Kopiować czy kraść?

Opublikowane:
Odsłuchaj artykuł

DailyTech opublikował niezwykle interesujący artykuł, którego autorem jest Jason Mick. Tekst dotyczy wojen patentowych pomiędzy Apple i Samsungiem i rzuca nowe światło na innowacyjność Apple, która być może bazowała na pomysłach... Sony.

Artykuł Jasona Micka ma już kilka dni - umknął mi niestety, a zdaje mi się, że warto go uważnie prześledzić, szczególnie jeśli chciałoby się poznać kulisy obecnego sporu pomiędzy Samsungiem i Apple. Namawiam do przeczytania oryginalnego artykułu w języku angielskim, ponieważ poniżej jest tylko streszczenie.

Obserwuj nas w Google News Obserwuj
Projekty SamsungaProjekty Samsunga
fot: Samsung

Apple zamierza zatrzymać sprzedaż całkiem sporej ilości modeli Samsunga ze względu na to, że koreański producent według Amerykanów skopiował po prostu wygląd Iphone'a, łamiąc tym samym patenty przyznane firmie z Cuperino. Samsung dostarczył jednak nowe dokumenty, które sugerują, że to Apple podczas projektowana swojego smartfona dosyć mocno inspirowało się pomysłami Sony. Najpierw jednak pokazał swoje własne projekty, które ukazały się przed lipcem 2007, czyli przed premierą iPhone'a, włączając w to model F700, którego - o ironio! - Apple użyło jako przykładu na naruszenie patentu iPhone'a.

Samsung F700Samsung F700
fot: Samsung

Wyjaśniam, że Samsung pokazał F700 w marcu 2006 na targach CeBIT.

Autor tekstu wspomina wcześniejsze próby (2005 rok) wprowadzenia przez Apple telefonu związanego ze specyficznymi usługami, przytaczając przykład Motoroli ROKR E1, która miała być "iTunes Phone", a która rozczarowywała i wyglądem i obsługą usług. To nie było to, czego oczekiwał Steve Jobs.

Apple mogło w tym czasie bacznie przyglądać się projektom inżynierów Sony i Ericssona, którzy w tym czasie opracowali między innymi świetny model P900. Kiedy w 2005 Apple zaczęło podkupywać pracowników Sony, Japończycy pracowali już podobno nad kolejnym, bardziej zaawansowanym projektem.

Na serwerach Apple pojawił się projekt w programie CAD, który przedstawiał dziwnie znajomy telefon z napisem "Sony" na obudowie. Samsung nie sugeruje, że projekt został bezpośrednio skradziony Sony.

Zanim został ogłoszony finalny wygląd iPhone'a, Tony Fadell miał podzielić się ze Stevem Jobs'em i Jonathanem Ive artykułem autorstwa jednego z projektantów Sony. W artykule omawiany jest optymalny kształt przenośnego urządzenia dotykowego, które powinno zostać pozbawione wszystkich nadprogramowych przycisków i innych zbędnych elementów konstrukcyjnych. Miałoby pasować do dłoni, mieć kształt prostokąta z zaokrąglonymi rogami.


Projekt Apple z napisem Sony Projekt Apple z napisem Jony
Apple Sony i Jony
fot. DailyTech

Według Samsunga, Apple zleciło jednemu ze swoich projektantów, Shinowi Nishibori zaprojektowanie urządzenia według tego opisu. Rezultat wyglądał tak, jak na zdjęciu powyżej. Najdziwniejszy w tym wszystkim (a jednocześnie czyniący historię prawdopodobną) jest fakt, że pracujący od 2002 roku dla Apple Nishibori umieścił na obudowie napis "Sony". Apple już później zleciło zmianę napisu na "Jony" od imienia Jony Ive'a - głównego projektanta.

Nie oceniam zasadności patentowych oskarżeń Apple, choć zdają mi się szkodliwe dla innowacyjności rynku mobilnego. Nie przesądzam również o wartości dowodów przedstawionych przez Samsunga, ponieważ Apple przedstawił swoje kontrdowody obrazujące ewolucję projektu urządzeń dotykowych.


Prototypy Apple Prototypy Apple
Prototypy Apple
fot. The Verge

Najwięcej zdrowego rozsądku w całej sprawie mają użytkownicy smartfonów, którzy wiedzą, że urządzenie z ekranem dotykowym nie może po prostu mieć innego kształtu, niż zbliżony do prostokąta. Kwestia przycisków, zaokrąglonych rogów, czy wygody obsługi kciukiem, jedną ręką, to detale indywidualne i żaden producent smartfonów nie kodyfikuje ich trwale w poszukiwaniu optymalnego rozwiązania satysfakcjonującego użytkowników.


