R E K L A M A

Huawei P40 - premiera smartfonów, zegarków, okularów, głośnika

Opublikowane:
Premiera Serii P40 i nie tylko
Premiera Serii P40 i nie tylko
fot. Huawei/mGSM.pl

Huawei P40, Huawei P40 Pro i Huawei P40 Pro+ wreszcie ujrzały światło dzienne. Seria Huawei P40 to flagowa propozycja chińskiego producenta, która długo kazała na siebie czekać. Ekrany OLED, matryca 50 Mpx, Kirin 990 5G i brak usług Google. Czy te smartfony podbiją rynek?

Być może, pod warunkiem że nie zginą pod całą furą innych premier. Dziś zadebiutowała także asystentka Huawei - Celia, dodatkowo dwie nowe wersje zegarków, głośnik bluetooth i muzyczne okulary.

Seria P40 - cechy wspólne

Wszystkie smartfony z serii Huawei P40 dysponują głównym obiektywem Ultra Vision Leica, za którym kryje się 50-megapikselowa matryca o wielkości 1/1,28". Każdy model w rodzinie obsługuje połączenia w sieciach 5G dzięki procesorowi Kirin 990 5G. System operacyjny to oczywiście Android 10 z firmową, zupełnie nową nakładką EMUI 10.1, a zamiast usług Google producent oferuje znane od dawna, choć debiutujące w serii P w roli głównej: Huawei Mobile Services (HMS).

Huawei P40 - specyfikacja

Huawei P40 to najskromniejszy w serii model, który dysponuje wyświetlaczem OLED o przekątnej 6,11", rozdzielczości FHD+, i baterią o pojemności 3800 mAh. Płaski wyświetlacz okolony jest cienkimi ramkami i urozmaicony podłużnym otworem na dwa aparaty fotograficzne, z których jeden służy jak się zdaje przede wszystkim do pomiaru głębi i wspomaga rozpoznawanie twarzy oraz sterowanie gestami, a drugi ma matrycę 32 Mpx i jasny obiektyw ułatwiający zdjęcia również w gorszych warunkach oświetleniowych.

Tylny zestaw aparatów Huawei P40 składa się z 3 jednostek umieszczonych na prostokątnej z zaokrąglonymi rogami wysepce w górnej lewej części obudowy. Poza głównym, z Ultra Vision Leica i 50-megapikselową matryca jest jeszcze 16 Mpx z szerokokątnym obiektywem i 8 Mpx z obiektywem tele.

Jest gniazdo USB-C, ale gniazda audio jack już brak, czego można się było spodziewać. Huawei P40 obsługuje dwie karty SIM i ma hybrydowy slot obsługujący również kartę pamięci.

Huawqei P40 Pro - specyfikacja

Huawei P40 Pro to pozycja w serii, która ze względu na zbalansowanie stosunku możliwości do ceny powinna cieszyć się największym powodzeniem. Wyświetlacz to OLED o przekątnej 6,58" i rozdzielczości 1200x2640 px pracujący z częstotliwością odświeżania 90 HZ. Od razu w oczy rzuca się różnica jakości i dizajnu wyświetlacza, ponieważ w ty, modelu jest on wyraźnie zawinięty na krawędzie smartfona. Wizualnie przedni panel prezentuje się olśniewająco i gdyby nie przyciski, niemal nie byłoby widać bocznych ramek. Marginesy na dole i na górze są minimalne.

Tym razem producent zdecydował się z tyłu na 4 aparaty. Pierwszy z matrycą 50 Mpx i obiektywem f/1.8, drugi szerokokątny 40 Mpx f/1.8 i trzeci 12-megapikselowy z teleobiektywem peryskopowym SuperSensing Zoom, przysłoną f/3.4, 5-krotnym zoomem bezstratnym i 50-krotnym zoomem cyfrowym. Ostatnia kamerka to FoV. Z kolei przedni zestaw to 32 Mpx + kamera IR do pomiaru głębi - rozpoznawania twarzy.

Huawei P40 Pro ma baterię o pojemności 4200 mAh z szybkim ładowaniem SuperCharge 40 W, ładowaniem bezprzewodowym 27 W, możliwe jest również bezprzewodowe ładowanie zwrotne.

