R E K L A M A

Nokia mistrzem aktualizacji

Opublikowane:
fot. Adam Łukowski/mGSM.pl

Markę Nokia od lat kojarzymy ze skandynawską solidnością. Kiedyś wystarczyło, by telefon był trwały. Dziś to za mało - musi być jeszcze bezpieczny.

Nokia - zgodnie z tradycją i ideałami marki - jest dziś liderem globalnych rankingów, dotyczących pakietów aktualizacji.

Co dają aktualizacje?

Przede wszystkim, w procesie aktualizacji wydawcy oprogramowania oferują poprawki zabezpieczeń telefonu. To coś, czego obecności raczej nie zauważymy i właściwie nie odczujemy - do czasu, aż hakerzy ukradną nasze dane... Bezpieczeństwo i aktualność to również - z oczywistych względów - must-have dla każdego smartfona dla biznesu. Każdorazowa instalacja aktualnych systemów bezpieczeństwa sprawi, że nasz telefon będzie chroniony przez całą eksploatację tak samo dobrze, jak w momencie, gdy włączyliśmy go po raz pierwszy.

Aktualizacje to nie tylko bezpieczeństwo, ale różne usprawnienia telefonu. Bywa, że producent prześle aktywację usuwającą nie wykryty wcześniej błąd w oprogramowaniu... Zdecydowanie częściej po prostu wprowadza nowe funkcje, dodatki i usprawnienia. Często są to zmiany wpływające na prędkość działania telefonu czy wydłużające czas pracy akumulatora, dzięki odpowiednim ulepszeniom optymalizacji systemu. Nieco rzadziej pojawi się tzw. "duża aktualizacja", która przyniesie smartfonowi nową wersję systemu operacyjnego. Aktualizacja taka nierzadko daje urządzeniu "drugi oddech" i sprawia, że możemy z przyjemnością eksploatować je przez kolejne miesiące.

Czy trzeba instalować aktualizacje?

Tak! Nawet, gdy opis wprowadzonych zmian niewiele nam mówi, warto pobrać i zainstalować to, co przesyła producent smartfonu. Warto pamiętać, że właściwie przy każdej, nawet najmniejszej aktualizacji, do telefonu trafią najnowsze poprawki związane z zabezpieczeniami. I choć - jak wspomniałem - może nie od razu zauważymy efekty ich instalacji - są niezwykle ważne.

Brakujący element rynku

Peter Richardson, jeden z autorów raportu Counterpoint Research pt. "Aktualizacje oprogramowania i zabezpieczeń: brakujący element smartfonów", zwrócił uwagę, że zarówno producenci, jak i klienci nie przywiązują zbyt dużej wagi do kwestii regularności aktualizacji. "Aktualizacje nie są wymieniane przez użytkowników wśród dziesięciu najważniejszych właściwości telefonu" - zaznaczył. To sprawia, że nie wszystkie firmy traktują aktualizacje jako kluczowy element sprawnego i bezpiecznego działania telefonu. Można powiedzieć, że aktualizacje to ważny, ale "brakujący element rynku".

Wszyscy producenci wspierają swe produkty zarówno w zakresie aktualizacji bezpieczeństwa oprogramowania, jak i jego funkcji. Niestety, harmonogram aktualizacji bywa różny, często nawet w ramach jednej marki możemy mówić o modelach mniej lub bardziej, krócej lub dłużej wspieranych. Przeważnie, im droższy telefon, tym lepsze i dłuższe ma wsparcie. Średni czas eksploatacji telefonów z niższych segmentów rynku jest krótszy - toteż aktualizacje dla nich są zapewniane krócej - i rzadsze. Fińska firma pokazuje, że może być inaczej.

Nokia przoduje

Nokia, znana z solidności produktów, jest równie solidna w aktualizacji smartfonów. Firma może poszczycić się tym, że ponad 90% jej smartfonów jest aktualizowanych na bieżąco. Niemal 96% smartfonów Nokia sprzedanych od ostatniego kwartału 2018 r. działa już na Android Pie - jak głosi opublikowany na początku września raport Counterpoint Research. Nokia jest jedyną firmą, która osiągnęła tak wysoki stopień aktualizacji. Co więcej, mowa nie tylko o nowych, świeżo sprzedanych smartfonach, ale również i tych, które debiutowały z wcześniejszą wersją Androida. Raport pokazuje, że Nokia wyprzedza nawet Samsunga i Xiaomi, które mają na koncie odpowiednio 89% i 84% zaktualizowanych urządzeń.

Nie tylko flagowce

Nokia nie zapomina o użytkownika tańszych, nieco prostszych telefonów. Takie modele przeważnie otrzymują aktualizacje z opóźnieniem w stosunku do flagowców. Analityk Counterpoint Research, Abhilash Kumar, zwraca jednak uwagę, że "posiadanie najnowszej wersji systemu jest równie ważne dla smartfonów ze średniej i niższej półki cenowej". Dlatego też instytut Counterpoint Research przyjrzał się również aktualizacjom w urządzeniach z niższych segmentów rynku. Również i tutaj Nokia pozytywnie wyróżnia się na tle konkurentów, najszybciej aktualizując swoje portfolio.

Android One - co to jest?

Nie ma jednoznacznej definicji. Android One bywa przedstawiany jako specjalna, wyróżniona przez Google rodzina smartfonów różnych marek. Bliższe prawdy będzie jednak określenie Android One mianem programu partnerskiego. Ideą programu jest dostarczanie systemu Android w najprostszej, surowej postaci, pozbawionej dodatków w rodzaju producenckich aplikacji czy nakładek. Za system i jego aktualność odpowiada bezpośrednio Google, co oznacza szybkie tempo aktualizacji.

Przynależność do Android One oznacza, że telefon będzie otrzymywać regularne, comiesięczne aktualizacje zabezpieczeń aż przez 3 lata, a przez 2 lata od pojawienia się urządzenia na rynku, mamy gwarantowane "duże aktualizacje" systemu do nowszych wersji.

Nokia w Android One

Smartfony Nokia należą oczywiście do rodziny Android One, co sprawia, że ich nabywcy mogą liczyć na szybkie i regularne aktualizacje smartfonów. To właśnie tak ścisłe partnerstwo z Google pozwoliło Nokii wyprzedzić gigantów w branży i wysunąć się na prowadzenie w rankingu mistrzów aktualizacji. Pełną treść raportu Counterpoint Research "Aktualizacje oprogramowania i zabezpieczeń: brakujący element smartfonów" znajdziecie TUTAJ.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Opublikowane:
Autor: Adam Łukowski
Ten artykuł nie ma jeszcze opinii. Bądź pierwszy i zapoczątkuj dyskusję!
Dodaj swoją opinię!
Pobieram dane...
R E K L A M A

 Niestety, ale nie ma jeszcze żadnych opinii.

 Dodaj swoją opinię!