Chłodzenie smartfonów na nowo - Xiaomi wprowadza Loop Liquidcool

Opublikowane:
Odsłuchaj artykuł

Loop LiquidCool to technologia zainspirowana rozwiązaniami chłodzącymi stosowanymi w przemyśle lotniczym, która ma być przełomem w dziedzinie rozpraszania ciepła w smartfonach.

Jak to działa? Otóż technologia wykorzystuje efekt kapilarny, który "przyciąga" płyn chłodzący do źródła ciepła, następnie odparowuje i rozprasza ciepło w kierunku chłodniejszego obszaru. Chłodziwo skrapla się i jest wychwytywane przez jednokierunkowy zamknięty kanał w kształcie pętli.

Obserwuj nas w Google News Obserwuj

Loop LiquidCool wykorzystuje pierścieniowy system rurek cieplnych, który składa się z parownika, skraplacza, komory napełniania oraz rurek z gazem i cieczą. Umieszczony przy źródłach ciepła parownik zawiera chłodziwo, które zmienia stan na gazowy, gdy smartfon jest pod dużym obciążeniem. Gaz i strumień powietrza są następnie doprowadzane do skraplacza, gdzie gaz ponownie skrapla się w ciecz. Ciecz jest wchłaniana i zbierana przez maleńkie włókna w komorze napełniania. Parownik napełnia się i jest gotowy do dalszej pracy. Chociaż ta nowa technologia wykorzystuje tę samą metodę, co klasyczne chłodzenie z komorą parową, nowy kształt ciepłowodów sprawia, że różnica w wydajności jest znacząca.

Xiaomi twierdzi, że w porównaniu do konwencjonalnych rozwiązań nowa technologia ma dwukrotnie większą skuteczność chłodzenia i jest najbardziej wydajną metodą chłodzenia smartfonów. Jako przykład podano temperatury standardowego modelu Xiaomi Mix 4 z komorą parową oraz zmodyfikowanego modelu, wyposażonego w technologię Loop LiquidCool, osiągane podczas 30 minut grania w grę Genshin Impact z maksymalnymi ustawieniami wideo 60 fps. Nowy system chłodzenia utrzymywał urządzenie poniżej maksymalnej temperatury 47,7 °C, zaś procesor był o 8,6 °C chłodniejszy niż w standardowej wersji.

Producent zamierza wprowadzić wprowadzić technologię Loop LiquidCool do swoich produktów w drugiej połowie 2022 roku.

O autorze
jolanta-szczepaniak.jpg
Jolanta Szczepaniak

Dziennikarka - w zawodzie od 10 lat. Absolwentka UŁ. Dawniej związana z miesięcznikiem "Mobile Internet", obecnie publikuje testy w serwisie mGSM.pl. Sporadycznie blogerka i wikipedystka. Na co dzień fanka mobilnych technologii i internetu, gadżeciara, serialomaniaczka i nałogowa czytelniczka książek oraz prasy popularyzującej naukę.

Artykułów: 2757

Ten artykuł nie ma jeszcze opinii. Bądź pierwszy i zapoczątkuj dyskusję!
Dodaj swoją opinię!

R E K L A M A

 Niestety, ale nie ma jeszcze żadnych opinii.

 Dodaj swoją opinię!

Aktualności

Wszystkie aktualności

Recenzje

Wszystkie recenzje


mGSM.pl na YouTube

mgsm-premium-icon-small KONTO PREMIUM od 4,92
zł/mies