Twój iPhone i iPad cię szpiegują

Opublikowane:
Odsłuchaj artykuł

Apple podąża w przyspieszonym tempie w stronę nowego wspaniałego świata. Amerykańska firma wraz z aktualizacją iOS 4 zafundowała swoim użytkownikom w czerwcu 2010 oprogramowanie szpiegujące każdy ich krok. Dla ich dobra.

Po co inwazyjne czipy pod skórą, czy wymyślne systemy inwigilacji, skoro użytkowników smartfonów można śledzić w sposób przezroczysty, za pomocą wbudowanego odbiornika GPS, dzięki któremu odpowiednie oprogramowanie ustali nasze miejsce pobytu w dowolnym momencie. Po cichu, bez zbędnego rozgłosu Apple ziszcza najczarniejsze wizje Orwella i Huxleya.

Obserwuj nas w Google News Obserwuj

Specjaliści od zabezpieczeń poinformowali, że każdy ruch właściciela telefonu jest zapisywany w ukrytym przed użytkownikiem pliku. Podczas podłączenia do komputera i synchronizacji, plik jest kopiowany. Każda pojedyncza informacja zawiera dane geograficzne i znacznik czasowy. Jeśli posiada się wiedzę o tym fakcie, w bardzo łatwy sposób można przechwycić pełny zapis ruchowej aktywności właściciela telefonu.

Jedynie iPhone w ten sposób zapisuje dane o użytkowniku, jak poinformowali Pete Warden i Alasdair Allan - specjaliści którzy znaleźli plik i zaprezentowali swoje odkrycie na konferencji Where 2.0 w San Francisco. Alasdair szukał podobnego oprogramowania szpiegującego w telefonach z Androidem, ale niczego takiego nie znalazł powiedział Warden. Nie natknęliśmy się na żaden podobny przypadek w telefonach innych producentów.

Washington DC to New York from Alasdair Allan on Vimeo.

Wizualizacja zapisów z pliku iPhone
wideo: iPhoneTracker

Technicy odkryli także, że migracja na inne urządzenia Apple - bez względu na to czy jest to nowy iPhone, czy iPad pociąga za sobą skopiowanie poprzednich rekordów przy pierwszej synchronizacji. Nie ma na razie żadnych dowodów, że plik jest przesyłany do producenta, niemniej taka możliwośc istnieje, a użytkownicy raczej nie lubią być szpiegowani na wszelki wypadek.

Obecne przepisy w większości cywilizowanego świata pozwalają na składowanie danych o lokalizacji naszej komórki, rejestrowanych przez stacje bazowe. Dane te są jednak udostępniane wyłącznie służbom państwowym, a wgląd do nich nierzadko wymaga zgody sądu. Prywatna firma Apple nie pyta użytkownika o zgodę na permanentną inwigilację.

Warden i Allan przygotowali stronę internetową, gdzie zamieścili informacje na temat opisywanego pliku, a także aplikację, która pozwoli każdemu użytkownikowi sprawdzić jakie informacje plik zawiera. Guardian potwierdził, że wszystkie urządzenia 3G Apple łącznie z iPad-em zapisują i składują dane lokalizacyjne.

Oxford to Cambridge and then London from Alasdair Allan on Vimeo.

Wizualizacja zapisów z pliku iPhone
wideo: iPhoneTracker

I na koniec, by oddać sprawiedliwość producentowi i raz jeszcze przestrzec użytkowników, którzy nie lubą czytać umów, informujemy, że Apple formalnie deklaruje iż ma pozwolenie użytkowników na zbieranie o nich wszelkich danych lokalizacyjnych. Przynajmniej tych użytkowników, którzy korzystają z iTunes (ktoś kto ma iPhone nie korzysta?).

"Apple, jego partnerzy i licencjobiorcy mogą zbierać, używać i przechowywać - na komputerze lub innym urządzeniu Apple - dokładne dane lokalizacyjne, również te zapisywane w czasie rzeczywistym. Dane te są zbierane anonimowo, w formie, która nie umożliwia identyfikacji użytkownika, a są używane przez Apple, jego partnerów i licencjobiorców, by świadczyć oraz ulepszać bazujące na lokalizacji usługi i oferować produkty..."

Doceniam wygodę urządzeń Apple. Ich dobrze wypracowaną estetykę, która momentami zdaje się nawet finezyjna. Jestem przerażony tym, że technologiczne kajdany zakładamy sobie sami.

Przydatne linki:

Na postawie informacji serwisu The Guardian i strony iPhoneTracker

O autorze
jacek-filipowicz.jpg
Jacek Filipowicz

Dziennikarz specjalizujący się w rynku urządzeń elektronicznych, ze szczególnym uwzględnieniem urządzeń przenośnych, telefonów, smartfonów i tabletów. Związany z katalogiem mGSM.pl od początku istnienia serwisu. Od 2012 roku pełni funkcję redaktora naczelnego. Autor testów, recenzji, aktualności.

Artykułów: 2038

Ten artykuł skomentowano już 1 raz.
Zobacz najnowsze opinie lub dołącz do dyskusji i dodaj opinię!
Dodaj swoją opinię!

R E K L A M A
Opinie nie są weryfikowane.
icon up
0,0% 
icon down
 0,0% 
icon unknown opinion
 100,0% 
Opinia neutralna

Hej

Bardzo ciekawy artykuł, gratulacje i fajnie by było, gdyby był widoczny przez jakiś czas na głównej stronie. Osobiście nie lubię urządzeń apple, ale w pracy niestety jestem na nie skazany... Pozdrawiam.


R E K L A M A

Aktualności

Wszystkie aktualności

Recenzje

Wszystkie recenzje


mGSM.pl na YouTube

mgsm-premium-icon-small KONTO PREMIUM od 4,92
zł/mies