R E K L A M A

LCD czy AMOLED? Który wyświetlacz jest lepszy?

Opublikowane:
fot. Adam Łukowski/mGSM.pl

Wybierając smartfon, często zastanawiamy się, czy warto dopłacić do modelu wyposażonego w wyświetlacz AMOLED, czy też lepiej pozostać przy klasycznym ekranie LCD... Oba typy matryc mają swe wady i zalety, a wybór wcale nie jest oczywisty.

Czy AMOLED jest zawsze droższy?

Utarło się, że wyświetlacze wykonane w technologii AMOLED (a raczej OLED i pochodnych) występują wyłącznie w droższych smartfonach, a z kolei LCD są charakterystyczną cechą modeli z niższych segmentów rynku. W pewnym stopniu to prawda: wyświetlacze AMOLED są wciąż droższe w produkcji, co przekłada się na ceny smartfonów. Z drugiej strony, nie ma powodów, by dobrej jakości wyświetlacz LCD nie trafił do telefonu z wyższej półki.

Czym różni się AMOLED od LCD?

Oba typy matryc różnią się sposobem, w jaki wyświetlają obraz. Upraszczając, ekran AMOLED to zbiór punkcików (subpikseli), które mogą świecić lub nie. Z kolei matryca LCD jest swego rodzaju "zasłoną", która pokazuje lub zakrywa siatkę pikseli, podświetlaną od tyłu. Sprawia to, że każdy ze wspomnianych typów ekranu prezentuje obraz w nieco inny sposób. Dodatkowo, wyświetlacze AMOLED potrzebują do działania mniej energii i składają się z mniejszej ilości warstw. Producenci matryc LCD wciąż jednak rozwijają tą technologię i obecnie możemy już mówić o zdecydowanie wyższej energooszczędności i lepszej miniaturyzacji - czyli po prostu grubości - matryc.

Czy AMOLED wyświetla lepsze kolory?

Tu zdania są podzielone. Na pierwszy rzut oka możemy uznać, że kolory na ekranie AMOLED są silniejsze, mocniej nasycone, a cała matryca świeci jaśniej. Z kolei obraz na ekranie LCD wyda się nam ciemniejszy, a barwy bledsze. To jednak tylko pozory. Źle skalibrowany ekran AMOLED może oferować gorszą jakość obrazu, niż porządnie ustawiony LCD. Oczywiście mówimy tu o ustawieniach wprowadzonych fabrycznie, przez producenta. Jeśli przyjrzymy się bliżej, może okazać się, że obraz na ekranie LCD jest bardziej naturalny, a kolory bliższe temu, co widzimy w rzeczywistości. Na AMOLED-ach barwy mogą być już nieco podkręcone. Wiele zależy od upodobań użytkownika smartfonu, a każdy z typów wyświetlaczy ma podobne grono zwolenników.

AMOLED daje lepszą czerń

Jednemu nie da się zaprzeczyć. Wyświetlacze OLED-owe oferują zdecydowanie lepszy poziom czerni, niż ekrany LCD. To dlatego, że w OLED-ach piksele, które mają być czarne - po prostu nie świecą. W LCD - piksele są tylko "zasłonięte" ciekłym kryształem, zatem może przez nie przebijać nieco światła z tyłu. To oznacza, że w matrycach LCD - szczególnie tańszych - czerń bywa szarawa lub fioletowa.

AMOLED nie musi być jaśniejszy

Ekrany AMOLED świecą "same", zaś LCD - są podświetlane od spodu diodami LED. W wielu przypadkach stwierdzamy, że AMOLED-y świecą jaśniej, niż postawiony obok ekran LCD, ale mogą to być pozory. Po prostu intensywniejsze kolory podświadomie uznajemy za jaśniejsze... Z kolei dobrze opracowany ekran LCD może oferować wcale nie gorszą jasność. Niestety, z racji rozmieszczenia diod podświetlających wokół brzegów matrycy, w gorszej jakości wyświetlaczach LCD możemy zauważyć nierównomierne rozłożenie jasności, czego nie doświadczymy w AMOLED. Rada? Unikać najtańszych, niemarkowych telefonów z LCD.

LCD nie ustępuje AMOLED-om kątami czytelności

Kiedyś można było z całą pewnością napisać, że "ekrany AMOLED mają lepsze kąty czytelności niż LCD". Teraz nie można już być tak stanowczym. Owszem, wiele tańszych matryc LCD faktycznie oferuje dużo słabsze kąty czytelności, niż AMOLED-y, ale dobre ekrany LCD wcale im już znacząco nie ustępują. Właściwie, porównując wyświetlacz AMOLED z dobrym "elcedziakiem" nie powinniśmy odczuć różnicy podczas normalnego użytkowania telefonu.

Uwaga na okulary z polaryzacją!

Osoby noszące okulary ze szkłami polaryzowanymi, powinny uważać przy zakupie smartfonu z wyświetlaczem LCD. Bywa - dość rzadko, ale jednak - że po założeniu okularów z polaryzacją, obraz na ekranie LCD ciemnieje lub staje się całkowicie nieczytelny. W wyświetlaczach AMOLED obserwujemy tylko zafałszowanie barw. Naturalnie, efekt ten występuje rzadko i niestety bez wyraźnej reguły. Wszystko zależy od modelu, producenta i użytej matrycy, a jedyną radą jest próba przed zakupem urządzenia.

