Firefox OS zagrozi Androidowi?

Opublikowane:
Odsłuchaj artykuł

Jedną z ciekawszych rzeczy, jaką zauważyliśmy na targach Mobile World Congress w Barcelonie były pierwsze smartfony z systemem Firefox. Telefony te - co trochę zaskakuje - nie są konstrukcjami hi-endowymi. To przedstawiciele modeli ze średniej półki cenowej.

Nasza przygoda z systemem Firefox zaczęła się niefortunnie. Na stoisku Alcatela One Touch przedstawicielka Mozilli stanowczo zakazała nam wykonywania jakichkolwiek zdjęć prezentowanego tam telefonu z Firefoxem, o nagrywaniu filmu nie było już w ogóle nawet mowy. By było weselej, na położonym nieopodal stoisku T-Mobile nie było podobnych problemów. Tam przedstawiciel Mozilli porozmawiał z nami i nie widział przeszkód przed fotografowaniem i filmowaniem. Zatem - do rzeczy. Telefony z systemem Firefox wprowadzają na razie firmy Alcatel, ZTE, Sony i Geeksphone. Dwa pierwsze mieliśmy w rękach, widzieliśmy jak wyglądają i działają.

Obserwuj nas w Google News Obserwuj

Telefony z Firefox OS Telefony z Firefox OS Telefony z Firefox OS
Telefony z Firefox OS
fot: mGSM

Cóż - system nie wyróżnia się niczym szczególnym. Inny kształt ikon, ale właściwie - możliwości telefonów nie różnią się zbytnio o komórek z Androidem czy Windows... Telefony - choć niezbyt wysilone technicznie - pracują płynnie i nie mają braków wyposażeniowych czy funkcyjnych. Na razie nie wiemy ile wersji językowych systemu powstanie, za to przedstawiciel Mozilli zapewnił nas, że w użytkownicy mogą obecnie wybierać spośród ponad tysiąca aplikacji na tę platformę. Ich liczba oczywiście rośnie, ale niestety nie uzyskaliśmy odpowiedzi na pytanie o dynamikę owego wzrostu. Zakładamy jednak, że jest niezła... Zobaczcie zatem, jak prezentuje się system, który - w założeniu - ma zdetronizować Androida.


Telefony z Firefox OS Telefony z Firefox OS Telefony z Firefox OS
Telefony z Firefox OS
fot: mGSM

Gdy tylko uda nam się pozyskać telefon z Firefoxem na dłużej - podzielimy się z wami wrażeniami. Na razie - jak wspomniałem - system zapowiada się obiecująco, ale jego powodzenie zależy od ilości (i jakości) aplikacji, jakie na niego powstaną. Moim zdaniem, jak na razie brakuje flagowego modelu telefonu - takiego, który mógłby konkurować choćby z Galaxy SIII...


Telefony z Firefox OS Telefony z Firefox OS Telefony z Firefox OS
Telefony z Firefox OS
fot: mGSM





Interfejs Firefox OS
wideo: mGSM.pl przez YouTube

inf. wł.

O autorze
adam-lukowski.jpg
Adam Łukowski

Od 25 lat w branży nowoczesnych technologii. Pamięta pierwsze komórki i początki mobilnego internetu, ma za sobą również pracę w poczytnych czasopismach. Od początku istnienia mGSM.pl dostarcza aktualności i recenzuje urządzenia, korzystając z wiedzy i nabytego przez lata doświadczenia.

Artykułów: 17257

Ten artykuł skomentowano już 3 razy.
Zobacz najnowsze opinie lub dołącz do dyskusji i dodaj opinię!
Dodaj swoją opinię!

R E K L A M A
Opinie nie są weryfikowane.
icon up
0,0% 
icon down
 0,0% 
icon unknown opinion
 100,0% 
Default user logo
Juras

Opinia neutralna

Zgadzam się w pełni z Bartem. Jeśli Firefox pójdzie drogą Apple'a i odgrodzi się od innych systemów murem to nie będzie miał nawet szansy na dobre zaistnieć na rynku. Klienci już o tym wiedzą a jak wskazuje polityka Apple'a decydenci wciąż jeszcze nie. Samsung dał Apple'owi nauczkę, ale jak widać niczego ich to nie nauczyło. W tej chwili klient szuka takiego systemu, który pozwoli mu na skontaktowanie się z każdym innym smartfonem.
.9-1.cable.virginmedia.com | 14.05.2013, 14:05

R E K L A M A
Default user logo
Azawakh

Opinia neutralna

Ten mały systemik raczej nie ma szans zagrozić potężnemu i globalnemu Androidowi. Być może kiedyś częściowo zakryje niszę w segmencie lowendów ale i w to raczej wątpię, Chociaż czas pakarze coz tego wyjdzie bo ten rok to rok nowych systemów operacyjnych i zobaczymy, który z nich najbardziej zbliży się pozycją do Androida. Moim zdaniem jego pozycja jest zwyczajnie nie do zachwiania.
.neoplus.adsl.tpnet.pl | 27.02.2013, 20:02
Default user logo
Bart

Opinia neutralna

Witam. Nowy system operacyjny, większa konkurencja, większy wybór... W sumie niby dobrze ale jest jeden dość istotny problem a mianowicie komunikacja i wymiana danych pomiędzy urządzeniami z różnymi systemami np. próbował ktoś wysłać zdjęcie przez bluetooth między Androidem a Windowsem Phone? Już o iOS chyba nie trzeba pytać... Może by tak odrobina współpracy? Żeby nie trzeba było ciągle z czegoś rezygnować! A co do filmików prezentujących system Firefoxa...jestem troszkę zawiedziony bo nie pokazaliście jak wyglądają ustawienia, wersja systemu albo jakieś zachowanie telefonu po przytrzymaniu palca na pulpicie... By można było zauważyć większe różnice między tym systemem a Androidem. Pozdrawiam
.adsl.inetia.pl | 27.02.2013, 18:02

R E K L A M A

Aktualności

Wszystkie aktualności

Recenzje

Wszystkie recenzje


mGSM.pl na YouTube

mgsm-premium-icon-small KONTO PREMIUM od 4,92
zł/mies