R E K L A M A

Huawei kontra USA - kolejna bitwa

Opublikowane:
fot. Adam Łukowski/mGSM.pl

Wojna handlowa (bo chyba można już to tak nazwać) pomiędzy Chinami a USA wkracza w kolejny etap. Huawei znów obrywa - ale Chiny bronią swego koncernu i zapowiadają odwet.

Stany Zjednoczone praktycznie odcięły Huawei od dostaw elementów półprzewodnikowych. To oznacza spore problemy z zachowaniem ciągłości dostaw. Choć chiński koncern sam projektuje procesory, korzysta z zewnętrznych dostawców. Teraz - współpraca zostanie zawieszona, bowiem Huawei nie może korzystać z amerykańskiej myśli technicznej. A tą znajdziemy niemal w każdym chipie, produkowanym w dowolnym miejscu świata. I choć na przykład tajwańska firma TSMC stara się o specjalne zezwolenie, by móc dalej współpracować z Huawei - mogą pojawić się problemy z zaopatrzeniem linii produkcyjnych chińskiego giganta.

Chiny nie pozostają jednak dłużne. Tamtejszy rząd, korzystając z amerykańskich wzorców, tworzy własną listę "podejrzanych" firm, które wkrótce mogą zostać objęte sankcjami wykluczającymi dostęp do chińskiego rynku. Na liście znalazły się m.in. Qualcomm, Cisco czy Boeing. Na razie Amerykanie nie reagują, ale ewentualna eskalacja tego handlowego konfliktu może mieć poważne skutki dla branży mobilnej, która już w tej chwili, wskutek pandemii Covid19, przeżywa trudny okres...

Oficjalne stanowisko Huawei (forma niezmieniona)

Huawei kategorycznie sprzeciwia się zmianom wprowadzonym przez Departament Handlu Stanów Zjednoczonych w przepisach dotyczących handlu produktami zagranicznymi, które uderzają w Huawei bezpośrednio. 16 maja 2019 roku rząd Stanów Zjednoczonych umieścił Huawei, bez uzasadnienia, na liście podmiotów, z którymi amerykańskie korporacje nie mogą współpracować. Od tego momentu wiele kluczowych komponentów przemysłowych i technologicznych przestało być dla Huawei dostępnych. Pomimo to zobowiązaliśmy się do przestrzegania wszystkich przepisów i regulacji rządu Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie wywiązaliśmy się z naszych zobowiązań wobec klientów i dostawców. Przetrwaliśmy i idziemy do przodu, wbrew wszelkim przeciwnościom.
Rząd USA całkowicie zignorował obawy zgłaszane przez wiele przedsiębiorstw i stowarzyszeń branżowych, i podjął decyzję, aby po raz kolejny spróbować zdławić naszą firmę. Decyzja ta jest arbitralna, szkodliwa i zagraża globalnemu przemysłowi. Wpłynie ona na działanie i rozwój wszystkich operacji prowadzonych przez Huawei w ponad 170 krajach, wartej setki miliardów dolarów. Będzie miała również wpływ na usługi komunikacyjne świadczone dla ponad trzech miliardów konsumentów korzystających z produktów i usług Huawei na całym świecie.
Rząd USA celowo uderza w interesy klientów biznesowych Huawei oraz w naszych konsumentów. De facto jest to sprzeczne z twierdzeniem rządu USA, że w swojej decyzji kieruje się bezpieczeństwem sieci. Posunięcia rządu USA mają wpływ nie tylko na Huawei - będą miały poważny wpływ na wiele gałęzi przemysłu na świecie. W dłuższej perspektywie zaszkodzą branży odpowiedzialnej za produkcję półprzewodników, od której zależy wiele sektorów, zwiększając tym samym ich straty oraz skalę konfliktu.
USA wykorzystuje swoją technologiczną siłę, aby miażdżyć firmy spoza własnego kraju. Takie działania spowodują obniżenie zaufania międzynarodowych firm do amerykańskiej technologii i łańcuchów dostaw, co ostatecznie zaszkodzi interesom Stanów Zjednoczonych.
Huawei w tej chwili kompleksowo analizuje nowe zasady wprowadzone przez rząd USA. Przewidujemy, że będą one miały wpływ na naszą działalność. Dołożymy wszelkich starań, aby znaleźć rozwiązania w tej sytuacji. Mamy nadzieję, że nasi klienci i dostawcy będą z nami współpracować bez zmian, minimalizując tym samym wpływ dyskryminujących nas postanowień rządu USA.

Na podstawie informacji Androidauthority

Opublikowane:
Autor: Adam Łukowski
Ten artykuł nie ma jeszcze opinii. Bądź pierwszy i zapoczątkuj dyskusję!
Dodaj swoją opinię!
R E K L A M A

 Niestety, ale nie ma jeszcze żadnych opinii.

 Dodaj swoją opinię!