R E K L A M A

Słowniczek pojęć GSM

Wybierz literę:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

SMS

Short Message Service - usługa przesyłania krótkich wiadomości tekstowych w cyfrowych sieciach telefonii komórkowej. Maksymalna długość pojedynczej wiadomości wynosi 160 znaków, jednak w przypadku niektórych telefonów mogą być one dłuższe - ponad 400 znaków (przed wysłaniem zostają podzielone na kilka krótszych wiadomości, a telefon odbiorcy powinien je z powrotem scalić w jedną wiadomość).

Pierwszy SMS najprawdopodobniej został wysłany w grudniu 1992 roku przez Neil'a Papworth'a z Sema Group z komputera osobistego (PC) na telefon mobilny sieci Vodafone w Anglii.

Usługa SMS występuje głównie w sieciach o standardzie GSM. Jest również dostępna w sieciach analogowych (NMT), lecz jej wykorzystanie jest utrudnione - abonent musi ręcznie zlecić odbiór oczekujących na niego wiadomości tekstowych.

Opłata jest pobierana za wysłanie wiadomości. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy SMS jest wysyłany poza granice państwa. W takiej sytuacji odbiorca płaci za roaming międzynarodowy.

Krótkie wiadomości tekstowe są też wykorzystywane w celu uzyskania informacji z serwisów informacyjnych. Pod numer takiego serwisu wysyła się wiadomość z krótkim zapytaniem, a po chwili otrzymuje się wiadomość z odpowiedzią (na przykład aby poznać prognozę pogody w Warszawie na następny dzień, należy wysłać zapytanie w rodzaju "POGODA WARSZAWA JUTRO").

Wiadomości SMS są też używane w konkursach radiowych i telewizyjnych, głosowaniach itp. Tego typu usługi realizowane są na bazie wiadomości SMS Premium o podwyższonej opłacie. Pierwsze w Polsce serwisy SMS Premium zostały uruchomione 1 marca 2001 r. przy okazji programu Big Brother emitowanego w TVN. Wiadomości SMS Premium bazują na skróconej cztero- lub pięciocyfrowej numeracji zaczynającej się od cyfry siedem. Kolejna druga cyfra informuje o koszcie wysyłanej wiadomości SMS. Dla 7000-7049 jest to 0,50zł + 23% VAT, dla 7050-7099 - 0,75zł + 23% VAT, dla 71xx opłata wynosi 1zł + 23% VAT, 72xx - 2zł + 23% VAT, itd.

R E K L A M A