LCD jest lepszy dla oczu

Okazuje się, że wyświetlacz LCD może być lepszy od AMOLED-a... Szczególnie, gdy myślimy o ochronie wzroku. Wyświetlacz ciekłokrystaliczny nie męczy wzroku jaskrawymi kolorami, ale to nie wszystko. Nie ma w nim intensywnego efektu migotania niskiej częstotliwości. Występuje ono w matrycach OLED-owych i choć jest dla nas niezauważalne, ma negatywny wpływ na kondycję naszych oczu.

LCD bardziej płynnie zmienia odświeżanie

Obecnie coraz modniejsze jest wprowadzanie wyświetlaczy o wysokiej częstotliwości odświeżania. Daje ona płynniejszy obraz, ale łączy się ze zwiększonym zużyciem energii. Nie potrzebujemy jej jednak zawsze i przy wszystkich czynnościach wykonywanych na telefonie. Z tego powodu producenci stosują zmienne odświeżanie ekranu. W ekranach LCD częstotliwość tego odświeżania może się zmieniać płynniej, nawet w siedmiostopniowej skali. Z kolei w AMOLED-ach jest regulowana bardziej skokowo, w mniejszej ilości poziomów. Tam - z racji większej energooszczędności matryc - elastyczne zarządzanie częstotliwością odświeżania nie jest aż tak kluczowe.

Inny układ pikseli

Wyświetlacze LCD i OLED różnią się jeszcze ułożeniem pikseli w matrycy. W LCD mamy zwykle układ RGB (po prostu trzy subpiksele w barwach składowych), w przypadku OLED - są stosowane inne układy, zazwyczaj z dodatkowym subpikselem zielonym czy niebieskiem. W przypadku dużych wyświetlaczy o niskiej rozdzielczości (czyli cechujących się niskim współczynnikiem zagęszczenia pikseli - ppi) można było mówić o różnicy w wyrazistości i jakości obrazu przemawiającej za matrycami LCD. Obecnie, gdy wyświetlacze maja coraz mniejsze piksele, różnica jest mniej zauważalna.

Czy AMOLED się wypala?

W wyświetlaczach OLED i pochodnych może wystąpić zjawisko "wypalania" pikseli. Dochodzi do niego, gdy ekran zbyt długo wyświetla statyczny, jasny obraz. Wtedy, po jego zgaszeniu, na matrycy pozostaje "ślad" wyświetlanego wcześniej obrazu. W skrajnym wypadku - na bardzo długo lub wręcz na zawsze. W przypadku smartfonów nie trzeba się jednak zbytnio obawiać wystąpienia tego problemu. Telefony rzadko wyświetlają statyczne, nieruchome obrazy, a jeśli nawet (jak choćby zegar Always-on-Display), producenci dbają, by grafiki lekko zmieniały swe położenie co pewien czas. Trudno to dostrzec, ale dzięki takiemu zabiegowi ryzyko wypalenia się matrycy jest zmniejszone. W przypadku LCD nie ma mowy o "zużywaniu" się matrycy. Taki ekran w zasadzie jest wieczny...

Czy warto wybrać AMOLED ze względu na czytnik?

Nie! Modne, ukryte pod ekranami czytniki linii papilarnych, choć są unowocześniane, ciągle ustępują pewnością odczytów i szybkością działania rozwiązaniom klasycznym. Korzyść z nich jest jedna - lepszy wygląd telefonu. W przypadku wyboru smartfona z ekranem LCD, czytnik linii papilarnych będzie klasyczny, płytkowy. Lepszy i szybszy. Dlatego też nie czyniłbym z tego elementu kwestii determinującej wybór technologii ekranu.

Lepiej wybrać AMOLED czy LCD?

Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wybierając wyświetlacz, warto przede wszystkim kierować się parametrami takimi jak rozdzielczość i jasność oraz częstotliwość odświeżania obrazu. Dobrze, by każdy z wymienionych parametrów był jak najwyższy. Warto również sprawdzić, czy smartfon został wyposażony w systemy ochrony wzroku, takie jak np. ciemny tryb interfejsu, tryb czytania czy tryb nocny, zmniejszający emisję światła niebieskiego, najbardziej szkodzącego naszym oczom. Warto sprawdzić, czy ekran ma certyfikat jakiegoś instytutu badawczego. To może być dodatkowe potwierdzenie faktu, iż matryca jest przyjazna dla oczu. A przede wszystkim, warto obejrzeć smartfon przed zakupem i samemu ocenić, jak bardzo odpowiada nam sposób, w jaki wyświetlacz prezentuje obraz. Na koniec, wspomnę jeszcze raz o kosztach produkcji. Ekrany LCD są tańsze, zatem zapłacicie mniej za ich wymianę w razie przykrej stłuczki...

Materiał własny

Opublikowane:
Autor: Adam Łukowski
Ten artykuł nie ma jeszcze opinii. Bądź pierwszy i zapoczątkuj dyskusję!
Dodaj swoją opinię!
R E K L A M A

 Niestety, ale nie ma jeszcze żadnych opinii.

 Dodaj swoją opinię!