Europejscy operatorzy chomikują nano-SIM-y

Opublikowane:
Odsłuchaj artykuł

Według Financial Times, nadchodząca premiera iPhone 5 powoduje, że europejska brać operatorska robi zapasy nowych maleńkich kart SIM. Apple nie potwierdziło oficjalnie, że użyje kart nano-SIM, ale to przecież formalność.

Nawet jeśli jakimś cudem operatorskie przewidywania się nie sprawdzą, telekomy znajdą sposób, by sobie to zrekompensować. Standard nano-SIM został zaaprobowany przez przemysł mobilny na początku tego roku. Mniejszy SIM - więcej miejsca do wykorzystania w telefonie. W wyścigu miniaturyzacyjnym, którego wynikiem jest coraz większe odchudzanie konstrukcji, nawet tak mikroskopijna przestrzeń się liczy. Karty SIM w standardzie nano- są 40% mniejsze od micro-SIM-ów.

Obserwuj nas w Google News Obserwuj
Ewolucja SIMEwolucja SIM
fot: Android Authority

Kiedy Apple w iPhone 4 i iPadzie przerzuciło się na karty micro-SIM, telekomy nie były w stanie sprostać popytowi, co przełożyło się na wcale niemałe straty finansowe. Jeśli - co bardzo prawdopodobne - Apple umieści w kolejnym smartfonie gniazdo nano-SIM, operatorzy będą przygotowani.

Zdaje się, że zaprojektowany przez niemiecką firmę Designed by Giesecke & Devrient nowy standard nie jest potrzebny klientom. Tłumaczenie, że dzięki zmniejszeniu rozmiarów fizycznych karty zyskuje się miejsce w telefonie, nie jest do końca przekonujące. Apple kreując nowe standardy użytkowe, próbuje dyktować warunki zarówno innym producentom, jak i operatorom. Użycie nano-SIM to raczej pomysł na promocję i próba utrzymania pozycji rynkowej, a nie technologiczna konieczność.

Na podstawie informacji serwisu Financial Times

O autorze
jacek-filipowicz.jpg
Jacek Filipowicz

Dziennikarz specjalizujący się w rynku urządzeń elektronicznych, ze szczególnym uwzględnieniem urządzeń przenośnych, telefonów, smartfonów i tabletów. Związany z katalogiem mGSM.pl od początku istnienia serwisu. Od 2012 roku pełni funkcję redaktora naczelnego. Autor testów, recenzji, aktualności.

Artykułów: 2038

Ten artykuł skomentowano już 4 razy.
Zobacz najnowsze opinie lub dołącz do dyskusji i dodaj opinię!
Dodaj swoją opinię!

R E K L A M A
Opinie nie są weryfikowane.
icon up
50,0% 
icon down
 0,0% 
icon unknown opinion
 50,0% 
Opinia pozytywna

AnoniMouse

Ależ ja nie widzę w tym nic zatrważającego. Świat zmierza "ku chmurom" (mając na myśli cloud computing) a przy stopniowo wzrastającej dostępności szybkich bezprzewodowych łącz (np. LTE) VoIP ma szansę zastąpić dotychczasowe odmiany GSM.
Osobiście użytkuję kilku urządzeń z Androidem na pokładzie i nie ma dnia bym nie korzystał z ujednoliconej struktury kontaktów czy też Google Drive. Mając do dyspozycji spory pakiet transmisji danych mam również w swoim telefonie swój "telefon domowy" z numerem odpowiadającym mojej strefie numeracyjnej.
Przy obecnych łączach trzymanie danych na dość kosztownych nadal nośnikach jest nieekonomiczne.
Powodzenia. Ja jednak wolę - po pierwsze - sam pilnować swoich danych. Po drugie - nie być uzależnionym od zewnętrznej, awaryjnej i mało bezpiecznej infrastruktury - chyba że jest to "chmura" mojej firmy, a ja przechowuję tam dane służbowe. Jest zarówno oprogramowanie, jak i mechanizmy pozwalające mi mieć dostęp do własnych danych na ustalonych przeze mnie warunkach. Zadziwia mnie niezmiennie sposób w jaki ludzie sami zakładają sobie na szyję smycz i na twarz kaganiec bez grama refleksji, z pełną akceptacją ograniczeń nakładanych przez firmy zewnętrzne. Wiedząc, że właściciele serwisów społecznościowych bezczelnie śmieją się w kułak mówiąc: "They trust me. Dumb f*cks". Wychodzę z założenia, że jest to kolokwialnie wypowiedziane przez niedojrzałego idiotę hasło, które mogliby nieco innymi słowami wypowiedzieć właściciele największych chmur. Zapewne czytałeś użytkowniku regulamin Twojej chmury. Zapewne go zaakceptowałeś. Dla Ciebie to doskonałe rozwiązanie. Dla mnie przerażająca rzeczywistość, której nie akceptuję. Po prostu postrzegamy ją z dwóch różnych stron. Życzę Ci, by ufność i ekonomiczne myślenie nie zawiodły Cię w najmniej odpowiednim i spodziewanym momencie. (jf)


