Apple kopiuje Nokię... czy odwrotnie?

Opublikowane:
Odsłuchaj artykuł

Jeśli ochłonęliście już po premierze iPhone, pora się trochę uśmiechnąć. Jak wiemy, Apple pozywa kogo tylko może, zarzucając kopiowanie produktów. Po prezentacji nowych iPodów od razu pojawiły się głosy, że Apple też nie jest świętoszkiem...

Urządzeniem, które poza nowym iPhone'm wzbudziło wczoraj sporo (nie zawsze pozytywnych) emocji jest nowy iPod nano. W kolejnym wcieleniu popularny odtwarzacz urósł... i stał się niebezpiecznie podobny m.in. do Nokii Lumia 800! Internauci natychmiast podchwycili temat, dzieląc się na dwa obozy. Jedni utrzymują, że to Nokia kopiuje wzornictwo Apple, inni potępiają Kalifornijczyków, dowodząc, że nowy iPod był wzorowany na Nokii. Jest też trzecia grupa - sam się do niej zaliczam - której jest to zupełnie obojętne, a ewentualne podobieństwo - choć może i zauważalne - zalicza do zbiegów okoliczności. W zasadzie, nie zamierzałem o tym pisać, ale gdy niejaki Casey Chan zaczął na łamach Gizmodo udowadniać, że to jednak Nokia kopiuje Apple - nie wytrzymałem.

iPod vs LumiaPorównanie iPod vs Lumia
fot: Gizmodo
Siła dowodów jest porażająca. Uśmiałem się do łez. Chan pokazał nam zdjęcie porównujące sporne urządzenia i daty ich prezentacji. Jeśli porównujemy tylko Nokię i nowego nano - podobieństwo jest dostrzegalne, a wygrywają Finowie, których stylizacja jest o rok starsza. Ale gdy obok urządzeń pokażemy poprzedniego nano (z 2010 roku) i dołożymy do niego jeszcze jeden, identyczny odtwarzacz, okaże się, że werdykt nie będzie już w tak oczywisty sposób przemawiał za Nokią. Pozostaje pytanie, czy do spierających się internautów dołączą prawnicy... Mam nadzieję, że nie, bowiem w mojej ocenie - urządzenia są różne, a jedynym wspólnym elementem jest prostokątny ekran otoczony wąską, kolorową ramką. Na tej zasadzie moglibyśmy wykazać podobieństwo wśród 90% oferowanych obecnie smartfonów i sporej części odtwarzaczy, a to mogłoby doprowadzić do tego, że koncerny - by uniknąć wzajemnych pozwów zaczęłyby proponować nam urządzenia w kształcie walca czy kulki! Spójrzcie na zdjęcie i sami oceńcie: kto kogo kopiuje? A może sądzicie, że ta dyskusja nie ma sensu?
Obserwuj nas w Google News Obserwuj

Na postawie informacji serwisu Gizmodo

O autorze
adam-lukowski.jpg
Adam Łukowski

Od 25 lat w branży nowoczesnych technologii. Pamięta pierwsze komórki i początki mobilnego internetu, ma za sobą również pracę w poczytnych czasopismach. Od początku istnienia mGSM.pl dostarcza aktualności i recenzuje urządzenia, korzystając z wiedzy i nabytego przez lata doświadczenia.

Artykułów: 17270

Ten artykuł skomentowano już 10 razy.
Zobacz najnowsze opinie lub dołącz do dyskusji i dodaj opinię!
Dodaj swoją opinię!

R E K L A M A
Opinie nie są weryfikowane.
icon up
10,0% 
icon down
 0,0% 
icon unknown opinion
 90,0% 
Default user logo
Azawakh

Opinia neutralna

Nie tylko Tupolew kopiował rozwiązania z Concorda bowiem i Suchoj opracował bombowiec,który nawiązywał do samolotu francusko-brytyjskiego (prototyp stoi w muzeum w Monino). Tak samo miał podnoszoną część nosową i ogólny wygląd. Inny przykład to rosyjski samolot kosmiczny Buran oparty o plany wahadłowców Rockwella takich jak Columbia czy Atlantis. Takich przypadków w historii lotnictwa pewnie znalazłoby się więcej ale wracając do Nokii i Apple to nowe iPody Nano wyglądają jak małe i płaskie N9 czy Lumie 800. Szkoda, że Nokia nie zaatakuje Apple pozwami sądowymi. Może cupertyńska firma wreszcie znalazłaby swoje miejsce w szeregu, bo póki co myśli, że tylko ona wszystko może i zachowuje się jak pępek świata albo stawia się jak przysłowiowa wesz na kołnierzu.
.play-internet.pl | 18.09.2012, 22:09

