R E K L A M A

DxO Mark aktualizuje sposób oceny

Opublikowane:
Zaktualizowany ranking
Zaktualizowany ranking
fot. DxO

Piekło zamarzło, DxO Mark zmienia sposób oceniania aparatów fotograficznych w smartfonach.

Fotograficzny benchmark DxO Mark bywa różnie oceniany, ale przez producentów wciąż bywa traktowany jako "wyrocznia", podobnie zresztą, jak przez niektórych nabywców telefonów. Są tacy, którzy twierdzą, że za wysoką ocenę producent musi po prostu zapłacić, są też inni, którzy uznają badania benchmarku jako wskazówkę przy wyborze smartfonu. A prawda leży zapewne gdzieś pośrodku, bowiem DxO wcale nie kryje, że udostępnia publicznie swe procedury testowe, a producenci mogą wykupić licencję na DxOMark Analyzer, co pozwala zoptymalizować aparaty pod kątem benchmarkowych ocen.

Aparaty w telefonach się zmieniają, benchmark musi zatem dostosować się do zmian i wprowadza dwa nowe kryteria - będzie oceniać aparaty szerokokątne i fotografię nocną. Test aparatu szerokokątnego będzie podobny do testu głównego aparatu, z oceną dynamiki i ekspozycji, odwzorowania barw i szczegółów, a także odszumiania. Dojdzie jednak jeszcze kontrola zniekształceń obrazu, flar i aberracji chromatycznej. W przypadku fotografii nocnej, oceniany będzie też dodatkowy tryb obecny w niektórych modelach, będzie również test lamp doświetlających i autofokusa, który - jak wiadomo - w nocy zachowuje się inaczej, niż przy dobrym świetle.

W przypadku już ocenianych modeli, wyniki testów zostaną zaktualizowane, niektóre nawet już wprowadzono do tabeli. Jak widzicie powyżej, wielkich przetasowań w niej nie ma - ale poszerzone kryteria z pewnością wpłyną dodatnio na rzetelność testów.

Na podstawie informacji DxO

Opublikowane:
Autor: Adam Łukowski

Ten artykuł nie ma jeszcze opinii. Bądź pierwszy i zapoczątkuj dyskusję!
Dodaj swoją opinię!
R E K L A M A

 Niestety, ale nie ma jeszcze żadnych opinii.

 Dodaj swoją opinię!