Samsung przegrywa z Apple!

Opublikowane:
Odsłuchaj artykuł

Ciągnąca się od miesięcy sądowa wojna między Apple a Samsungiem wkracza w nowy etap. Amerykański sąd wydał wyrok skazujący dla koreańskiego koncernu, uniewinniając jednocześnie Apple.

Sąd federalny, po niespełna 22-godzinnej naradzie, uznał, że Samsung naruszył należące do Apple patenty, dotyczące obrysu obudowy i interfejsu graficznego. Zarzuty te dotyczyły smartfonów, zaś w przypadku tabletów sąd nie dopatrzył się naruszeń. Sąd stwierdził ponadto, że szefowie Samsunga wiedzieli lub - jak to określono - powinni wiedzieć, że zostały naruszone patenty innej firmy i pomimo tego nie zrobili niczego, by owym naruszeniom zapobiec. Karą dla Samsunga jest grzywna w wysokości 1.049.343.540 dolarów - o ponad połowę niższa, niż żądana w pozwie.
Jednocześnie sąd uznał, że Apple nie dokonało naruszeń patentów należących do Samsunga... W międzyczasie, w sprawie rozpatrywanej przez Międzynarodową Komisję Handlu, Apple udało się wykpić - przynajmniej na pewien czas. Sprawa o naruszenie patentów należących do Motoroli wróciła do ponownego rozpatrzenia, a wyrok znów się odwlekł.

Obserwuj nas w Google News Obserwuj

Sprawa z Samsungiem jeszcze się jednak nie kończy - będzie oczywiście apelacja, a jak na razie, obie firmy wydały krótkie oświadczenia.

Apple wyraża wdzięczność dla sędziów, za czas poświęcony na dokładne rozpoznanie sprawy. Firma pisze, że projektując swe urządzenia stawia na oryginalność i innowację, tworząc dla klientów, a nie dla konkurentów. Według Apple, wyrok daje jasny komunikat: "kradzież jest nie w porządku".

Samsung nie postrzega natomiast wyroku jako zwycięstwa Apple, ale jako straty dla amerykańskich konsumentów. Tracą oni nie tylko możliwość wyboru, ale i mogą oczekiwać wzrostu cen, stanowiącego efekt osłabienia konkurencji na rynku. Samsung uważa za niefortunną sytuację, gdy "prawno może być manipulowane tak, by zapewnić monopol jednemu producentowi". Koreańska firma oświadcza, że nie zejdzie z obranego kursu i będzie walczyć o to, by konsumenci wciąż mieli wybór.

Na postawie informacji serwisu Engadget

O autorze
adam-lukowski.jpg
Adam Łukowski

Od 25 lat w branży nowoczesnych technologii. Pamięta pierwsze komórki i początki mobilnego internetu, ma za sobą również pracę w poczytnych czasopismach. Od początku istnienia mGSM.pl dostarcza aktualności i recenzuje urządzenia, korzystając z wiedzy i nabytego przez lata doświadczenia.

Artykułów: 17271

Ten artykuł skomentowano już 8 razy.
Zobacz najnowsze opinie lub dołącz do dyskusji i dodaj opinię!
Dodaj swoją opinię!

R E K L A M A
Opinie nie są weryfikowane.
icon up
12,5% 
icon down
 0,0% 
icon unknown opinion
 87,5% 
Opinia neutralna

Krzysiek (mlody354)

[...]
"A z tymi obrazkami to jest przegięcie tego się rozszyfrować nie da!! Czy wy uważacie że każdy tu jest logopedą? Kaligrafem? MGSM UPROŚĆCIE TE OBRAZKI!" [...]

--- Chodziło mi o kod zabezpieczający przed robotami. Nie idzie tego czasem rozszyfrować.

Przykro mi, kształt i jakość captcha są od nas niezależne. Dziwię się, bo zdawało mi się, że wybraliśmy stosunkowo prosty wzór. Przyjrzę się dziś jak to wygląda. Jakimś rozwiązaniem jest zarejestrowanie się w serwisie (nie zbieramy ani nie udostępniamy danych, nie pytamy o dane wrażliwe), ale nie namawiam, jeśli ktoś nie ma ochoty - choć wtedy, o ile pamiętam, captcha nie jest konieczne do umieszczenia komentarza. (jf)


R E K L A M A
Opinia neutralna

n4t

Apple jeszcze się cieszy z wyroku, ale tak naprawdę to może być strzał we własne stopy... i kolana. W głowę jeszcze nie. Otóż istnieje grupa uzytkowników "zwykłych" widząca produkt, zerkająca na nagłówki gazet i nie specjalnie zgłebiająca zagadnienia techniczne . Okazuje się, że ta grupa widząc wyrok "samsung to to samo co apple" zaczyna się zastanawiać "dlaczego przepłacam?". Dla nich sąd wydaje się autorytetem i niezależną opinią, a skoro ktoś taki mówi "te produkty są takie same" to musi byc prawda.
Nie mówię, że zjawisko dotknie jakąś niewyobrażalną grupę, ale dla kogoś kto patrzy na telefon jak na narzędzie a nie obiekt kultu i ideologii da trochę do myślenia. Samo oświadczenie apple raczej przemilczę ;) Napisał je PR i tradycyjnie dokleił do niego elementy reklamy.

