R E K L A M A

vivo udowadnia: w prostocie tkwi siła!

Opublikowane:
Funtouch OS - lekka nakładka na Androida
Funtouch OS - lekka nakładka na Androida
fot. Adam Łukowski/mGSM.pl

Producenci smartfonów, tworząc oprogramowanie swych urządzeń, podążają zwykle dwoma ścieżkami. Jedyni oferują rozbudowane, pełne dodatkowych aplikacji i funkcji nakładki, inni zaś trzymają się klasycznego, prostego interfejsu Androida, wierząc w siłę prostoty. Tak właśnie postępuje vivo. Dlaczego podąża tą ścieżką?

Czym jest vivo?

vivo to jeden największych producentów smartfonów na świecie. Choć firma jest obecna w Polsce od niedawna, od lat stanowi światową potęgę i rokrocznie lokuje się na szczycie listy najpopularniejszych producentów. Firma działa obecnie w 30 krajach, a jej produkty zdobyły ponad 370 milionów zadowolonych użytkowników na całym świecie. vivo ma swoją centralę w Chinach oraz sieć ośrodków badawczo-rozwojowych w Shenzhen, Dongguan, Nankinie, Pekinie, Hangzhou, Szanghaju, Tajpej, Tokio i San Diego. vivo dysponuje ponadto pięcioma ośrodkami produkcyjnymi w Chinach, Azji Południowej i Południowo-Wschodniej, wytwarzającymi ponad 200 milionów smartfonów rocznie.

Funtouch OS - lekka nakładka

Przy pierwszym kontakcie ze smartfonem vivo, powita nas znajomy układ interfejsu. To po prostu sprawdzony, niemal klasyczny interfejs Androida. Czemu vivo zdecydowało się nadać swej nakładce systemowej taki kształt? Przede wszystkim, chodziło o zachowanie prostej, przejrzystej formy interfejsu. Smartfon nie powinien epatować nadmiarem tajemniczych funkcji oraz preinstalowanych aplikacji. vivo Funtouch OS daje nam wszystko, czego potrzebujemy na start, ale nie narzuca niczego więcej. Pobieramy tylko te aplikacje, których rzeczywiście potrzebujemy. Nie musimy na nowo uczyć się układu funkcji - bowiem wszystkie ułożone są tak, jak w czystym Androidzie. Interfejs pozostaje intuicyjny i bezproblemowy w działaniu.

Mniej znaczy więcej

Czy interfejs FunTouch OS można nazwać minimalistycznym? Niekoniecznie. Używając przez dość długi czas flagowego modelu vivo X51 nie czułem, aby czegokolwiek mi brakowało. Wręcz przeciwnie, nie miałem poczucia, że czegoś jest tam za dużo, że coś mi zawadza, czy chciałbym coś tam zmienić. Nie - po prostu cieszyłem się przyjaznym, łatwym w obsłudze urządzeniem. Łatwo dopasowałem telefon do własnych potrzeb, nie zajmując się co chwilę usuwaniem nadprogramowego oprogramowania, nie irytując reklamami wyskakującymi w preinstalowanych fabrycznie podstawowych aplikacjach... Zainstalowałem i zmodyfikowałem tylko to, co było mi potrzebne - i koniec, bez długich godzin poświęcanych na personalizację i przygotowanie telefonu do pracy!

Przydatne, drobne dodatki

Choć FunTouch OS jest bardzo bliski czystej postaci Androida, nie oznacza, że jest całkowicie pozbawiony dodatków. Wręcz przeciwnie! Dodatki są - ale takie, których obecność cieszy. W interfejsie znajdziemy funkcję Always On Display, w dynamiczny sposób ukazującą zegar oraz powiadomienia. Możemy również nacieszyć się dodatkowymi efektami wizualnymi, towarzyszącymi na przykład ładowaniu baterii czy korzystaniu z czytnika linii papilarnych. Wygląd interfejsu możemy spersonalizować, korzystając z możliwości zmiany motywu czy tapety, a wszystko to uczynimy łatwo i intuicyjnie.

Prostota oznacza bezpieczeństwo

Dzięki bliskości Funtouch OS do czystego Androida, vivo może zapewnić użytkownikom swych telefonów wyższe bezpieczeństwo, oferując częste aktualizacje systemu oraz poprawek bezpieczeństwa. Przez to, że producent nie musi tracić czasu na modyfikacje rozbudowanej nakładki systemowej, może zaoferować aktualne rozwiązania szybciej, niż konkurenci. W interfejsie znajdziemy również przydatną aplikację iManager, w przejrzystej formie prezentującą nam stan telefonu. Aplikacja skanuje oprogramowanie pod kątem wszelkich zagrożeń i neutralizuje je szybko i skutecznie. iManager dba również o to, by w telefonie nie było zbyt wiele śmieciowych, niepotrzebnych nam już plików oraz by pamięć pracowała zawsze w optymalny, odciążony sposób - dając smartfonowi pełną moc.

Wygodne przeglądanie zdjęć

vivo opracowało własną, wygodną aplikację umożliwiającą przeglądanie zdjęć i filmów w pamięci telefonu. Wzbogacono ją o funkcję "Wspomnienia", która pozwala grupować zdjęcia według czasu, lokalizacji, wydarzenia, a nawet poziomu intymności. Przeglądanie i montowanie filmów ułatwi z kolei "Edytor AI". Sztuczna Inteligencja potrafi rozpoznawać główne postaci oraz wydarzenia w naszych nagraniach. Dzięki temu potrafi automatycznie wygenerować atrakcyjny dynamiczny klip, który potem jednym ruchem umieścimy w serwisach społecznościowych. W FunTouch OS znajdziemy również rozbudowane funkcje pomocne przy wykonywaniu zrzutów ekranu. Jest nawet funkcja nagrywania ekranu, wraz z komentarzem użytkownika. Dzięki temu możemy nagrywać filmy z gier z własnym komentarzem, filmy instruktażowe i nie tylko.

vivo pamięta o graczach!

Pomimo zachowania prostoty interfejsu, vivo postanowiło udostępnić również coś dla graczy. W smartfonach tej marki znajdziemy specjalny tryb Ultragry, a w nim m.on. możliwość ograniczenia rozpraszających powiadomień. Czasem jednak dzieje się coś, co zmusza nas do przerwania gry. Dzięki FunTouch OS możemy bez wychodzenia z gry uruchomić dowolną aplikację w pływającym okienku - wystarczy do tego prosty gest pociągnięcia trzema palcami. Z bocznego paska możemy łatwym ruchem wysunąć skróty do serwisów społecznościowych, zaś funkcja adaptacji liczby klatek na sekundę działająca w czasie rzeczywistym dba o optymalną wydajność gry.

W prostocie siła

Jak zatem widzicie, prosty interfejs może mieć więcej zalet, niż nam się z pozoru wydaje. Nie obciąża niepotrzebnie telefonu, nie pożera mnóstwa miejsca w pamięci, nie tworzy chaosu na pulpicie. Dzięki takiemu rozwiązaniu, użytkownik otrzymuje wyłącznie to, co jest mu naprawdę potrzebne i co okazuje się przydatne. Funtouch OS pozwala na to, by telefon był naprawdę nasz - a nie producenta.

materiał przygotowany we współpracy z firmą vivo. Tekst sponsorowany.

Opublikowane:
Autor: Adam Łukowski
Ten artykuł nie ma jeszcze opinii. Bądź pierwszy i zapoczątkuj dyskusję!
Dodaj swoją opinię!
Pobieram dane...
R E K L A M A

 Niestety, ale nie ma jeszcze żadnych opinii.

 Dodaj swoją opinię!