Huawei P40 Pro+ - specyfikacja

Huawei P40 Pro+ to podobnie jak w przypadku poprzednika wyświetlacz OLED 6,58" 1200x2640 px, ale w ceramicznej obudowie. Smartfon jest niemal technologicznym bliźniakiem poprzednika, ale oferuje 100-krotny zoom cyfrowy, a dzięki różnicom w konstrukcji obiektywu SuperZoom Array również 10-krotny zoom bezstratny. No, chyba że ktoś poczuje nostalgię do 3-krotnego bezstratnego zoomu, bo Huawei P40 Pro+ ma w tym celu zainstalowany z tyłu dodatkowy aparat. Przedni zestaw to znów 32 Mpx + kamera IR do pomiaru głębi - rozpoznawania twarzy i gestów. Bateria o pojemności 4200 mAh oferuje ładowanie SuperCharge 40 W, ale również - i tu niespodzianka - bezprzewodowe 30 W. Bezprzewodowe ładowanie zwrotne też jest tu w ofercie.

Bez usług Google, 4K wystarczy

Pewną nowością software'ową jest kobiecy asystemt Huawei - Celia, nad którą nikt się zbytnio podczas premiery nie rozwodził, a także aplikacja Huawei MeeTime do prowadzenia rozmów wideo w rozdzielczości 1080p. Natomiast przyznam, że nieco zdziwiły mnie możliwości zapisu wideo w serii P40. Nagrywanie wideo odbywa się nie w 8K, jak proponuje coraz częściej konkurencja, a w 4K przy 60 fps. Na plus oczywiście optyczna stabilizacja obrazu i wspomagająca ją sztuczną inteligencją AIS. W przypadku wszystkich modeli zdjęcia z tyłu wspomóc można dwukolorowym zestawem diod LED, który oferuje 8 różnych odcieni.

Nie ma usług Google. Producent ich brak stara się wymienić podczas konfiguracji na usługi własne - prawdopodobnie słuszne. Dla tych którzy cenią sobie prywatność, prośby na wszelkie zgody podczas pierwszego uruchomienia smartfona potrafi być równie irytująca. Nie ma problemu z instalacja dowolnego oprogramowania, ale żeby znaleźć wszystkie niezbędne dla siebie appki, musiałem jednak zajrzeć poza firmowy sklep Huawei. Dla mnie to nie jest problem.

Huawei P40, Huawei P40 Pro i Huawei P40 Pro+ - ceny

Pora na ceny, które oczywiście kształtują się w zależności od wersji smartfona, bo wydaje się, że przynajmniej na początku dostępne będą tylko pojedyncze konfiguracje pamięci.

  • Huawei P40 - €799 (ok. 3700 zł) za wersję z 8 GB RAM-u i 128 GB flash, w sprzedaży od 7 kwietnia
  • Huawei P40 Pro - €999 (ok. 4600 zł) za wersję z 8 GB RAM-u i 256 GB flash, w sprzedaży od 7 kwietnia
  • Huawei P40 Pro+ - €1399 (ok. 6400 zł) za wersję z 8 GB RAM-u i 512 GB flash, w sprzedaży od czerwca

Jeśli zaś chodzi o ceny w Polsce: od 26 marca do 13 kwietnia najnowsze flagowe smartfony Huawei P40 Pro i Huawei P40 można zamówić w przedsprzedaży - do zakupionego w tym okresie telefonu, za 1 zł dodawany będzie smartwatch Huawei Watch GT 2. Rekomendowana cena Huawei P40 Pro to 4299 zł, a Huawei P40 - 2999 zł. Przy ich zakupie będzie obowiązywać dodatkowa promocja - klienci będą mogli odsprzedać swój stary smartfon lub inne używane urządzenie elektroniczne, do którego wyceny Huawei doliczy dodatkowy bonus: w przypadku Huawei P40 Pro w wysokości 1000 zł, a dla modelu Huawei P40 - 500 zł.

Model Huawei P40 Pro+, najpotężniejszy w nowej serii zaprezentowanej dziś premierowo przez markę, pojawi się na polskim rynku w czerwcu.

Ceny wydają się tak odważne jak tylko można być odważnym podczas sprzedaży w Europie smartfonów bez usług Google w okresie, gdy szaleje niszcząca gospodarkę epidemia. Na papierze to świetne i innowacyjne urządzenia i życzę im jak najlepiej na półce premium. Zdecydują jak zwykle kupujący.

Na podstawie konferencji prasowej Huawei

Opublikowane:
Autor: Jacek Filipowicz

Ten artykuł nie ma jeszcze opinii. Bądź pierwszy i zapoczątkuj dyskusję!
Dodaj swoją opinię!
Pobieram dane...
R E K L A M A

 Niestety, ale nie ma jeszcze żadnych opinii.

 Dodaj swoją opinię!