Na koniec, jako puenta zmienności ludzkiej natury, film z byłym CEO Apple i słynnymi słowami Pablo Picasso padającymi z jego ust: Dobrzy artyści kopiują, wielcy artyści kradną.


Fujitsu Toshiba IS12T
wideo: CDernbach przez YouTube

Na podstawie artykułu Jasona Micka przez DailyTech

O autorze
jacek-filipowicz.jpg
Jacek Filipowicz

Dziennikarz specjalizujący się w rynku urządzeń elektronicznych, ze szczególnym uwzględnieniem urządzeń przenośnych, telefonów, smartfonów i tabletów. Związany z katalogiem mGSM.pl od początku istnienia serwisu. Od 2012 roku pełni funkcję redaktora naczelnego. Autor testów, recenzji, aktualności.

Artykułów: 2038

Ten artykuł skomentowano już 3 razy.
Zobacz najnowsze opinie lub dołącz do dyskusji i dodaj opinię!
Dodaj swoją opinię!

R E K L A M A
Opinie nie są weryfikowane.
icon up
0,0% 
icon down
 0,0% 
icon unknown opinion
 100,0% 
Default user logo
Azawakh

Opinia neutralna

Na miejscu Sony po zobaczeniu iPhona4 już dawno podałbym Apple o bezczelne skopiowanie projektu. Przecież iPhone4 o wypisz wymaluj projekt Sony i nie chce być inaczej. Być może Sony wreszcie zakończyłoby wojnę patentową raz na zawsze bo to już jest zwyczajnie nudne. Dobrze, że na światło dzienne wychodzą tego typu smaczki bo może spór to zakończy. Taki denny spór tylko cofa rozwój branży mobilnej ale znając życie to żadna ze stron nie odpuści i będzie walczyć jak lew o swoje. To się może ciągnąć w nieskończoność ale trzeba być dobrej myśli, iż spór patentowy zostanie zakończony. Trzeba mieć nadzieję...
Chyba niezbyt dobrze napisałem ten tekst. Sony jest przypisywany wyłącznie opis urządzenia. Rysunki koncepcyjne wykonał projektant Apple na podstawie ogólnodostępnego źródła. Napis "Sony" jest rzeczywiście zagadkowy i fajnie byłoby kiedyś dowiedzieć się czemu Shin Nishibori go tam umieścił. Może chodziło o proste odniesienie do opisu Sony, żeby odróżnić ten projekt od innych? a może o coś innego? Ten artykulik nie miał być oskarżeniem, choć wydźwięk oryginału jest raczej jasny. Patenty, które nigdy nie powinny się pojawić, bo patentujący nie są autorami pomysłu, zatrzymują rozwój technologiczny. Za chwilę zamerykanizowane prawo patentowe będzie stosowane praktycznie również u nas; zakłada m.in. kosztowne rozprawy w trzech państwach europejskich bez możliwości prowadzenia sprawy np. po polsku. - I to dopiero jest granda. (jf)
.telesim.com.pl | 02.08.2012, 23:08

R E K L A M A
Default user logo
Krzysiek (mlody354)

Opinia neutralna

I między innymi dlatego nigdy nie wybiorę ogryzka chociaż by mi za pół ceny dawali
.adsl.inetia.pl | 02.08.2012, 21:08
Default user logo
m2marek

Opinia neutralna

jappcokowe szuje. widać szykują się na projekty Nokii i Motoroli.
Sam nie korzystam z urządzeń Apple (i raczej nie będę ze względu na ich zbyt marketingowo nastawioną filozofię), choć mam taką możliwość, ale jak nie zrozumiem nigdy bezkrytycznych użytkowników urządzeń z jabłuszkiem, tak nie potrafię zrozumieć również hejterów. To dobrze, że w sklepach jest z czego wybierać i każdy może znaleźć coś dla siebie. Naprawdę. (jf)
.elk.mm.pl | 02.08.2012, 20:08

R E K L A M A

Aktualności

Wszystkie aktualności

Recenzje

Wszystkie recenzje


Ostatnio przeglądane

mGSM.pl na YouTube

mgsm-premium-icon-small KONTO PREMIUM od 4,92
zł/mies