R E K L A M A

Oppo wprowadzi Li-Fi pod strzechy?

Opublikowane:
Tak mógłby wyglądać Oppo z Li-Fi
Tak mógłby wyglądać Oppo z Li-Fi
fot. LetsGoDigital

Holenderski serwis, specjalizujący się w wyszukiwaniu ciekawych patentów, opisuje jeden z ostatnich pomysłów Oppo. Firma chce wykorzystać światło do transmisji danych w smartfonie.

Technologia Li-Fi to żadna nowość. Rozwiązanie jest znane, choć właściwie nie słyszałem o jego komercyjnym zastosowaniu. Upraszczając, nośnikiem danych jest w tym wypadku światło - pochodzące choćby z domowego oświetlenia. Niezauważalne dla ludzkiego oka, odpowiednio modulowane migotanie LED-ów pozwala na przesyłanie danych tak długo, jak odbiornik "widzi" światło. W praktyce - w pomieszczeniach biurowych czy domowych, Li-Fi działa tak samo dobrze, jak sieć WLAN. Teoretycznie, Li-Fi oferuje transfer danych na poziomie do 250 Mbps, ale w praktyce, prędkość jest niższa. Li-Fi może być stosowane tam, gdzie nie wolno korzystać z łączności radiowej, do tego jest mniej podatne na zakłócenia. Minusem jest natomiast to, że nie "przechodzi" przez ściany.

Mimo to, Oppo chce wyposażyć któryś ze swoich nowych smartfonów w taką łączność. Firma rozważa dwa umiejscowienia czujnika, wygląda zatem na to, że jeszcze nie zdecydowano, które z nich będzie lepszym. Sensor zajmuje niewiele miejsca - właściwie, może wyglądać jak dodatkowa dioda LED. Raczej nie zaburzy wyglądu urządzenia, a może stanowić dodatkową, ciekawą opcję łączności. Pytanie, kiedy Li-Fi trafo do nieco powszechniejszego użytku, bowiem na razie liczbę potencjalnych odbiorców patentowanego modelu oceniam na kilkunastu. Chyba, że telefon byłby również wyposażony w możliwość udostępniania plików innym urządzeniom tą drogą...

Na podstawie informacji LetsGoDitial

Opublikowane:
Autor: Adam Łukowski
Ten artykuł skomentowano już 1 raz.
Zobacz najnowsze opinie lub dołącz do dyskusji i dodaj opinię!
Dodaj swoją opinię!
R E K L A M A
Wszystkich opinii: 1.
100,0% 
 0,0% 
 0,0% 
prosto
Zasada działania taka sama jak port podczerwieni. Technologia nadal używana ale w smartfonach raczej nie. Jak będzie większa przepustowość danych to czemu nie.
.5.33.201 | 13 Aug 2020, 11:08