R E K L A M A

Samsung ma problem? Testerzy psują Galaxy Fold

Opublikowane:
Podobno ktoś, kiedyś przeczytał instrukcję...
Podobno ktoś, kiedyś przeczytał instrukcję...
fot. Twitter (@askdes, @markgurman)

Pomimo wysokiej ceny, pierwsza przedsprzedażowa partia składanego Samsunga Galaxy Fold rozeszła się błyskawicznie. Są jednak obawy, że to początek problemów z tym modelem...

Krótko po tym, jak Samsung rozesłał testowe egzemplarze do amerykańskich mediów, na Twitterze pojawiły się niepokojące wpisy. Opublikowano się kilka (jak na razie widziałem 5) tweetów opisujących problemy z ekranem. Według testerów, po kilku godzinach użytkowania, ekran przestaje działać w miejscu zgięcia. Połowa wyświetlacza albo gaśnie, albo miga. W jednym przypadku, w redakcji TheVerge, uszkodzeniu uległ prawdopodobnie zawias, bowiem na ekranie pojawiły się dziwne wybrzuszenia w miejscu zgięcia. Czy to początek kolejnej medialnej "afery"?

Nie sądzę. Przede wszystkim, nie wydaje mi się, by podobnej usterki nie wykryto podczas fabrycznych testów. Samsung zapewne poddawał konstrukcję Folda serii wymagających prób - sądzę, że wyciągnięto wnioski z wpadki Galaxy Note 7... Choć teoretycznie jest to możliwe, wydaje się mało prawdopodobnym, by w ręce testerów trafiły egzemplarze wadliwe, nie sprawdzone.

Warto też odnotować, że dwóch spośród narzekających testerów przyznało się do usunięcia wierzchniej warstwy elastycznego ekranu, biorąc ją mylnie za folię ochronną. I choć w przypadku doświadczonych recenzentów zdaje się to brzmieć nieprawdopodobnie - wygląda na to, że sami doprowadzili oni do uszkodzenia wyświetlacza.

Odrobinę zastanawiający jest również fakt, że publikacje na temat usterki wyświetlacza pojawiły się mniej więcej w tym samym czasie i tylko w USA - ale to można wytłumaczyć, nie tworząc teorii spiskowych. Po prostu amerykańskie media jako pierwsze mogły używać telefonów nieco dłużej, a z racji faktu, iż urządzenia rozdysponowano zapewne w podobnym czasie - usterka wystąpiła również tak samo. By było zabawniej - producent umieszcza odpowiednie informacje na "owijce" telefonu, w której trafia on do opakowania. Czyżby w testowych egzemplarzach jej nie było? A może po prostu testerzy z zasady nie zważają na instrukcje...?

The Verge donosi, że producent wydał już oświadczenie w tej sprawie:
Ograniczona liczba wczesnych egzemplarzy Galaxy Fold została dostarczona do mediów do testów. Otrzymaliśmy kilka raportów dotyczących głównego wyświetlacza w dostarczonych próbkach. Dokładnie sprawdzimy te jednostki, aby ustalić przyczynę problemu.
Kilku recenzentów zgłosiło usunięcie górnej warstwy wyświetlacza, powodując uszkodzenie ekranu. Główny wyświetlacz Galaxy Fold ma górną warstwę ochronną, która jest częścią jego struktury, zaprojektowaną w celu ochrony ekranu przed niezamierzonymi zarysowaniami. Usunięcie warstwy ochronnej może spowodować uszkodzenie. Zapewnimy, że te informacje zostaną wyraźnie dostarczone naszym klientom.

Wygląda zatem na to, że ilość wadliwych egzemplarzy okaże się raczej minimalna (szczególnie, że mamy do czynienia z nowatorską konstrukcją), a dodatkowo większość usterek spowodowali sami użytkownicy. Samsung będzie musiał dodatkowo poinformować wszystkich posiadaczy Galaxy Fold, by nie zdejmowali "folii" z ekranu, a na kolejnych egzemplarzach trzeba będzie umieścić jeszcze wyraźniejsze ostrzeżenie oraz wyciągnąć kolejne wnioski na przyszłość. A także czekać na dzień, w którym w ręce testerów powędrują egzemplarze Huawei Mate X... Może tam też coś da się popsuć wskutek ignorowania instrukcji...?

Samsungowi na osłodę całej sytuacji pozostaje fakt, że wyświetlacz Galaxy Fold został oceniony jako wyjątkowo przyjazny dla wzroku przez niemiecki instytut badawczy TUV Rheinland. Według instytutu, ekran ten emituje bardzo małą ilość światłą niebieskiego, które jest szkodliwe dla oczu. Takie światło to zaledwie 7% spektrum emitowanego przez ekran, co jest bardzo małą wartością, rekordową wśród wyświetlaczy smartfonów.

Na podstawie informacji The Verge, Twittera i Phonearena

Opublikowane:
Autor: Adam Łukowski

Ten artykuł nie ma jeszcze opinii. Bądź pierwszy i zapoczątkuj dyskusję!
Dodaj swoją opinię!
Pobieram dane...
R E K L A M A

 Niestety, ale nie ma jeszcze żadnych opinii.

 Dodaj swoją opinię!