Niedaleko pada Samsung od jabłoni

Opublikowane:
Odsłuchaj artykuł

Nie sposób zaprzeczyć, iPhone wprowadził nową jakość do świata technologii. Podobnie rzecz się ma z iPadem, który na starcie nie miał żadnej konkurencji. Apple uważa, że część producentów w pogoni za sukcesem poszła na skróty.

Wall Street Journal i Times poinformowały, że amerykański gigant postanowił zmierzyć się z gigantem koreańskim. Wskazując na zbyt silne podobieństwo niektórych produktów Samsunga, Apple występuje nie tylko przeciwko konkurencyjnym urządzeniom, ale pośrednio również przeciwko konkurencyjnemu systemowi operacyjnemu. Niemniej trudno nie zauważyć, że branża zarówno w dziedzinie projektowania telefonów dotykowych, jak i tabletów oraz interfejsów graficznych podąża za rozwiązaniami optymalnymi, bo takimi są - w zakresie urządzeń dotykowych - rozwiązania Apple.

Obserwuj nas w Google News Obserwuj

Amerykanie wymieniają urządzenia Galaxy S 4G, Epic 4G, Nexus S i oczywiście Galaxy Tab jako owoce zbyt daleko idącej inspiracji i sugerują, że produkcja tych gadżetów dotykowych stanowi pogwałcenie przepisów o własności intelektualnej.


iPhone 3GS i Galaxy i9000 iPhone 3GS i Galaxy i9000
iPhone 3GS i Galaxy i9000
fot. Mobilized

Według źródeł, w pozwie można między innymi przeczytać: Zamiast wykazać się innowacyjnością i wypracować własną technologię oraz styl dla produkowanych smartfonów czy tabletów, Samsung skopiował w spornych produktach technologię, interfejs użytkownika i innowacyjny styl Apple.

Ina Fried z serwisu Mobilized uzyskała nieco ostrzejszą wypowiedź przedstawiciela Apple: To nie przypadek, że ostatnie produkty Samsunga wyglądają niemal identycznie jak iPhone i iPad - od kształtu, poprzez interfejs graficzny, aż po opakowanie. Takie bezczelne kopiowanie jest czymś niedopuszczalnym, więc musimy bronić własności intelektualnej Apple, gdy inna firma kradnie nasze pomysły.

Prawdopodobnie - jak wiele tego rodzaju przypadków - sprawa pomiędzy Apple i Samsungiem zakończy się ugodami i wymianą praw do drobnych patentów. Wcześniej z podobnymi zarzutami ze strony amerykańskiego jabłka zmierzyć musiało się HTC, więc w grę wchodzi również możliwość odszkodowań. W takiej sytuacji ironią branży zdaje się fakt, że w obudowie telefonów Apple pracują procesory wyprodukowane na liniach montażowych Samsunga, choć formalnie oba fakty nie mają oczywiście żadnego związku.

Na postawie informacji serwisów The Wall Street Journal, The Times of India i Mobilized

O autorze
jacek-filipowicz.jpg
Jacek Filipowicz

Dziennikarz specjalizujący się w rynku urządzeń elektronicznych, ze szczególnym uwzględnieniem urządzeń przenośnych, telefonów, smartfonów i tabletów. Związany z katalogiem mGSM.pl od początku istnienia serwisu. Od 2012 roku pełni funkcję redaktora naczelnego. Autor testów, recenzji, aktualności.

Artykułów: 2038

Ten artykuł skomentowano już 6 razy.
Zobacz najnowsze opinie lub dołącz do dyskusji i dodaj opinię!
Dodaj swoją opinię!

R E K L A M A
Opinie nie są weryfikowane.
icon up
16,7% 
icon down
 50,0% 
icon unknown opinion
 33,3% 
Default user logo
Azawakh

Opinia neutralna

Przeczytałam ten artykuł i wypowiedzi czytelników i szczerze przyznam, że trochę nie rozumiem polityki Apple w stosunku do firm, które posądzane są o inspirowanie się albo wręcz kopiowanie produktów tego producenta. Jak dla mnie to Apple powinno się zająć w pierwszej kolejności takimi firmami jak np Bluelans Communications (sciPhone), produkującymi ewidentne podróbki iPhone, które z inspirowaniem się mają niewiele wspólnego skoro wygląd, interfejs a nawet napisy na tyle telefonu są niemal identyczne (a znane są podróbki posiadające... kopię iOS, tyle że gorzej działająca). Nasuwa mi się pytanie czy to co robią producenci podróbek nie jest kradzieżą własności intelektualnej o czym wspominają przedstawiciele firmy wujka Jobsa? Dla mnie jest a do tego jest to podważanie jakości produktów Apple gdyż te podróbki są miernej jakości. Szkoda, że wujek Steve szuka winnych wszędzie tylko nie tam gdzie powinien bo na dobrą sprawę o inspirowanie się i to mocne produktami jego marki może być posądzony każdy producent produkujący smartphone i telefony smartphono podobne bo przecież jeden z najnowszych produktów LG Optimus Black też jest łudząco podobny zarówno do iPhone jak i do... Galaxy S. Nie wspomnę również o najnowszym Meizu, który też jest mocno inspirowany i podobny do jabłkowego telefonu. Więc teraz kolejne pytanie kogo Apple poda do sądu LG czy Meizu a może Blulans Communications? Na kogo stawiacie drodzy czytelnicy?
.play-internet.pl | 25.04.2011, 16:04

