GOclever Fone 500 - 5 cali w dobrej cenie

Opublikowane:
Odsłuchaj artykuł

Firma GOclever, znana u nas głównie za sprawą nawigacji, próbuje sił na rynku smartfonów. Pierwszym modelem oferowanym pod tym szyldem jest Fone 500. Choć jego podstawowy atut stanowi niska cena, odkryłem w nim sporo zalet. Parę wad niestety także...

Telefon zapakowano w sztywne pudełko, dodając standardowy zestaw akcesoriów, czyli kabel USB, zasilacz sieciowy, słuchawki stereo oraz instrukcję połączoną z kartą gwarancyjną. Owa broszurka jest dosyć skromna, a do tego wydrukowana mikroskopijną czcionką. Warto natomiast pochwalić pełną specyfikację, nadrukowaną na spodzie opakowania. Cenę zdradzę wam na koniec, ale przekornie zacznę od stwierdzenia, że wygląda na droższy, niż w rzeczywistości jest. Smartfon jest duży - przekątna jego wyświetlacza - czyli 5 cali - jest zawarta w jego oznaczeniu.

Obserwuj nas w Google News Obserwuj
GOclever Fone 500 GOclever Fone 500
GOclever Fone 500
fot: mGSM.pl

Niezbyt odkrywczy, dobrze wykonany


Styliści niestety niezbyt się wysilali. Obudowa nie wyróżnia się niczym szczególnym, ma dość sztampowy kształt. Na dobrą sprawę - trudno nawet odgadnąć markę, bowiem jedyne oznaczenie nadrukowano na tylnej ściance. Pomijając brak jakichkolwiek charakterystycznych cech, obudowę muszę ocenić wysoko. Telefon jest estetyczny i naprawdę porządnie wykonany. Wszystkie szczeliny są wąskie, równe, korpus nie trzeszczy i nie wykazuje jakichkolwiek mankamentów montażowych. Obudowę okala srebrny pasek dość wiernie naśladujący metal. Przód stanowi skromna, czarna tafla, urozmaicona siateczką głośnika i pojedynczym, mechanicznym klawiszem "home". Przyciski "menu" i "back" są dotykowe, a ich podświetlenie okazało się pierwszą wadą, jaką odkryłem. Dlaczego? Z niezrozumiałych powodów, ich podświetlenie gaśnie po odblokowaniu ekranu, a rozświetla dopiero po dotknięciu sensora. Klawisz mechaniczny nie ma podświetlenia w ogóle... Zgoda, lokalizacji i znaczenia przycisków można się nauczyć - ale początkujący użytkownik może poczuć się zagubiony. Próbowałem dokonać stosownych zmian w ustawieniach - ale nie znalazłem takiej możliwości.


GOclever Fone 500 GOclever Fone 500 GOclever Fone 500
GOclever Fone 500
fot: mGSM.pl

Dual-SIM to nie wszystko!


Tył telefonu urozmaica wystający obiektyw aparatu. Zakrywające go szkiełko będzie niestety narażone na zarysowania, za to osłona baterii - choć pokryta błyszczącym, białym lakierem - okazała się nad podziw wytrzymała. Jej budowa przypomina mi nieco Samsunga Galaxy S3. Płat tworzywa jest dosyć wiotki, ale w odróżnieniu od utytułowanego konkurenta, Fone 500 ma na jej obwodzie liczne, solidne zatrzaski zapewniające pewne mocowanie. Pod pokrywą - nakładaną na zasadzie kapsla - znalazła się duża, płaska bateria oraz gniazdo na kartę pamięci i dwa klasyczne SIM-y. Zgadza się - to smartfon dwukartowy! Wykorzystując ów atut możemy używać dwóch kart różnych operatorów, z możliwością czasowego wyłączenia jednej z nich. Menu Dual-SIM pozwala nam nie tylko zdefiniować własną nazwę każdej karty, ale i sposób jej wykorzystywania. Możemy mieć np. jedną kartę do rozmów głosowych, a drugą - tylko do SMS-owania czy transmisji danych. Jest także opcja mobilnego hot-spotu. Wielbiciele darmowego surfowania z Aero2 będą jednak zawiedzeni - Fone 500 nie obsługuje zakresu, który wykorzystuje owa sieć. Pomimo owej niedogodności, obsługa dwóch kart jest kolejną zaletą tej konstrukcji.