R E K L A M A
Default user logo
Krzysztof

Opinia neutralna

Mnie to przypomina porównywanie Concorde'a i Tu-144 w latach 70tych. Najpierw oburzenie, potem pokpiwanie a jak już sprawa przyschła, ktoś bardziej rozsądny na zachodzie przyznał że praw aeordynamiki opatentować nie można. Podobnie się ma sprawa ergonomii. Wyroki amerykańskich Sądów nie zmienią wymiarów ludzkiej dłoni, postrzegania ludzkiego oka, czułości ludzkiego ucha itp itd. Inaczej dotrzemy do granic absurdu i ktoś opatentuje ...koło.
.play-internet.pl | 17.09.2012, 14:09
Default user logo
mwkks

Opinia neutralna

Hmm na jakieś stronie wyczytałem, że nowego Samsung i HTC mają podac Apple do sądu za łamanie praw patentowych w nowym iPhonie 5
.promax.media.pl | 17.09.2012, 00:09

R E K L A M A
Default user logo
Papiak

Opinia neutralna

Pierwszy iPon nano - rok produkcji III kwartał 2005 roku.
Nokia N9 - data premiery III kwartał 2010 roku.

Z tego co widze i ciezko mi to napisac ale wychodzi, ze to Nokia skopiowała Apple... Lepiej niech nie podaja do sady bo mogą przegrac sprawe. ;/
.centertel.pl | 15.09.2012, 22:09
Default user logo
Papiak

Opinia neutralna

Racja, Nokia N9 chyba wyszla wczesniej niz wczesniejszy iPod Nano, tylko, ze ten wczesniejszy nie byl, az tak podobny z tego co widze. Dlatego Nokia mogłaby skorzystac na tym, co zrobilo Apple. Mogło by to ja troszke dofinansowac i pomogło by znacznie z wyjsciu z dołka.
.centertel.pl | 15.09.2012, 21:09
Default user logo
7

Opinia neutralna

Sprawa nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać: http://cdn2.ubergizmo.com/wp-content/uploads/2012/07/iphone-lumia800-640x393.jpg. Rzecz jasna inspirację Lumią też można dostrzec. Nokia ma taki problem, że swoich rozwiązań nie opatentowała, dlatego do rozprawy pewnie nie dojdzie, choć byłoby śmiesznie. Moim skromnym zdaniem Lumia jest milion razy ładniejsza od nowego Nano, ale to już kwestia bez znaczenia.
.centertel.pl | 14.09.2012, 18:09
Default user logo
KornFanHead

Opinia neutralna

W dobie smarfonów każdy telefon jest podobny do drugiego. Przecież czym się mają różnić? Duży ekran, prostokątna budowa, boczne klawisze głośności i aparatu. W zasadzie tylko mikro detale i logo firmy różnią je od siebie. Moim zdaniem wojna o wygląd to jak kłótnia dzieci w piaskownicy o to kto ma ładniejszą łopatkę.
Proponuję producentom konkurs. Położyć przed grupą badanych kilkanaście smartfonów bez loga producenta i sprawdzić kto rozpozna markę! Ciekawe jakie by były wyniki.
Ta "łopatka" może być warta całkiem sporo grosza, sądząc z wyroków w wojnach patentowych. - To oczywiście nie zmienia faktu, że jest "łopatką". Tyle że poprzez idiotyzmy amerykańskiego prawa patentowego bardzo drogą łopatką. (jf)
.esnet.pl | 14.09.2012, 02:09

R E K L A M A
Default user logo
mozilla007

Opinia neutralna

Jaka śmieszna firma z apple, jak Nokia miała skopiować wygląd, jak Lumia 800 wcześniej wyszła na rynek. Nawet na zdjęciach widać, że iPod Nano wygląda inaczej od Lumii, bo jest kwadratowy. Jak dla mnie to te przepychanki świadczą o firmie apple, która się boi konkurencji. Jak wiadomo po premierze nowego ich produktu szału nie ma, to bronią się jak mogą.
.adsl.inetia.pl | 14.09.2012, 00:09
Default user logo
Azawakh

Opinia pozytywna

Szczerze przyznam, że tu Nokia miałaby wielkie pole do popisu i powinna Apple podać do sądu bo nowe iPody naprawdę wyglądają jak małe kopie Lumii 800 czy też 920. Nokia powinna wykorzystać sytuację i zarobić teraz na Apple tak jak Apple zarobiło na Samsungu.
.telesim.com.pl | 13.09.2012, 23:09
Default user logo
k-pax

Opinia neutralna

ktoś chyba zapomniał o nokii n9 , która ma obudowę prawie identyczną jak lumia 800 ale miała premierę wcześniej nie wiem dokładnie kiedy ale wcześniej.
.238.65.54.ip.abpl.pl | 13.09.2012, 17:09

Aktualności

Wszystkie aktualności

Recenzje

Wszystkie recenzje


Ostatnio przeglądane

mGSM.pl na YouTube

mgsm-premium-icon-small KONTO PREMIUM od 4,92
zł/mies