R E K L A M A

Szwecja wyklucza Huawei i ZTE z budowy sieci 5G

Opublikowane:
fot. Adam Łukowski/mGSM.pl

Szwedzki urząd poczty i telekomunikacji (PTS) ogłosił listę operatorów dopuszczonych do aukcji pasm 5G, a także wymogi techniczne dotyczące nowych sieci. Zakazano wykorzystywania sprzętu chińskich firm.

Według Reutersa, do aukcji pasm 3,5 i 2,3 GHz dopuszczono cztery podmioty: Hi3G Access, Net4Mobility (joint venture Tele2 i Telenor), Telia Sverige i Teracom. Założenia dotyczące sieci nakazują, by ich centra operacyjne znajdowały się w Szwecji, a operator działający w licytowanych pasmach zapewniał najwyższy stopień bezpieczeństwa.

Jednym z warunków dotyczących sieci jest zakaz wykorzystywania urządzeń dostarczanych przez Huawei i ZTE. Co więcej, operatorzy mają czas do 2025 roku, by pozbyć się urządzeń chińskich firm z już istniejących i działających sieci. Szwecja jest drugim europejskim krajem, który podjął taką decyzję. Wcześniej podobne wymogi postawiono sieciom działającym w Wielkiej Brytanii, z tym, że tam zezwolono korzystać z chińskiego sprzętu do 2027 roku.

AKTUALIZACJA

Firma Huawei oficjalnie skomentowała zakaz wykorzystywania jej sprzętu telekomunikacyjnego przez firmy biorące udział w aukcji pasm 5G w Szwecji. Poniżej komentarz Huawei otrzymany przez nas za pośrednictwem polskiego oddziału firmy.Huawei jest zaskoczony i zawiedziony kryteriami uczestnictwa operatorów telekomunikacyjnych w aukcjach na częstotliwości 3.5 GHz i 2.3 GHz, ogłoszonymi dzisiaj przez szwedzki Urząd Poczty i Telekomunikacji (PTS).

Huawei jest prywatną firmą, należącą w 100% do swoich pracowników. Nie ma żadnego dowodu wskazującego na jakiekolwiek zagrożenie dla bezpieczeństwa stwarzane przez Huawei. Wykluczenie Huawei z możliwości budowy sieci 5G w Szwecji na podstawie niejasnych przesłanek uznajemy za niesprawiedliwe i niedopuszczalne.

Huawei istnieje od 30 lat i działa w ponad 170 krajach, w tym od 20 lat w Szwecji. W tym czasie nigdy nie doszło do żadnego poważnego incydentu naruszenia bezpieczeństwa z naszym udziałem. Nasza firma nigdy nie stanowiła i nigdy nie będzie stanowić jakiegokolwiek zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa Szwecji. Wykluczenie Huawei nie sprawi, że szwedzkie sieci 5G staną się bezpieczniejsza, a istotnie ograniczy konkurencyjność i poziom innowacyjności.

Będziemy bacznie obserwować i analizować wpływ decyzji szwedzkiego Urzędu Poczty i Telekomunikacji na naszą działalność biznesową. W międzyczasie mamy nadzieję, że rząd szwedzki dokona oceny tej decyzji w duchu uczciwości i otwartego rynku. Będziemy szukać dalszych możliwości dialogu z odpowiednimi przedstawicielami władz i pozostaniemy do dyspozycji naszych klientów.


Na podstawie informacji Reuters

Opublikowane:
Autor: Adam Łukowski
Ten artykuł nie ma jeszcze opinii. Bądź pierwszy i zapoczątkuj dyskusję!
Dodaj swoją opinię!
R E K L A M A

 Niestety, ale nie ma jeszcze żadnych opinii.

 Dodaj swoją opinię!