RIM zapłaci Nokii?

Opublikowane:
Odsłuchaj artykuł

Koncernowi RIM, produkującemu smartfony BlackBerry, nie wiedzie się ostatnio najlepiej. Sprzedaż "Jeżynek" spada, a do tego jest wielce prawdopodobne, że RIM będzie musiał płacić Nokii tantiemy za każdy sprzedany telefon z Wi-Fi.

Zalążkiem problemu jest umowa o wzajemnej wymianie licencji, jaką obie firmy zawarły w 2003 roku. Umowę zmieniono w 2008, a w marcu 2011 roku RIM zwrócił się z prośbą o arbitraż do Sztokholmskiej Izby Handlowej, wskazując, że porozumienie powinno zostać rozszerzone o patenty związane z łącznością WLAN. Kanadyjska firma korzystała z nich, nie płacąc za to Nokii. Szwedzki arbiter uznał, że opłaty licencyjne - bez względu na treść porozumienia - powinny być wnoszone... A to oznacza, że RIM musi uregulować należności, albo liczyć się z zakazem sprzedaży komórek BlackBerry, które naruszają umowę - czyli w zasadzie wszystkich. Opłata ta może być znacznym obciążeniem dla RIM, szczególnie w obliczu kosztów ponoszonych obecnie w związku z uruchomieniem platformy BB10. Czy problemy z licencjami oznaczają początek końca BlackBerry?

Obserwuj nas w Google News Obserwuj

Na postawie informacji serwisu Electronista

O autorze
adam-lukowski.jpg
Adam Łukowski

Od 25 lat w branży nowoczesnych technologii. Pamięta pierwsze komórki i początki mobilnego internetu, ma za sobą również pracę w poczytnych czasopismach. Od początku istnienia mGSM.pl dostarcza aktualności i recenzuje urządzenia, korzystając z wiedzy i nabytego przez lata doświadczenia.

Artykułów: 17270

Ten artykuł skomentowano już 3 razy.
Zobacz najnowsze opinie lub dołącz do dyskusji i dodaj opinię!
Dodaj swoją opinię!

R E K L A M A
Opinie nie są weryfikowane.
icon up
0,0% 
icon down
 0,0% 
icon unknown opinion
 100,0% 
Default user logo
m2marek

Opinia neutralna

A gdzie zależy prawo od Korporacji? Słyszałem różne teorie i z wieloma się zgadzam, jednak z tą z pewnością nie.
Całkowicie nie zgadzam się z tym, że patenty "są złe". Tylko głupie patenty są złe. Mam nadzieję, że autor mający odmienne zdanie swoją pracę i jej wyniki będzie bezpłatnie udostępniał wszystkim.
Oczywiście szkoda, że może konkurencja się zmniejszyć. Tak działa rynek, jednak są jeszcze miejsca na świecie gdzie można się wyprowadzić aby nie odczuwać większości jego cech.
.elk.mm.pl | 01.12.2012, 23:12

R E K L A M A
Default user logo
st

Opinia neutralna

A mnie te ciągłe walki patentowe itp już tak drażnią, że brak na to wszystko słów. Bo to nie jest dbanie o klienta, który może dostać bardziej dopracowany telefon a o swoje tyłki.
Nokia ma kiepską sprzedaż, straciła pozycję lidera i teraz próbuje sobie to odbić w taki sposób. Gdyby nie to że płaci jej Micros... za to że ładują ich system to pewnie już by upadła.
Do niedawna byłem wiernym użytkownikiem i w sumie nawet fanem Nokii ale ten krok zmienia moje spojrzenie na tą firmę.
I pewnie Nokia E72 to ostatnio model tego producenta jaki zakupiłem.
To co robi przypomina teraz nadgryzione jabłko (wiadomo o co chodzi) które u mnie przez swoje postępowanie (i ceny z kosmosu) jest skreślone.
Nokia skreśliła całkiem udany i fajny system pt Symbian ładując się w umowę z Microshit... a wystarczyło dokładać trochę więcej pamięci RAM żeby system był lepiej postrzegany przez większą liczbę użytkowników (przykład to moden N95 i N95 8GB). A RIM stworzyło swój system który nie jest kopią Andka ani IOS i szykuje się bardzo dopracowany system, którego inni producenci się boją.
Nokio popraw się bo stracisz więcej niż Ci się wydaje.
.aster.pl | 30.11.2012, 23:11
Default user logo
jackhammeR

Opinia neutralna

Koniec BB rozpoczął się już jakis czas temu. Sami wywołali wilka z lasu, więc niech ponoszą konsekwencje. To nie Nokia im dokopuje, tylko prawo.
Prawo zależy od widzimisie korporacji. Tutaj akurat stawiałbym na Microsoft. Jak znajdzie się fiński punkt podparcia, to i konkurencji na własnym rynku można dokopać. (jf)
.rev.ndi.net.pl | 29.11.2012, 22:11

R E K L A M A

Aktualności

Wszystkie aktualności

Recenzje

Wszystkie recenzje


Ostatnio przeglądane

mGSM.pl na YouTube

mgsm-premium-icon-small KONTO PREMIUM od 4,92
zł/mies