R E K L A M A

Karta NM (nazywana nanoSD) - czy Huawei przeforsuje nowy standard?

Opublikowane:
fot. Beebom

Podczas londyńskiej premiery nowych smartfonów z serii Mate 20, Huawei zaprezentował też nowy rodzaj rozszerzalnej pamięci o nazwie Nano Memory (NM). Czy nowy standard to dobry pomysł?

Nano Memory (NM) to nowy rodzaj pamięci masowej, wprowadzony przez Huawei. I obsługiwana (na razie) wyłącznie przez cztery modele tego producenta. Istotnym elementem nazwy jest określenie Nano - nowa karta pamięci ma identyczny rozmiar (kształt i wielkość) jak karta nanoSIM.

Według Huawei, karty NM są o 45 procent mniejsze niż tradycyjne karty microSD. Na razie jedynym producentem kart NM jest Huawei i tylko w czterech jego modelach (Mate 20, Mate 20 Pro, Mate 20 X i Porsche Design Mate 20 RS) te karty będą działać. Chociaż karta NM zajmuje technicznie ten sam slot co karta nanoSIM, nie będzie działać na wszystkich telefonach z obsługa dwóch kart SIM - chyba że producenci OEM zastosują nowy opatentowany standard. Na razie Huawei oferuje je w dwóch wersjach: 128 GB i 256 GB. Karty te oferują prędkości transferu do 90 MB/s.


Z punktu widzenia użytkownika karty NM nie będą się bardzo różnić od tradycyjnej karty microSD. Chodzi o fizyczną postać - karta NM jest mniejsza i idealnie pasuje do gniazda nanoSIM. Dlatego w slotach hybrydowych użytkownik wciąż będzie musiał wybierać między zamontowaniem dodatkowej pamięci a dodatkowej karty SIM. Ale nowy standard ma być wygodniejszy dla producentów - nie będą musieli projektować oddzielnych gniazd dla pamięci i karty SIM.

Huawei ma nadzieję, że karta NM stanie się nowym standardem w branży. Podobno prowadzone są już rozmowy z innymi producentami o rozszerzeniu opatentowanej technologii. Wiele zależy też od dostępności i ceny tych kart. Producenci smartfonów będą bardziej skorzy by przyjąć nowy standard wtedy, gdy zaczną być one masowo produkowane. Na razie nie mamy co spodziewać się ich szerokiej dostępności i tego, że będą tak tanie jak karta microSD. Według internetowych przecieków karta NM o pojemności 128 GB, oparta na protokole eMMC 4.5, będzie kosztować 49,99 euro (ok. 220 złotych) 220 złotych. Karty microSD innych producentów o takiej samej pojemności są znacznie tańsze.

Na podstawie Beebom

Opublikowane:
Autor: Jolanta Szczepaniak

Ten artykuł skomentowano już 4 razy.
Zobacz najnowsze opinie lub dołącz do dyskusji i dodaj opinię!
Dodaj swoją opinię!
Pobieram dane...
R E K L A M A
Wszystkich opinii: 4.
0,0% 
 25,0% 
 75,0% 
rambo2000
Była duża karta sim, duża SD, mini SIM (wciąż popularna) i mini SD, następnie micro SIM i micro SD.
Od paru lat mamy już standard nano SIM, więc skoro rozmiar obydwu kart tak samo się zmniejszał to myślę że prędzej czy później powinien pojawić się standard nano SD. Nic nie stałoby na przeszkodzie.
Tutaj pojawia się całkiem nowy typ kart wymyślony przez inżynierów Huawei - Nano Memory. Nie jest to nano SD i według mnie nie powinno się tak tych nowych kart nazywać. Nie mają nic wspólnego z kartami SD i wyglądają tak samo jak karty nano SIM.
Narazie można kupić u nas wariant tylko 128 GB. Kosztują drugie tyle albo i więcej od obecnych kart micro SD o tej samej pojemności.
.112.239.155 | 20 Mar 2019, 17:03
MP
Ktoś się rzuca z motyką na słońce. Powodzenia :D
Jeszcze za stosowanie takiego rozwiązania producenci mieli by płacić patent. BuHaHaHa!
Karty SIM mają znikać na rzecz eSIM, no brawo. Gratuluję pomysłu!
.225.93.39 | 20 Oct 2018, 08:10

koros
A co z przymiarkami do eSIM? SIM będą powoli zanikać a wprowadzony zupełnie nowy standard SD nie będzie miał uzasadnienia oprócz oczywiście $ dla producentów owego, przejściówek itp. Gdy za nonoSD szła wieksza prędkość zapisu, większa pojemność to może miało by to jakiś sens, a tak to niezła lipa.
.49.187.135 | 19 Oct 2018, 22:10
djdeejay
Pomysł bez sensu, musi być wsparcie wsteczne, jeśli ma to zajmować ten sam slot co SIM. W przeciwnym razie zaczną się problemy, kiedy użytkownik włoży karte NM do gniazda SIM i nie będzie działało. Warto też dodać, że trzeba by było ustandaryzować to w innych urządzeniach (aparaty, radia samochodowe itp.) MicroSD jest na takim dobrym standardem i na tyle tania, że nie uda się przepchnąć nowego pomysłu. Pozdrawiam
.53.198.137 | 19 Oct 2018, 16:10