R E K L A M A

Apple i Samsung ukarane za spowalnianie starszych modeli

Opublikowane:
fot. Wikimedia Commons

Firmy Apple i Samsung zostały ukarane we Włoszech milionowymi grzywnami za spowalnianie starszych modeli swoich smartfonów. Cel tego działania wydaje się jasny - "zachęcenie" użytkowników do wymiany urządzeń na nowe, szybsze, wydajniejsze...

Nie od dziś wiadomo, że Apple, bez informowania o tym użytkowników, razem z aktualizacjami oprogramowania wpływa na wydajność swoich starszych smartfonów - a mianowicie kosztem wydajności oszczędza baterie. Zresztą w tej sprawie toczyły się już sprawy sądowe przeciwko Apple w Nowym Jorku i Ohio. Jednak problem spowolnienia starszych iPhone'ów nie ogranicza się tylko do USA, a Apple może nie być jedyną firmą, która tak postępuje.

Otóż Apple i Samsung zostały ukarane grzywnami we Włoszech za rzekome spowolnienie starszych urządzeń poprzez aktualizację oprogramowania i doprowadzanie do ich uszkodzeń. Według Autorita Garante della Concorrenza e del Mercato (AGCM), krajowego organu ds. konkurencji, firmy nakłaniały swoich klientów do pobierania aktualizacji, które nie ostrzegały o możliwych konsekwencjach.

Zacznijmy od Apple.. Tutaj użytkownicy iPhone'a 6/6 Plus mogli aktualizować system do iOS 10. Jednak iOS 10 został zaprojektowany dla iPhone'a 7 i nowszych modeli, natomiast szóstki nie miały dostatecznej mocy, by tą aktualizację obsługiwać. W konsekwencji pojawiały się rebooty, a urządzenia mocno zwalniały. Apple nie poinformował użytkowników, że zainstalowanie tej aktualizacji może zmniejszyć prędkość urządzeń - tak brzmi werdykt AGCM.

Podobny zarzut ma Samsung - odnosi się do właścicieli modeli Note 4. Dostali oni aktualizację do Androida Marshmallow, która została przygotowana z myślą o wyższym modelu, Note 7. Aktualizacja nie tylko znacząco obniżyła wydajność urządzeń, ale w pewnych przypadkach doprowadziła do poważnych i kosztownych uszkodzeń, których oczywiście nie obejmowała gwarancja...


Samsung przysłał do redakcji oświadczenie odnoszące się do tego tematu:

Satysfakcja konsumentów jest dla nas najważniejsza i zawsze staramy się zapewnić najlepsze wrażenia z użytkowania naszych urządzeń. Firma Samsung nie udostępniła żadnej aktualizacji systemu, która obniżałaby wydajność Galaxy Note 4. Jesteśmy zawiedzeni decyzją Włoskiego Urzędu ds. Konkurencji i podejmiemy niezbędne kroki, by się od niej odwołać.

Biuro prasowe Samsung Electronics


Obie te firmy zostały ukarane grzywnami po 5 milionów euro, ale Apple dodatkowo dostało kolejne 5 milionów za za osobne naruszenie polegające na tym, że firma nie poinformowała użytkowników o cechach litowych baterii w ich telefonach oraz o możliwościach wydłużenia ich eksploatacji i wymiany.

Doniesienia te pięknie strollował Huawei na swoim profilu na Twitterze twierdząc, że firma by nigdy nie spowolniła swoich smartfonów wraz z aktualizacją softu:

Na podstawie Neowin

Opublikowane:
Autor: Jolanta Szczepaniak

Ten artykuł skomentowano już 2 razy.
Zobacz najnowsze opinie lub dołącz do dyskusji i dodaj opinię!
Dodaj swoją opinię!
R E K L A M A
Wszystkich opinii: 2.
50,0% 
 0,0% 
 50,0% 
Logtrist
Zabawne stwierdzenie. Wadliwy model, czy po prostu sam go zamuliłeś, ale żeby nie było winy, to napisałeś, że Huawei już ma tak od samego odpalenia od nowości?

Szkoda, mój 5 telefon marki Huawei i 2 Honora i żaden nie spowalniał. Przykre, jak się takie bełkoty czyta.
.87.223.49 | 26 Oct 2018, 16:10
szynka
Huawei nie spowalnia swoich urządzeń bo są wolne już po wyciągnięciu z pudełka
.47.183.156 | 26 Oct 2018, 14:10