R E K L A M A

iPhone prześle pliki... laserem?

Opublikowane:
Ruchomy laser ma pozwolić na szybką i bezpieczną wymianę danych
Ruchomy laser ma pozwolić na szybką i bezpieczną wymianę danych
fot. Appleinsider

Serwis Appleinsider donosi o ciekawym patencie zgłoszonym przez Apple. Koncern chce zaprząc laser do wymiany plików pomiędzy urządzeniami.

Użytkownicy iPhone'ów dobrze znają i cenią funkcję szybkiego udostępniania plików Air Drop. Pozwala ona na łatwą wymianę danych pomiędzy urządzeniami znajdującymi się w pobliżu. Jak dotąd, nie stworzono łatwiejszego i wygodniejszego systemu, niż przesyłanie danych z wykorzystaniem Bluetooth czy Wi-Fi. Do wprowadzenia podobnego rozwiązania przymierzają się też Google oraz konsorcjum stworzone przez czołowych chińskich producentów. Ale Apple myśli już o kolejnym etapie - z wykorzystaniem diody laserowej oraz fotodiody odbierającej sygnał.

Rozwiązanie zgłoszone przez Apple do amerykańskiego urzędu patentowego USPTO umożliwiłoby nie tylko szybszy transfer danych, niż transmisja radiowa. Podniosłoby również bezpieczeństwo takiej transmisji. Zastosowanie lasera umożliwia dokładne ukierunkowanie strumienia danych do urządzenia w pobliżu i wizualną kontrolę przesyłu. Użytkownik ma oba urządzenia w zasięgu wzroku i widzi, gdzie wędruje wysyłana wiązka. Jest ona mocno skupiona, pomyślano zatem o możliwości sterowania nią w pewnym zakresie.

Elementy optyczne mają pewien zakres ruchu i mogą automatycznie korygować swe położenie tak, by utrzymywać stabilne połączenie światłem lasera. W tym celu, poza danymi, przesyłany jest również sygnał pozwalający na synchronizację ruchu elementów optycznych, by stale "widziały się" nawzajem. Oczywiście od koncepcji i patentu do realizacji jest jeszcze długa droga. Nie ma mowy o tym, by rozwiązanie to trafiło do którejś z najbliższych generacji urządzeń Apple - ale nie należy wykluczać możliwości pojawianie się go w przyszłości, może w nieco zmodyfikowanej formie.

Na podstawie informacji Appleinsider

Opublikowane:
Autor: Adam Łukowski
Ten artykuł skomentowano już 1 raz.
Zobacz najnowsze opinie lub dołącz do dyskusji i dodaj opinię!
Dodaj swoją opinię!
R E K L A M A
Wszystkich opinii: 1.
0,0% 
 0,0% 
 100,0% 
wd
No proszę. Apple wymyśla przesyłanie plików przez IrDA na nowo ( ?° ?? ?°)
.173.33.84 | 01 Jul 2020, 12:07