HMD już wkrótce zaprezentuje kolejny telefon zainspirowany urządzeniem Nokii z poprzedniej dekady. Niełatwo znaleźć dziś smartfona o 5-calowym ekranie, więc może HMD Asha 505 ma szansę na znalezienie swojej niszy.
Niedawno certyfikat potwierdził istnienie HMD Asha 305, będącego duchowym następcą telefonu Nokia Asha 305, a teraz leakster specjalizujący się w smartfonach HMD ujawnił na Twitterze wygląd i specyfikację kolejnego, bardzo podobnego urządzenia - HMD Asha 505.
Podobnie jak HMD Asha 305, wyróżnia się on charakterystycznymi dla wczesnych smartfonów szerokimi ramkami na górnej i dolnej krawędzi ekranu, ale tym razem jest to stosunkowo większy, 5-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości HD i odświeżaniu 60 Hz, chroniony szkłem Dragontail. Smartfon jest zasilany przez ośmiordzeniowy procesor Unisoc w towarzystwie 4 GB RAM, 64 GB pamięci wewnętrznej i systemu operacyjnego Android 14 Go. Równie skromnie wypada akumulator o pojemności 3000 mAh, główny aparat 8 Mpx i przedni aparat do selfie 5 Mpx.
HMD Asha 505 ma ponadto skromny stopień szczelności IP52, Bluetooth 5.0 gniazdo 3,5 mm minijacka, radio FM i Dual SIM, a także funkcje AI - jeden z niewielu elementów, które pozwolą odróżnić HMD Asha 505 od smartfona z poprzedniej dekady. Ostatecznie smartfon ten ma szansę być odpowiedni dla osób szukających kompaktowego urządzenia z podstawowymi funkcjami - pod warunkiem, że zostanie zaoferowany w bardzo niskiej cenie.