R E K L A M A

T-Mobile wyłączy 3G!

Opublikowane:
fot. T-Mobile

Spokojnie, jeszcze nie teraz - ale w najbliższych latach musimy spodziewać się wyłączeń nadajników sieci wcześniejszych generacji.

Nie każdy może o tym pamiętać - ale poczciwe 3G liczy już sobie niemal 20 lat. Ilość użytkowników tego standardu sieci jest coraz mniejsza - wraz z upowszechnianiem się smartfonów i rosnącym zasięgiem LTE. T-Mobile odważyło się określić przybliżony termin wyłączenia usług 3G - to końcówka 2023 roku. Oczywiście wszystko zależy od tempa migracji użytkowników do 4G i 5G, a także - choć tego wprost nie przyznano, od tempa rozwoju najnowszej sieci. T-Mobile przygotuje specjalną ofertę migracyjną dla użytkowników, którzy wciąż mają karty SIM nie obsługujące 4G, będzie też zapewne specjalny zestaw "zachęt".

Wyłączenie 3G nie oznacza jednoczesnej likwidacji zasięgu sieci 2G. Ta pozostanie czynna - choć będzie dedykowana raczej obsłudze Internetu rzeczy, niż rozmów. Już obecnie, sieci 2G i 3G obsługują właściwie tylko połączenia głosowe, ich wykorzystanie do transmisji danych jest znikome. To jedynie ok. 5% całego ruchu.

Do wyłączenia starszych typów nadajników przymierzają się również pozostali operatorzy. Play planuje uczynić to w ciągu najbliższych siedmiu lat, a Plus - również, choć ten operator nie określa konkretnych ram czasowych. W każdym razie, wyłączenie 3G jest nieuniknione - pasma, w których działa ten standard są potrzebne do zagospodarowania przez 4G i 5G.

Na podstawie informacji Wirtualnemedia

Opublikowane:
Autor: Adam Łukowski
Ten artykuł nie ma jeszcze opinii. Bądź pierwszy i zapoczątkuj dyskusję!
Dodaj swoją opinię!
R E K L A M A

 Niestety, ale nie ma jeszcze żadnych opinii.

 Dodaj swoją opinię!