
Zajmująca się analizami rynku firma Gartner przedstawiła raport dotyczący sprzedaży smartfonów. Niemal połowę światowego rynku podzieliły między sobą Apple i Samsung, zaś największym tegorocznym przegranym jest Nokia.
Gartner podaje, że globalna sprzedaż telefonów spadła, ale jednocześnie rośnie udział smartfonów w ogólnej sprzedaży. Aktualnie niemal połowa (46,9%) kupowanych na świecie komórek to modele z systemem operacyjnym. Dominuje oczywiście Android, pracujący w 72,4% smartfonów sprzedanych od III kwartału 2011. Jego udział urósł dość znacznie, bowiem przed rokiem wynosił 52,5%. Na drugim miejscu jest iOS, który stracił nieco ponad procent w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy okupował 15% rynku. Musimy jednak pamiętać, że jest on obecny tylko w jednym smartfonie od jednego producenta. Wzrost notuje także system Bada, zajmujący z wynikiem 3% czwarte miejsce, zaraz po BlackBerry, którego udziały spadły z 11 do tylko 5,3%. Dramatycznie przedstawia się sytuacja Symbiana, który spadł do poziomu zaledwie 2,4%, choć przed rokiem miał jeszcze prawie 17%. Lepiej wygląda sytuacja Windows, który - choć na razie okupuje końcówkę tabeli - notuje niewielki, ale zauważalny wzrost udziałów - do 2,4%.
Wśród producentów, jak wspomniałem, najlepiej mają się Apple i Samsung. Koreańczycy prowadzą, mając niemal 23-procentowy udział w rynkowym torcie. Nokia, choć wciąż jest na drugim miejscu pod względem wolumenu sprzedaży, notuje spadek z niemal 24 do 19,2%. Za nią jest Apple, którego udział z 3,9 skoczył do 5,5 procenta. Dalej niespodzianka: czwarte miejsce przypadło chińskiej firmie ZTE, która z wynikiem 3,9% wyprzedziła LG i Huawei'a (odpowiednio 3,3 i 2,8%). Za nimi jest kolejny chiński gigant, TCL, operujący marką Alcatel, z udziałem 2,2%. Kolejne miejsca zajęły RIM, Motorola i HTC, solidarnie notujące niewielki (nie przekraczający procenta) spadek udziałów.
Na podstawie informacji serwisu Gartner


Zobacz najnowsze opinie lub dołącz do dyskusji i dodaj opinię!