
Nokia uruchomiła nową wersję swego serwisu mapowego. Mapy Nokii staną się bardziej interaktywne, zaoferują nowe funkcje, a przede wszystkim - będą wieloplatformowe - pojawi się wersja na iOS i Androida. Jest też nowa nazwa - HERE.
Na razie jednak musimy zadowolić się wersją przeglądarkową, dostępną pod adresem http://here.net/ lub odmianą na smartfony z Windows. Aplikacja dla iOS ma pojawić się za ok. miesiąc, a na Androida - w przyszłym roku.
Nowe mapy pozostały bezpłatne i niezmiennie pozwalają na planowanie tras samochodowych, pieszych i wykorzystujących komunikację zbiorową. We wszystkich przypadkach są oczywiście dostępne wskazówki głosowe w wielu językach - jak w typowej nawigacji. Nawigacja może działać w trybie offline, podobnie jak same mapy. W obu wypadkach trzeba jednak połączyć się wcześniej z siecią i pobrać wybrany obszar planu do pamięci. Korzystając z map i nawigacji w trybie online, zyskamy dodatkowo dostęp do informacji pogodowych i o natężeniu ruchu, które będzie uwzględnianie podczas planowania trasy. Miłym dodatkiem są "kolekcje" - to lista ulubionych miejsc, które możemy gromadzić i edytować z poziomu komputera lub urządzenia mobilnego, a także udostępnia je innym - poprzez serwisy społecznościowe czy wiadomości. Jest również opcja "Explore", prezentująca ciekawe miejsca wokół naszej aktualnej lokalizacji. Użytkownicy zyskają również możliwość edytowania map i nanoszenia poprawek na podstawie własnych obserwacji. Mapa obsługuje oczywiście widok satelitarny i terenowy. Jest też odpowiednik Street View znanego z map Google, nazwany w HERE "Street Level". Na razie ma niewielki zasięg i ustępuje jakością produktowi Google, ale ma być sukcesywnie rozwijany.
Wprowadzenie nowych map na konkurencyjnych platformach może być zwiastunem nowej, bardziej otwartej polityki Nokii. Nowa nazwa może sugerować, że fiński koncern chce intensywniej wejść na mapowo-nawigacyjny rynek, chcąc jednocześnie, by mapy przestały kojarzyć się jednoznacznie z windowsowymi smartfonami. Smaczku dodaje fakt, iż na stronie prezentującej HERE, Nokia publikuje zrzut ekranu wykonany na MacOS... Może zatem firma nie do końca chce być kojarzona wyłącznie z Microsoftem? Nawet slogan reklamujący nowość - "Mapy ewoluują. My również." zdaje się to potwierdzać...
Na podstawie informacji serwisu Gizmodo

