Rośnie sprzedaż smartfonów, króluje Android

Opublikowane:
Odsłuchaj artykuł

Zajmująca się analizami rynku firma Gartner przedstawiła raport dotyczący sprzedaży smartfonów. Niemal połowę światowego rynku podzieliły między sobą Apple i Samsung, zaś największym tegorocznym przegranym jest Nokia.

Rynek systemówPodział rynku systemów
fot: Gartner

Gartner podaje, że globalna sprzedaż telefonów spadła, ale jednocześnie rośnie udział smartfonów w ogólnej sprzedaży. Aktualnie niemal połowa (46,9%) kupowanych na świecie komórek to modele z systemem operacyjnym. Dominuje oczywiście Android, pracujący w 72,4% smartfonów sprzedanych od III kwartału 2011. Jego udział urósł dość znacznie, bowiem przed rokiem wynosił 52,5%. Na drugim miejscu jest iOS, który stracił nieco ponad procent w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy okupował 15% rynku. Musimy jednak pamiętać, że jest on obecny tylko w jednym smartfonie od jednego producenta. Wzrost notuje także system Bada, zajmujący z wynikiem 3% czwarte miejsce, zaraz po BlackBerry, którego udziały spadły z 11 do tylko 5,3%. Dramatycznie przedstawia się sytuacja Symbiana, który spadł do poziomu zaledwie 2,4%, choć przed rokiem miał jeszcze prawie 17%. Lepiej wygląda sytuacja Windows, który - choć na razie okupuje końcówkę tabeli - notuje niewielki, ale zauważalny wzrost udziałów - do 2,4%.

Obserwuj nas w Google News Obserwuj
Rynek smartfonówRynek smartfonów
fot: Gartner

Wśród producentów, jak wspomniałem, najlepiej mają się Apple i Samsung. Koreańczycy prowadzą, mając niemal 23-procentowy udział w rynkowym torcie. Nokia, choć wciąż jest na drugim miejscu pod względem wolumenu sprzedaży, notuje spadek z niemal 24 do 19,2%. Za nią jest Apple, którego udział z 3,9 skoczył do 5,5 procenta. Dalej niespodzianka: czwarte miejsce przypadło chińskiej firmie ZTE, która z wynikiem 3,9% wyprzedziła LG i Huawei'a (odpowiednio 3,3 i 2,8%). Za nimi jest kolejny chiński gigant, TCL, operujący marką Alcatel, z udziałem 2,2%. Kolejne miejsca zajęły RIM, Motorola i HTC, solidarnie notujące niewielki (nie przekraczający procenta) spadek udziałów.

Na podstawie informacji serwisu Gartner

O autorze
adam-lukowski.jpg
Adam Łukowski

Od 25 lat w branży nowoczesnych technologii. Pamięta pierwsze komórki i początki mobilnego internetu, ma za sobą również pracę w poczytnych czasopismach. Od początku istnienia mGSM.pl dostarcza aktualności i recenzuje urządzenia, korzystając z wiedzy i nabytego przez lata doświadczenia.

Artykułów: 17271

Ten artykuł skomentowano już 6 razy.
Zobacz najnowsze opinie lub dołącz do dyskusji i dodaj opinię!
Dodaj swoją opinię!

R E K L A M A
Opinie nie są weryfikowane.
icon up
33,3% 
icon down
 16,7% 
icon unknown opinion
 50,0% 
Opinia neutralna

Androidzik

W Polsce na pewno w zestawieniu nie istniałaby Motorola i RIM. HTC też miałby mniejszy udział. Samsung pewnie byłby na czele i Nokia. Później Sony i Apple. Sony ma dużo większy udział w Polsce niż w innych krajach. Może jeszcze w zestawieniu znalazło by się miejsce dla LG ale na pewno dla nikogo więcej.


R E K L A M A
Opinia negatywna

wojber

dziwne żeby sprzedaż smart fonów nie wzrosła jak w sklepach brak fajnych normalnych telefonów

Opinia neutralna

KModzele

Myślę, że dla Polaków - użytkowników, ciekawsze byłyby notowania z polskiego rynku. Przypuszczam, że rozkład udziałów w naszym kraju jest zdecydowanie inny niż "na świecie". Proszę o takie zestawienie.


R E K L A M A
Opinia pozytywna

Genta

N95 - potwierdzam, dobre spostrzeżenie. Bardzo lubię Androida i cieszę się, że jest on popularny. Nie jestem jednak fanboyem - po prostu wybieram najlepszy system. W 2007 roku marzyłem o PDA z Windows Mobile, później polubiłem iOS. Dlaczego uważam Androida za najlepszy system?
- każdego stać na urządzenie z tym systemem,
- najlepsze smartfony mają Android,
- jest darmowym, wspieranym oficjalnie i nieoficjalnie systemem,
- komfort pracy, płynący z użytkowania stoi na wysokim poziomie,
- multum aplikacji,
i wiele innych...

Opinia pozytywna

xperios

Odnośnie zdjęcia "Rynek smartfonów" - czy aby na pewno jest to rynek smartfonów? Cały czas trąbimy o tym, że Nokia upada, nie sprzedaje się, Symbian to syf, a WP jeszcze gorszy. Lecz Nokia odbija się od dna tanimi telefonami z niższej półki i sądzę, że nie sprzedają więcej dotykowców niż Apple (chyba).

Opinia neutralna

N95

Śpieszmy się kochać Symbiana, tak szybko odchodzi. [*]

Aktualności

Wszystkie aktualności

Recenzje

Wszystkie recenzje


mgsm-premium-icon-small KONTO PREMIUM od 4,92
zł/mies