GOclever Fone 500 GOclever Fone 500 GOclever Fone 500
GOclever Fone 500
fot: mGSM.pl


Jaka jest kolejna? Może wyświetlacz? Cóż, za sprawą przeciętnej rozdzielczości do rewelacji trochę mu brakuje. Minusem może być też podświetlenie, wyraźnie zbyt jasne w górnym i dolnym krańcu matrycy. Wada ta będzie nam doskwierać jednak tylko wtedy, gdy będzie wyświetlany obraz o ciemnej tonacji. W codziennym użytkowaniu, podczas korzystania z systemowego interfejsu czy przeglądania stron internetowych nierówne podświetlenie nie rzuca się w oczy. Gorzej będzie jedynie podczas oglądania filmów. Z drugiej strony - w jasnym otoczeniu ekran będzie lepiej czytelny... Precyzja panelu dotykowego jest dobra, aczkolwiek przy szybkim przewijaniu długich list zauważyłem delikatne zaburzenia płynności. Nie są jednak na tyle dokuczliwe, by poddawać je ostrej krytyce. Nasycenie barw na wyświetlaczu jest dobre, choć równowaga kolorów przesunięta jest lekko w chłodniejszą stronę. Osłaniające go szkło nie jest co prawda Gorilla Glass'em, ale cechuje się dobrą wytrzymałością i przyjemną gładkością, zapewniającą komfortowy poślizg palca.


GOclever Fone 500 GOclever Fone 500 GOclever Fone 500
GOclever Fone 500
fot: mGSM.pl

Niezłe wyposażenie...


Po stronie zalet muszę odnotować jeszcze obecność typowych złącz, czyli microUSB do ładowania i transferu danych oraz minijack do transmisji audio. Dzięki temu łatwo zastąpić fabryczne akcesoria innymi. Proponuję uczynić to zwłaszcza w odniesieniu do słuchawek. Te z zestawu nie są najgorsze, ale zakładam, że każdy miłośnik muzyki ma w zanadrzu coś lepszego... GOclever Fone 500 otrzymał system Android 4.0.4, w menu widać ponadto opcję zwiastującą możliwość aktualizacji over-the-air. Czy będzie dostępna, pozostaje na razie słodką tajemnicą producenta... Interfejs systemu nie został dotknięty zbytnimi modyfikacjami - zauważyłem tylko parę zmienionych ikon i osobne podmenu ustawień dedykowanych obsłudze dwóch SIM-ów. W fabrycznym zestawie aplikacji znalazła się klawiatura MultiLing z obsługą wielu języków, nawigacja Mireo viaGPS (bezpłatna przez 7 dni) oraz firmowa pobieralnia gier - GOclever Games. Na razie jest w niej kilkanaście pozycji, z których część jest płatna - po 11,07 zł. Producent dodał ponadto opcję latarki, dyktafon, notes i narzędzie wspierające podłączanie akcesoriów Bluetooth. Są również pozostałe, typowe elementy systemu, włączając w to dostęp do sklepu Google Play. Tym, co trzeba napiętnować w odniesieniu do zaimplementowanego systemu, jest jego niepełne spolszczenie. Ta typowa cecha smartfonów importowanych z Chin nie stanowi dla mnie wady, ale użytkownik nie znający angielskiego z pewnością nie będzie zadowolony. Pozostaje mi jedynie wyrazić nadzieję, że z czasem producent wyeliminuje ów mankament. Żałuję również, że podczas odblokowywania ekranu nie mamy możliwości dodania skrótów do ulubionych aplikacji - możemy tylko uruchomić aparat albo po prostu odblokować telefon. Nie zmienimy też układu przełączników funkcji, dostępnych po rozwinięciu paska powiadomień. Na szczęście, fabrycznie mamy ich dość dużo.


