R E K L A M A

Orange: pomarańczowe 5G ruszy w lipcu

Opublikowane:
fot. Orange

Orange ogłasza, że 1 lipca uruchomi swą sieć 5G. W jakich pasmach ma działać i jakie miasta obejmie swym zasięgiem?

5G od Orange wystartuje - jak zapowiedziano - 1 lipca w sile 1600 stacji bazowych. Sieć nazwana #hello5G obejmie swym zasięgiem m.in. Warszawę, Łódź, Kraków oraz Katowice. W zasięgu sieci znajdzie się blisko 6 mln osób.

Sieć Orange, podobnie jak uruchomiona niedawno przez Plusa, będzie wykorzystywać pasmo, wykorzystywane obecnie głównie dla potrzeb 4G LTE. Konkretniej, mowa o 2100 MHz - B1. Producent zapewnia, że pasmo udało się wydzielić dzięki prowadzonym od 2 lat zmianom sposobów zarządzania zasobami sieciowymi. "Wraz z uruchomieniem sieci zaproponujemy klientom smartfony, które będą współdziałać z tą technologią i pozwolą od razu korzystać z nowej sieci" - zapewnił Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska.

To pierwszy etap budowy sieci 5G. W kolejnym, Orange uruchomi 5G w pasmach wskazanych do tego na poziomie Unii Europejskiej. Od jesieni 2019 r. trwają próby terenowe w paśmie 3,5 GHz, a od roku ? w paśmie 26 GHz. Pandemia spowodowała jednak opóźnienia w procesie przyznawania pasm poszczególnym operatorom na terenie Polski. Dlatego Orange, podobnie, jak Plus, zdecydowało się uruchomić 5G w pasmie, w którym miało taką możliwość. "Mamy nadzieję, że proces przydziału pasma ruszy wkrótce, abyśmy mogli sprawnie i z korzyścią dla polskiej gospodarki zbudować sieć nowej generacji" - powiedział prezes Orange.

Na podstawie informacji Orange

Opublikowane:
Autor: Adam Łukowski
Ten artykuł nie ma jeszcze opinii. Bądź pierwszy i zapoczątkuj dyskusję!
Dodaj swoją opinię!
R E K L A M A

 Niestety, ale nie ma jeszcze żadnych opinii.

 Dodaj swoją opinię!