
Według serwisu TechCrunch, Facebook planuje uruchomienie głosowego komunikatora, o zasadach działania zbliżonych do popularnego Skype. Może zatem, zamiast smartfonu Facebooka, o którym plotki pojawiały się od ponad roku - dostaniemy po prostu kolejny komunikator!
TechCrunch donosi, że Facebook w celu uruchomienia tej usługi, nawiązał już współpracę z paroma operatorami. "Social calling" ma być dostępna zarówno na komputery stacjonarne, jak i na urządzenia mobilne. Pierwszym operatorem, który już na pewno uczestniczy w przedsięwzięciu jest Orange, mający w swym portfolio działający komunikator Libon (nazwany od firmowego hasła "life is better on"), oparty na protokole IP. Aktualnie jest dostępna aplikacja Libon na iOS, na Androida pojawi się niebawem. Nie wiadomo, czy komunikator Facebooka będzie działał na bazie Libon, czy ruszy jako kolejny, osobny komunikator. Facebook prowadził ponoć rozmowy z paroma innymi, podobnymi usługodawcami.
Rzecznik Orange niczego nie potwierdził, ale też nie zaprzeczył. Wyjaśnił tylko, że Libon, choć stworzony przez francuski oddział Orange, jest niezależnym podmiotem. Ujawnił ponadto, że społecznościowy komunikator Facebooka ruszy latem przyszłego roku - najpierw we Francji. Facebookowy komunikator pozwoli na wykonywanie połączeń głosowych pomiędzy użytkownikami serwisu, ma również mieć opcję połączeń konferencyjnych - między grupą użytkowników. Warto zaznaczyć, że korzystający z nowego komunikatora nie będą musieli znać numeru telefonu rozmówcy, z którym będą się chcieli połączyć - wystarczy, że wybiorą jego nazwisko z listy, podobnie, jak w działającym obecnie komunikatorze tekstowym. Zapowiada się ciekawie, a jeśli weźmiemy pod uwagę liczebność użytkowników Facebooka - przedsięwzięcie jest skazane na sukces.
Na podstawie informacji serwisu Techcrunch