GOclever Fone 500 GOclever Fone 500 GOclever Fone 500
GOclever Fone 500
fot: mGSM.pl

Specyfikacja bez rewelacji


GOclever Fone 500 bazuje na popularnym procesorze MediaTek, wspartym przez 512 MB pamięci operacyjnej. Zestawienie to radzi sobie ze sprawną obsługą systemu, nie zdradza również objawów zadyszki w popularnych grach czy podczas oglądania zapisanych na karcie filmów w rozdzielczości HD. Fakt, że telefon pracuje "na pełnych obrotach", zdradzi nam wzrost temperatury, wyczuwalny w górnej części korpusu. Poza wspomnianymi wcześniej "przycięciami" interfejsu nie zauważyłem innych niepokojących objawów. Dostrzegłem natomiast drobne problemy z czułością modułu WLAN. Bywało, że telefon potrzebował dłuższej chwili, by wykryć sieć, zdarzało się, że odnalezienie sieci wymagało wyłączenia i ponownego rozruchu Wi-Fi w telefonie. I choć nie ufam do końca ekranowym wskaźnikom siły sygnału, porównując z innymi urządzeniami, Fone 500 niemal zawsze wskazywał zasięg słabszy, niż konkurenci. Może to wina samej anteny lub jej umiejscowienia...?


GOclever Fone 500 GOclever Fone 500 GOclever Fone 500
GOclever Fone 500
fot: mGSM.pl

Moduł GPS pracował dla odmiany bez zarzutu. Rozruch i uchwycenie namiarów zajmowały mu dosłownie moment, używając aplikacji nawigacyjnej również nie dostrzegłem problemów z utrzymaniem sygnału. Ostatni z bezprzewodowych interfejsów, czyli Bluetooth, także nie dał powodów do narzekań. Patrząc na pojemność ogniw i możliwości smartfonu, obawiałem się nieco o wydajność baterii. Ta jednak zdołała mnie nawet zaskoczyć. Telefon z włączonymi wszystkimi modułami i dwoma aktywnymi SIM-ami wytrzymał cały dzień! Zachęcony tym wynikiem, odłączyłem transmisję danych 3G, Bluetooth i GPS, zostawiwszy jednak obie sieci (z dobrym zasięgiem) oraz WLAN, zmniejszyłem też siłę podświetlenia ekranu. Oszczędniej rozmawiając i nie przesadzając z wykorzystaniem pozostałych możliwości urządzenia, udało mi się uciec od ładowarki na ponad trzy pełne doby. Jak na 5-calowy telefon na Androidzie to wynik co najmniej dobry.


Przeciętny aparat


Zamontowany w Fone 500 aparat fotograficzny nieco mnie rozczarował. Wbrew informacji na opakowaniu telefonu, robi zdjęcia z 8-megapikselową rozdzielczością i dysponuje diodą doświetlającą. Oferuje do tego spory wachlarz opcji. Możemy przestawić balans bieli, tryb pracy flesza, a także skorzystać z 14 programów tematycznych i sześciu efektów kolorystycznych. Mamy do dyspozycji tryb fotografii i filmowania (w VGA), a ponadto tryby ujęć panoramy dookólnej i panningu. Przy wideo, podobnie jak w fotografii, mamy szeroki zakres regulacji ustawień kamery, zaś panoramy tworzymy w wyjątkowo łatwy sposób. Jakość zdjęć nie rzuca jednak na kolana. Dokucza przede wszystkim słabe odwzorowanie szczegółów i wysoki poziom szumów, rosnący w słabszym oświetleniu do nieakceptowalnego poziomu. Można podejrzewać, że wyższe rozdzielczości uzyskiwane są na drosze interpolacji programowej - ale trudno zweryfikować moją teorię. Minusem jest także towarzysząca aparatowi dioda doświetlająca. Świeci dość silnie, ale niestety ma źle dobraną temperaturę barwową. Emituje niebieskawe, niemal fioletowe światło. Wada ta dokuczy nam nie tylko przy zdjęciach portretowych, ale przede wszystkim przy fotografii dokumentów. Korekty balansu bieli nie dadzą niestety spodziewanej poprawy - brak możliwości manualnej zmiany tego parametru... Jakość zdjęć w świetle dziennym jest jednak akceptowalna, a tryb panoramy spisuje się bardzo dobrze. Trzeba się wpatrywać, by dostrzec delikatne rozmycia obrazu w miejscach scalania poszczególnych klatek. Przy kontrastowym planie warto skorzystać z HDR - tryb ten daje zdecydowanie lepsze efekty. Ocena zapisu wideo jest podobna do oceny zdjęć - w dzień przyzwoicie, przy ciemniejszym planie - znacznie gorzej.

