R E K L A M A

Kto stracił, kto zyskał w naszym regionie Europy?

Opublikowane:
fot. Adam Łukowski/mGSM.pl

Instytut badawczy Counterpoint przedstawił statystyki sprzedaży smartfonów w Europie Wschodniej i Centralnej za II kwartał tego roku. Kto stracił, kto zyskał?

Na początek lista: Samsung, za nim Huawei wraz z Honorem, potem Xiaomi, Apple i HMD Global, czyli Nokia. Potem - cała reszta, odpowiadająca za mniej niż 1/4 rynku. Większość udziałów ma pierwsza trójka: Samsung 40%, Huawei 20%, a Xiaomi - 11%. Firmy spoza podium wspólnie osiągają tylko 29% tortu, co pokazuje, jak daleko "odskoczyła" czołówka..

Najszybciej rośnie udział Xiaomi, ale i Samsungowi przybyło punktów. Kto traci - jest oczywiste, Huawei ma 6% mniej udziału w porównaniu z poprzednim kwartałem i mniej, niż w porównywalnym okresie roku poprzedzającego - ale o jego potędze i stabilnej pozycji świadczy to, że utrzymuje drugie miejsce z wyraźną przewagą nad trzecim Xiaomi. Oczywiście żadna z tych firm nie jest w stanie w najbliższym czasie strącić z tronu Samsunga - ale trzeba pamiętać, że nic nie trwa wiecznie, o czym najlepiej wiedzą w Nokii, która co prawda notuje nieznaczny udział, ale za to dwukrotny jego wzrost z kwartału na kwartał.

W sekcji "pozostałych" - spadek. Producenci spoza pierwszej piątki mieli przed rokiem 28%, teraz - 21%. W tym miejscu Counterpoint zwraca uwagę, że w naszym regionie ostro pną się do góry nowi (na naszym terenie) gracze z Chin, jak choćby Oppo, Vivo czy OnePlus. Żadna z tych firm nie wskoczyła jeszcze do Top5 - ale kto wie, co będzie za kwartał czy dwa...? Na koniec, warto spojrzeć na firmę, która znalazła się tuż za podium. Mowa o Apple, którego udział nie zmienił się od roku i pozostaje mały, ale stabilny. To potwierdza, że firma ma spore grono wiernych nabywców - pytanie, czy utrzyma ich w kolejnych miesiącach.

Na podstawie informacji Counterpoint

Opublikowane:
Autor: Adam Łukowski

Ten artykuł nie ma jeszcze opinii. Bądź pierwszy i zapoczątkuj dyskusję!
Dodaj swoją opinię!
R E K L A M A

 Niestety, ale nie ma jeszcze żadnych opinii.

 Dodaj swoją opinię!