R E K L A M A
Default user logo
AvATar7SeVen

Opinia pozytywna

A ja uważam inaczej. Samsung wypcha się w buciorami wszędzie gdzie się da byle tylko zdobyć pieniądze. Nawet ślepy by zauważył, że Galaxy S to kopia iPhone'a. Strasznie denerwuje mnie to ich podejście, niedługo zaczną sprzedawać chleb w spożywczaku. Jest u mnie na liście znienawidzonych obok Nokii i nigdy nie kupię żadnego ich telefonu ;p I to nie jest opinia na podstawie tego artykułu. Ja po prostu naprawdę, naprawdę nie znoszę Samsunga. Nie potrafi wyprodukować nic własnego, wchodzi na kolejne segmenty rynku sprzedając kopie pod sztandarem innowacyjności. Wystarczy spojrzeć na to, jak małą popularność zdobył Galaxy Tab w porównaniu do iPada, chociaż na dobrą sprawę tablet Samsunga był pierwszy (w kategorii bez-Apple). Byli tacy wielcy i wspaniali, byli pierwsi i najlepsi, a gdy im nie wyszło, to skakałem z radości ;p
.160.70.88 | 19.04.2011, 20:04
Default user logo
mlody354

Opinia neutralna

Myślałem że wytoczę tutaj swoją teorię a potem zostanę zjedzony przez posiadaczy jabuszka no cóż kolega misiu9091909 zrobił to za mnie, popieram jego zdanie w 100%. Mam nawet taką teorię że ludzie zmądrzeli, albo inaczej przejrzeli na oczy, po co płacić dwa razy więcej za marne 3.5cala (chodź trzeba przyznać że z "[...] rozdzielczością" dla mnie dotykowiec powinien mieć minimum 3,7 i to minimum z minimum a max 4.3 i więcej nie) oraz za słaby procesor i tą applowską politykę aplikacji, gier, akcesoriów która jest jakimś obłędem skoro konkurencja oferuje to samo a nawet więcej za wspomnianą wyżej przysłowiową "połowę ceny".
.adsl.inetia.pl | 19.04.2011, 16:04

R E K L A M A
Default user logo
misiu9091909

Opinia negatywna

Boli ich to, że Galaxy S lepiej się sprzedaje niż iPhony i szukają problemu do Samsunga. Może po prostu produkt Samsunga jest bardziej opłacalny dla ludzi niż ich telefon. Poza tym, jak mógłby inaczej wyglądać telefon z dotykowym ekranem i bez klawiatury? W zasadzie to wszystkie takie urządzenia są do siebie raczej podobne. Niech nie myślą, że ajfon będzie się sprzedawał 10 razy lepiej niż inne telefony, po prostu ludzie niektórych rzeczy, np. takiego Face Time, nie bardzo potrzebują i jest to raczej marnym argumentem za iPhonem.
.internetdsl.tpnet.pl | 19.04.2011, 15:04
Default user logo
tomekmetal

Opinia negatywna

amerykanie są poje......ni na punkcje przypisywania sobie wszelkich praw i zasług dla ludności , z tego względu nigdy nie kupię tego jabłka choć by ich sprzęt nawet loda potrafił robić
.telpol.net.pl | 19.04.2011, 13:04
Default user logo
jackhammeR

Opinia negatywna

Kuriozjum. W takim razie apple powinien płacić np. Nokii za "innowacyjny face-time", który był w telefonach komórkowych już kilka lat temu, tyle, że nie posiadał ograniczeń (wifi, drugi iphone). Powinien również płacić frycowe wojsku ponieważ rzekomo wykorzystuje patenty materiałowe do tworzenia obudowy iphone (tiatia, obudowa równie wytrzymała co poszycie łopat wirnika AH-64 APACHE). Pwinni również oskarżyć tych wszystkich niedobrych producentów, którzy dużo wczesniej wprowadzili białe obudowy w swoich telefonach, że tylko o Nokii, HTC czy BB wspomnę). Przecież Jobs swoją retoryką tworzy alternatywną czasoprzestrzeń, gdzie wszystkie "jego" wynalazki to czyste innowacje zmieniające świat).
Iphone wyznaczył w jakimś sensie drogę dla dotykowców, ale ilość rozwiązań i manipulacji jakimi posługuje się Jobs stawia wiarygodność tej firmy pod znakiem zapytania.
Ciekawe jak zgniłki przełkną technologię Flash, jaką w końcu otrzymali na swoje gadżety (oczywiście okrojoną)? Przecież to jeden z wrogów IOS-a i Apple'a.
To już nawet nie jest zabawne. Upominanie się o własność intelektualną przez jednego z największych kanciarzy z branży.
.internetdsl.tpnet.pl | 19.04.2011, 11:04

Aktualności

Wszystkie aktualności

Recenzje

Wszystkie recenzje


mgsm-premium-icon-small KONTO PREMIUM od 4,92
zł/mies