R E K L A M A
Opinia pozytywna

AnoniMouse

Moim zdaniem rzeczywiście dążymy do całkowitego zniknięcia karty SIM. W dzisiejszych czasach to nawet nie jest takie niewykonalne a wszystko potrzebne do tej rewolucji w sumie dostępne jest obecnie już na rynku. To jedynie kwestia zmiany w oprogramowaniu telefonów i założeń. Wyobrażam sobie to tak:

- Zakupuję u operatora pakiet startowy w postaci loginu i hasła
- Przy uruchomieniu telefonu podaję właściwe dane

Użytkownicy telefonów z systemem Android znają już podobne rozwiązanie. Jedną z pierwszych rzeczy jakie powinno się zrobić po pierwszym starcie telefonu to logowanie do konta Google. Innym może się nasunąć skojarzenie z usługą Freeyah która tak naprawdę jest bardzo zbliżona do tej koncepcji.
Żeby zastosować takie rozwiązanie wymagana jest współpraca operatorów polegająca na przyzwoleniu na logowanie każdego telefonu na dowolnym przekaźniku do czasu podania loginu i hasła definiującego sieć zamierzoną. Takie rozwiązanie też od dawna funkcjonuje i nawet bez karty SIM można zadzwonić na 112.
Moja wyobraźnia nie jest wcale taka wybujała... Każdy kto użytkował kiedykolwiek VoIP zna takie rozwiązania. Zaletą może być jednoczesna możliwość logowania kilku telefonów do tego samego konta abonenckiego (numeru) i kolejne obniżenie kosztów dla operatora. Nie wspomnę nawet o braku konieczności odrywania się od komputera w celu zmiany operatora czy zakupu startera prepaid.
Świat dąży do życia online... To co fizyczne eliminowane jest przez usługi sieciowe jako zbędny balast.
Obawiam się, że pisząc o łatwej zmianie operatora zbyt mocno jednak popuszczasz wodze wyobraźni. Takie rozwiązanie z gruntu zakładałoby coś przeciwnego, przynajmniej przez kilka lat po wdrożeniu. Zajrzyj do ofert operatorskich i policz ile jest w nich telefonów/smartfonów dual-SIM. A teraz skonfrontuj to z ilością takich urządzeń w ofertach producentów, nawet tylko tych największych.
Wspomniałem o tym rozwiązaniu nie dlatego, że jest dobre. Wręcz przeciwnie, jest to bardzo duże ograniczenie wolności homo communicaticus. Po prostu pobawiłem się w czarnowidza, choć ta akurat przepowiednia opiera się na bardzo mocnych przesłankach. Jedyna nadzieja: ludzie może nie dadzą się zwariować. Takie logowanie do konta Google nadal jest w Androidzie opcjonalne... (jf)

Opinia neutralna

pawellos24

Swoją drogą ciekawe po co dali ten plastik jak pierwszą kartę sim projektowali...
Rozmiar optymalny do złapania w palce i montażu. Dodatkowe informacje. Brak potrzeby większej miniaturyzacji i złudnych oszczędności. Nano jest kolejnym krokiem do kart SIM wbudowanych w telefony bez możliwości samodzielnej (bez udziału serwisu) wymiany. Przesadzam? Poczekamy - zobaczymy. (jf)


R E K L A M A
Opinia neutralna

pawellos24

"zaprojektowany przez niemiecką firmę Designed by Giesecke & Devrient nowy standard..." Na pewno trzeba było dobrze zaprojektować poprawne użycie nożyczek do wyrżnięcia niepotrzebnego plastiku...
Wspomniani są głównie dlatego, że projektowali pierwszego SIM-a. (jf)

Aktualności

Wszystkie aktualności

Recenzje

Wszystkie recenzje


Ostatnio przeglądane

mGSM.pl na YouTube

mgsm-premium-icon-small KONTO PREMIUM od 4,92
zł/mies