Oto próbka zdjęć. Więcej, w natywnym formacie, znajdziecie w galerii na karcie katalogowej.

W dzień Nocą Makro W pomieszczeniu
Zdjęcia z GOclever Fone 500
fot: mGSM.pl


Przykładowe ujęcie tego samego planu z włączonym trybem HDR i bez niego (HDR po prawej):
Bez HDR Z HDR
Zdjęcia z GOclever Fone 500
fot: mGSM.pl


Panorama:
Panorama
Panorama z GOclever Fone 500
fot: mGSM.pl


Przykładowy klip nagrany telefonem:
Film z GOclever Fone 500
wideo: mGSM.pl przez YouTube

Odtwarzacz lepszy niż radio


Miłośników muzyki ucieszy zapewne obecność radioodbiornika FM. Radość będzie trochę na wyrost, bowiem odbiornik nie jest zbyt czuły. W centrum Łodzi nie odnalazł wszystkich kilkunastu dostępnych rozgłośni, nie łapał sygnału nawet po ręcznym ustawieniu odpowiedniej częstotliwości. Na pocieszenie radio oferuje nam układ RDS, możliwość zapamiętywania stacji oraz nagrywania. Wbudowany odtwarzacz muzyczny spisuje się za to bez zarzutów - jakość dźwięku nie pozostawia wiele do życzenia, poza standardowymi funkcjami mamy do dyspozycji także korektor brzmienia. W nim - poza pięciozakresową regulacją własną znajdziemy 11 zdefiniowanych nastaw. Korektor ma ponadto osobną regulację podbicia basów i efektu dźwięku przestrzennego, a także symulacje pogłosu w kilku rozmaitych warunkach otoczenia.


Zapraszam na krótką wideoprezentację telefonu:
Prezentacja GOclever Fone 500
wideo: mGSM.pl przez YouTube

Rewelacyjna cena


Najlepsze zostawiłem na koniec. Jak myślicie - ile kosztuje GOclever Fone 500? Tysiąc? A może półtora tysiąca? Niespodzianka! To telefon za 650 złotych! I choć doszukałem się w nim kilku mankamentów, choć nie ma ekranu HD, zbyt wiele RAM-u i czterodzeniowego procesora, przy tej cenie nie zawaham się napisać, iż jest to bardzo dobra konstrukcja. Możemy się spierać o uciążliwość wymienionych przeze mnie w recenzji niedostatków, o nieciekawy design czy renomę producenta lub pochodzenie konstrukcji... Ale czy znajdziemy podobny telefon w tak niskiej cenie?! Mam nadzieję, że debiutancki smartfon okaże się urządzeniem trwałym i niezawodnym. O tym jednak nie sposób zawyrokować po kilkunastodniowym użytkowaniu. Pozwólcie zatem, że na ten temat wypowiem się za pewien czas...

Inf. własna

O autorze
adam-lukowski.jpg
Adam Łukowski

Od 25 lat w branży nowoczesnych technologii. Pamięta pierwsze komórki i początki mobilnego internetu, ma za sobą również pracę w poczytnych czasopismach. Od początku istnienia mGSM.pl dostarcza aktualności i recenzuje urządzenia, korzystając z wiedzy i nabytego przez lata doświadczenia.

Artykułów: 17271

Ten artykuł skomentowano już 8 razy.
Zobacz najnowsze opinie lub dołącz do dyskusji i dodaj opinię!
Dodaj swoją opinię!