Opinia neutralna

Eryk

Takie działania są na szkodę ogółu. Nie tylko Samsunga. Sami sobie tworzą negatywną kampanie. Na wielu forach przeważa negatywny obraz Apple. Od jakiegoś czasu Apple traci klientów, w moim otoczeniu wielu znajomych odpuściło sobie i nie dlatego, że jest drogo.


R E K L A M A
Opinia neutralna

Krzysiek (mlody354)

Ale pięknie się dajecie omotać cała wojna patentowa to jest pic na wodę dla odwrócenia uwagi.
...Ale od czego? Niespełnionych obietnic premiera?


A z tymi obrazkami to jest przegięcie tego się rozszyfrować nie da!! Czy wy uważacie że każdy tu jest logopedą? Kaligrafem? MGSM UPROŚĆCIE TE OBRAZKI!
Przejrzyj inne newsy. Mały obrazek jest tylko znaczkiem, zajawką. W większości newsów staramy się dawać duże, jak najlepsze obrazki, podobnie na kartach katalogowych. Ale czasami do newsa nie ma sensu dodawać dużej grafiki - i tak było tym razem. Jeśli nie wiesz, jak wygląda iPhone czy "Galaksiak" - zapraszam do katalogu. (AŁ)

Opinia neutralna

Ash

Eh.. prędzej czy później Apple nie będzie miało za co pozwać Samsunga, bo skończą się im patenty. Trzeba jednak przyznać, że Samsung wykorzystał popularność iPhone'a wypuszczając parę telefonów dla nieobeznanego odbiorcy wręcz identycznych z applowskim, dodatkowo TouchWizz także trochę wzoruje się na iOS.

Ale żeby pozywać za prostokątny kształt i zaokrąglone rogi?

Laptopy, telewizory, mptrójki mają czasem identyczne kształty, a ich producenci się nie zagryzają.

Opinia neutralna

Szymon

Ciekawe ile Apple zapłaciło sądowi żeby pogrążyć Samsunga?
To jest tylko o tak napisane, ale jak już idzie o patenty to co dalej?

Opinia pozytywna

7

Jakie okienka skopiowało Apple od Microsoftu? Jakieś konkretne dane? I co do Samsunga - wybór między ajfonem a jego plastikową podróbką na darmowym systemie to jest żaden wybór. Wybór dają firmy takie HTC czy Microsoft z Nokią, których produkty można rozpoznać na pierwszy rzut oka, tak samo jak produkty Apple. W internecie można znaleźć informacje, że w Ameryce były zwroty Galaxy taba, bo ludzie myśleli, że to iPad. Oczywiście można teraz sypać argumentami typu: "Seria Galaxy ma lepszą specyfikację sprzętową i nie brakuje w niej podstawowych funkcjonalności" albo "Apple nie potrafi prześcignąć konkurencji to musi wchodzić na drogę sądową", czy też moje ulubione: "Apple opatentuje koło". Tylko że to nie o to chodzi - chodzi o umiejętność podążenia własną ścieżką, której Koreańczykom po prostu brakuje. I co z tego, że niektóre rzeczy wychodzą im lepiej - zerżnięcie z cudzego i dorzucenie kilku własnych funkcji jest po prostu żałosne. Żebym nie wyszedł na stronniczego dodam, że zerżnięcie przez Apple rozsuwanej belki też było niskie, choć w efekcie Centrum powiadomień wyszło im lepiej niż na Androidzie - no ale Google tego nie opatentowało, ich problem.


R E K L A M A
Opinia neutralna

Eryk

Apple powinno zapłacić dla Microsoftu za skopiowanie okienek z systemu Windows 95 i późniejszych. Powoli zaczynają przeginać i monopolizować rynek. Za to powinni się wziąć jak swego czasu za Microsoftem.

Aktualności

Wszystkie aktualności

Recenzje

Wszystkie recenzje


mGSM.pl na YouTube

mgsm-premium-icon-small KONTO PREMIUM od 4,92
zł/mies