iPhone 5 - Nowy iPhone już jest!

Opublikowane:
Odsłuchaj artykuł

Uff! Koniec plotek i domysłów. W Yerba Buena Center w San Francisco zaprezentowano najnowszą generację iPhone. Wiemy już wszystko! Prezentację, w charakterystycznym dla Apple stylu, poprowadził m.in. szef koncernu Tim Cook.

Prezentację rozpoczęła tradycyjna wyliczanka sukcesów koncernu. Tim podkreślił, że Apple jest liderem rynku notebooków w USA, a system Mountain Lion został rozprowadzony w 7 milionach sztuk. Wskazał także, że iPad jest liderem rynku tabletów, generując 91% ruchu sieciowego w tym segmencie. Kolejne liczby - to 700 tysięcy aplikacji w AppStore i 400 milionów urządzeń iOS sprzedanych w I półroczu.

Obserwuj nas w Google News Obserwuj

iPhone 5iPhone 5
fot: Apple
Po kilku minutach na scenę wkroczył Phil Schiller i rozpoczął właściwą prezentację. I wszystko stało się jasne... Finalny wygląd nowego iPhone nie odbiega zbytnio o tego, który widzieliśmy we wcześniejszych przeciekach. Telefon rzeczywiście "urósł", ma teraz wyświetlacz o proporcjach 16:9. Z tyłu obudowy, miejsce błyszczącej szklanej tafli znanej z dwóch poprzednich generacji, zajęła stylizacja określana mianem "two-tone design", stanowiąca połączenie połysku z matową, szczotkowaną fakturą aluminium. Tak jak poprzednio, obudowa będzie dostępna w dwóch kolorach: białym i czarnym. Nowy model jest bardziej płaski, choć zachował charakterystyczny, ostry krój boków. W białej odmianie wyglądają podobnie jak dotąd, w czarnej ? są ciemniejsze. Obudowa jest także lżejsza od poprzednika.


Okręty - na iPhone/iPad  R E K L A M A


Nowy wyświetlacz, wykonany w technologii IGZO, ma 4 cale przekątnej i rozdzielczość 1136x640 pikseli przy gęstości 326 ppi. Wyświetlacz IGZO jest bardziej płaski od dotychczas stosowanego, nie potrzebuje też równie silnego podświetlenia - czyli zużywa mniej energii.

iPhone 5iPhone 5
fot: Apple
iPhone obsługuje łączność GPRS, EDGE, EV-DO, HSPA, HSPA+, DC-HSDPA, a przede wszystkim LTE! Dwukanałowa łączność Wi-Fi zapewni zaś transfer na poziomie 150 Mbps. Nowy iPhone wykorzystuje procesor A6 - dwukrotnie szybszy od stosowanego w modelu 4S i bardziej energooszczędny. Bateria ma zapewnić do 8 godzin rozmów, tyle samo wytrzyma podczas korzystania z LTE, można będzie słuchać muzyki przez 40 godzin, a na czuwaniu telefon wytrzyma aż 225 godzin. Pokazane podczas prezentacji zdjęcie płyty głównej sugeruje, że Apple zastosuje karty nanoSIM.

Pora na kamerę. W nowym iPhone pojawi się iluminowana od tyłu matryca o 8 megapikselach oraz pięcioelementowy obiektyw f/2.4. To parametry takie same, jak w 4S - ale teraz moduł aparatu jest znacznie mniejszy. Nowością będzie osłonka obiektywu z szafirowego szkiełka i coś naprawdę ciekawego - tryb panoramy, dający w efekcie sklejenia kilku ujęć 28-megapikselowy obrazek. