R E K L A M A

Mate 30 - czy Huawei obejdzie amerykańskie sankcje?

Opublikowane:

Podczas premiery nowych flagowców Richard Yu, dyrektor generalny Huawei, ogłosił, że firma ma nadzieję sprzedaż 20 milionów smartfonów z serii Mate 30. Chce to osiągnąć poprzez sprzedaż w Chinach, gdzie użytkowników w mniejszym stopniu dotyka amerykański zakaz handlu. Ale może jest nadzieja dla Mate'a 30 na innych rynkach...

Producent szuka sposobu na obejście sankcji, aby sprzedawać smartfon także poza Chinami. Własny system może być jednym ze sposobów, ale jest coś prostszego - odblokowanie bootloadera wybranych urządzeń. Dzięki temu użytkownik mógłby sam wgrać kluczowe aplikacje, których Huawei nie może, zgodnie z prawem, preinstalować.

W przeszłości Huawei zniechęcał do odblokowywania bootloadera ze względu na możliwe zagrożenia bezpieczeństwa dla użytkowników. Jednak stanowisko nieco się zmieniło w przypadku Mate 30 i Mate'a 30 Pro - smartfonów, które faktycznie ucierpiały po politycznych decyzjach Trumpa. W tym momencie zarówno Mate 30, jak i Mate 30 Pro mają zainstalowaną wersję Androida AOSP (open source) wraz ze sklepem aplikacji Huawei (AppGallery).

Według dyrektora generalnego Huawei, Richarda Yu, firma może zdecydować się na zaoferowanie konsumentom większej swobody w zakresie modyfikowania oprogramowania, co umożliwiłoby użytkownikom dostęp do aplikacji i usług Google Play na urządzeniu. A Huawei nie naruszyłoby w ten sposób sankcji. Odblokowany bootloader umożliwiłby użytkownikom załadowanie aplikacji i usług Google Play na urządzeniu - najpierw w tym celu musiałby zostać wgrany niestandardowy "recovery" (np. TWRP), a następnie zainstalowany pakiet GApps. Działania te pozwoliły by też na zainstalowanie niestandardowych ROM-ów i zrootowanie urządzenia.

Na razie nie wiadomo, czy Huawei Mate 30 Pro będzie miał odblokowany bootloader, a może Huawei dostarczy konkretnych instrukcji, które poprowadzą użytkowników przez instalację. Czy jednak będzie to rozwiązane do zaakceptowania przez użytkowników, którzy jednak niemało płacą za to, by otrzymać kompletny produkt? A może odrobina własnego wkładu w rozwiązanie problemu będzie tego warta?

AKTUALIZACJA: Rzecznik Huawei ustosunkował się do komentarza Richarda Yu i poinformował, że na razie Huawei nie planuje odblokowania bootloadera na urządzeniach z serii Mate 30 (źródło: Android Authority).

Źródło: Playfuldroid

Opublikowane:
Autor: Jolanta Szczepaniak

Ten artykuł nie ma jeszcze opinii. Bądź pierwszy i zapoczątkuj dyskusję!
Dodaj swoją opinię!
Pobieram dane...
R E K L A M A

 Niestety, ale nie ma jeszcze żadnych opinii.

 Dodaj swoją opinię!