych - ale wiadomo, że prace muszą postępować w ekspresowym tempie. Obecnie, produkcja mobilnych urządzeń Huawei zależy od "humoru" amerykanów...

Na podstawie informacji Gizchina

Opublikowane:
Autor: Adam Łukowski
Ten artykuł nie ma jeszcze opinii. Bądź pierwszy i zapoczątkuj dyskusję!
Dodaj swoją opinię!
R E K L A M A

 Niestety, ale nie ma jeszcze żadnych opinii.

 Dodaj swoją opinię!