HERE: nowe mapy Nokii

Opublikowane:
Odsłuchaj artykuł

Nokia uruchomiła nową wersję swego serwisu mapowego. Mapy Nokii staną się bardziej interaktywne, zaoferują nowe funkcje, a przede wszystkim - będą wieloplatformowe - pojawi się wersja na iOS i Androida. Jest też nowa nazwa - HERE.

Na razie jednak musimy zadowolić się wersją przeglądarkową, dostępną pod adresem http://here.net/ lub odmianą na smartfony z Windows. Aplikacja dla iOS ma pojawić się za ok. miesiąc, a na Androida - w przyszłym roku.

Obserwuj nas w Google News Obserwuj
Mapy HEREMapy HERE
fot: Nokia

Nowe mapy pozostały bezpłatne i niezmiennie pozwalają na planowanie tras samochodowych, pieszych i wykorzystujących komunikację zbiorową. We wszystkich przypadkach są oczywiście dostępne wskazówki głosowe w wielu językach - jak w typowej nawigacji. Nawigacja może działać w trybie offline, podobnie jak same mapy. W obu wypadkach trzeba jednak połączyć się wcześniej z siecią i pobrać wybrany obszar planu do pamięci. Korzystając z map i nawigacji w trybie online, zyskamy dodatkowo dostęp do informacji pogodowych i o natężeniu ruchu, które będzie uwzględnianie podczas planowania trasy. Miłym dodatkiem są "kolekcje" - to lista ulubionych miejsc, które możemy gromadzić i edytować z poziomu komputera lub urządzenia mobilnego, a także udostępnia je innym - poprzez serwisy społecznościowe czy wiadomości. Jest również opcja "Explore", prezentująca ciekawe miejsca wokół naszej aktualnej lokalizacji. Użytkownicy zyskają również możliwość edytowania map i nanoszenia poprawek na podstawie własnych obserwacji. Mapa obsługuje oczywiście widok satelitarny i terenowy. Jest też odpowiednik Street View znanego z map Google, nazwany w HERE "Street Level". Na razie ma niewielki zasięg i ustępuje jakością produktowi Google, ale ma być sukcesywnie rozwijany.

Mapy HEREMapy HERE
fot: Nokia

Wprowadzenie nowych map na konkurencyjnych platformach może być zwiastunem nowej, bardziej otwartej polityki Nokii. Nowa nazwa może sugerować, że fiński koncern chce intensywniej wejść na mapowo-nawigacyjny rynek, chcąc jednocześnie, by mapy przestały kojarzyć się jednoznacznie z windowsowymi smartfonami. Smaczku dodaje fakt, iż na stronie prezentującej HERE, Nokia publikuje zrzut ekranu wykonany na MacOS... Może zatem firma nie do końca chce być kojarzona wyłącznie z Microsoftem? Nawet slogan reklamujący nowość - "Mapy ewoluują. My również." zdaje się to potwierdzać...

Na podstawie informacji serwisu Gizmodo

O autorze
adam-lukowski.jpg
Adam Łukowski

Od 25 lat w branży nowoczesnych technologii. Pamięta pierwsze komórki i początki mobilnego internetu, ma za sobą również pracę w poczytnych czasopismach. Od początku istnienia mGSM.pl dostarcza aktualności i recenzuje urządzenia, korzystając z wiedzy i nabytego przez lata doświadczenia.

Artykułów: 17270

Ten artykuł nie ma jeszcze opinii. Bądź pierwszy i zapoczątkuj dyskusję!
Dodaj swoją opinię!

R E K L A M A

 Niestety, ale nie ma jeszcze żadnych opinii.

 Dodaj swoją opinię!

Aktualności

Wszystkie aktualności

Recenzje

Wszystkie recenzje


mGSM.pl na YouTube

mgsm-premium-icon-small KONTO PREMIUM od 4,92
zł/mies