R E K L A M A
Opinie nie są weryfikowane.
icon up
25,0% 
icon down
 0,0% 
icon unknown opinion
 75,0% 
Default user logo
pik01

Opinia neutralna

Witam
Mam fone 500 od lutego 2013 roku, niestety od miesiąca zaczęły się problemy, wieszają się karty SIM, telefon pokazuje max zasięgu, a nikt sie do mnie nie może dodzwonić, próba deaktywacji jakiejkolwiek karty pokazuje dopiero jej zawieszenie (mino wyłączenia nadal max zasię, nie można przejść w tryb samolotowy. Dopiero wyłączenie i ponowne włączenie przywraca sprawność telefonowi. Dzisiaj doszedł kolejny problem brak możliwości ładowania baterii dochodzę do 64% i klapa dalej nie doładuje. Jak próbuję ładować na wyłączonym telefonie to po włączeniu z 64% naładowani robi się 40% (zagadka może ktoś mi coś doradzi) Przywróciłem ustawienia fabryczne ale nic to nie dało.
.multi.internet.cyfrowypolsat.pl | 17.12.2013, 19:12

R E K L A M A
Default user logo
użytkownik fona 500

Opinia neutralna

Witam! Przycięcia interfejsu są spowodowane tym, ze procesor ze względów oszczędnościowych sam obniża się do 250 MHz, gdy dotniemy ekranu wraca do 1 GHz. Sam zauważyłem jedną wadę: kiedy był nowy, prosto z pudełka, to na środku ekranu było widać migotanie gdy się mocniej lub lekko przycisnęło, lecz ta wada ku mojej uciesze z niewiadomych przyczyn znikła po tygodniu (tak jakby powierzchnia ekranu zrobiła się twardsza) Owe nagrzewanie się urządzenia nie jest zbyt wielkie, porównując do znanych mi urządzeń. Wszelkie nowe gry chodzą płynnie, świetnie przegląda się internet.
.neoplus.adsl.tpnet.pl | 05.02.2013, 17:02
Default user logo
markow85

Opinia neutralna

Witam,
mam ten telefon od wczoraj 30.01.2013 , telefon który dostałem ma odstający w górnym prawym rogu wyświetlacz tak jakby nie był odpowiednio włożony (pewnie zatrzask się ułamał ) będę go musiał reklamować i jeszcze jeden problem zauważyłem podczas oglądania filmów .avi dvix i xvid filmy lekko przycinają dodam że zainstalowałem MX playera oraz kodeki, ogólne wrażenie dobre oprócz wady wyświetlacza w moim przypadku.
.opole.internetia.pl | 31.01.2013, 12:01

R E K L A M A
Default user logo
siGma

Opinia neutralna

Ehh... szkoda tego Aero2 :-(
.ip.netia.com.pl | 29.01.2013, 14:01
Default user logo
awer

Opinia pozytywna

Telefon fajny jak na tę cenę, ale nie kupię go z jednego powodu... Nie nagrywa w HD, już dawno urządzenia tego typu to robiły, szkoda...
.dynamic.mm.pl | 25.01.2013, 19:01
Default user logo
deko

Opinia neutralna

Pewni jesteście tych 8 Mpix aparatu, bo na stronie producenta jest 5, sami podaliście w specyfikacji 5 więc o co chodzi?
Nas pytasz? Może skieruj pytanie do producenta? W aplikacji aparatu możliwe jest ustawienie zdjęć wyjściowych o rozdzielczości 8 megapikseli - tak jak pisze Adam. Widziałem, sprawdzałem. Producent pisze, że matryca ma 5 megapikseli. Wnioski możesz wyciągnąć sam po obejrzeniu zdjęć na karcie telefonu albo jednak zapytać Goclevera. (jf)
.mt.pl | 23.01.2013, 12:01
Default user logo
Androidzik

Opinia neutralna

Przypomina Meizu MX 2. Zapomniałem dodać. Czy planujecie recenzję Goclever 450, bo wydaje się minimalnie lepszą konstrukcją ze względu na lepszy wyświetlacz. Czekam z niecierpliwością na recenzję porównującą oba te modele.
.mt.pl | 23.01.2013, 11:01

R E K L A M A
Default user logo
optixxx

Opinia pozytywna

Witam, od tygodnia posiadam fone 500 i jestem z niego bardzo zadowolony. Co prawda aparat nie jest najlepszy, ale telefon bardzo dobrze radzi sobie z internetem i dual sim. Nie wiesza się i nie przycina. Jak za ta cenę jest bardzo dobry i polecam!!!
.adsl.inetia.pl | 18.01.2013, 22:01

Aktualności

Wszystkie aktualności

Recenzje

Wszystkie recenzje


mgsm-premium-icon-small KONTO PREMIUM od 4,92
zł/mies