Zdejmowanie SIM-locka nielegalne w USA

Opublikowane:
Odsłuchaj artykuł

Od 26 stycznia w USA zdelegalizowano zdejmowanie SIM-locków. Każdy, kto nabędzie zablokowany telefon po tej dacie, by "uwolnić" swój aparat, będzie musiał uzyskać oficjalną zgodę operatora.

Nowa regulacja prawna nie obejmuje telefonów nabytych przed 25 stycznia, operatorzy mogą również wciąż oferować telefony bez blokady. Jeśli jednak Amerykanin kupi telefon z SIM-lockiem, nie będzie mógł już zdjąć blokady w prosty sposób, bez zezwolenia. O nowej legislacji czytałem z lekkim niedowierzaniem. Czy takie prawo ma sens w dobie dowolnej migracji pomiędzy sieciami i coraz krótszych terminach umów? Jaki sens ma wprowadzanie zakazu i wymóg oficjalnej zgody operatora, gdy ten sam operator oferuje nam spory wybór modeli bez blokady? A może to zwiastun powrotu powszechnych SIM-locków...? Pamiętam czasy, gdy praktycznie każdy telefon kupiony za pośrednictwem operatora miał blokadę, a w każdym mieście kwitły serwisy, zajmujące się "uwalnianiem" komórek... Ale to już historia. Czyżby amerykańscy ustawodawcy chcieli wrócić do przeszłości? Domyślam się, że może chodzić o ochronę interesów operatorów. Ale jaki sens ma blokowanie komórki, skoro i tak z operatorem wiąże klienta umowa abonamentowa?! Jak sądzicie - czy będzie to kolejny martwy przepis?

Obserwuj nas w Google News Obserwuj

Na podstawie informacji serwisu Engadget

O autorze
adam-lukowski.jpg
Adam Łukowski

Od 25 lat w branży nowoczesnych technologii. Pamięta pierwsze komórki i początki mobilnego internetu, ma za sobą również pracę w poczytnych czasopismach. Od początku istnienia mGSM.pl dostarcza aktualności i recenzuje urządzenia, korzystając z wiedzy i nabytego przez lata doświadczenia.

Artykułów: 17270

Ten artykuł skomentowano już 4 razy.
Zobacz najnowsze opinie lub dołącz do dyskusji i dodaj opinię!
Dodaj swoją opinię!

R E K L A M A
Opinie nie są weryfikowane.
icon up
0,0% 
icon down
 50,0% 
icon unknown opinion
 50,0% 
Opinia neutralna

Libero

To trochę szerszy problem. W USA obowiązują przepisy dotyczące zakazu obchodzenia zabezpieczeń elektronicznych (por znane wszystkim ACTA). Mają one na celu ochronę oprogramowania telefonu przed kopiowaniem. Jeżeli zakazuje się obchodzenia zabezpieczeń elektronicznych to zwykle automatycznie zakazuje się tworzenia i posiadania narzędzi (urządzeń, kabli, programów) służących do tego celu. Zdjęcie SIMLocka wymaga ingerencji w oprogramowanie telefonu, tym samym urządzenia do analizy oprogramowania telefonu w celu znalezienia sposobu zdjęcia SIMLocka mogłyby być wykorzystywane do innych celów (w tym usuwania programów szpiegujących).
Szkoda, bo w imię ochrony sztucznych praw "własności" intelektualnej(bo stworzonych przez człowieka) ogranicza się prawa naturalne (prawa do własności rzeczy)


R E K L A M A
Opinia negatywna

acomitam

Może powinni zabronić wymiany oleju w aucie na inny, wymiany tuszu w drukarce i innych rzeczy i dalej twierdzić że żyją w wolnym kraju. Nie wiem jak w Ameryce ale u nas nadal się kupuje telefony w abonamencie, a jak sobie coś kupie to mogę sobie robić z tym co chce.

Opinia negatywna

polak

Według mnie chodzi również o handel na rynku wtórnym telefonów, nie będzie już tak łatwo sprzedać telefonu i co za tym idzie ludzie będą musieli je nabywać w większości u operatorów ale za to znowu będzie kwitła usługa w zdejmowaniu simlock`a, bo co z tego jak ktoś ściągnie lock`a jak już telefon będzie po gwarancji ;)


R E K L A M A
Opinia neutralna

Arcybiskup

Może po prostu ktoś zatęsknił za simlockami?
A może chodzi faktycznie o interes operatorów? Umowy jak Pan sam napisał są coraz krótsze, wydłużanie ich odstraszało by od danego operatora, a tak operator będzie mógł tak czy siak zatrzymać klienta - no bo jak klient będzie musiał zapłacić za zezwolenie na usunięcie simlocka, to ucieczka do innej sieci może nie być już taka opłacalna.
A może chodzi o napędzenie sprzedaży telefonów - jak klient będzie miał do zapłaty powiedzmy 120$ za zezwolenie na usunięcie simlocka, (by przejść do innego operatora) to prędzej u tego nowego operatora kupi od razu nowe urządzenie, zamiast zostawać przy starym.
tak czy siak - powiało debilizmem

Aktualności

Wszystkie aktualności

Recenzje

Wszystkie recenzje


mGSM.pl na YouTube

mgsm-premium-icon-small KONTO PREMIUM od 4,92
zł/mies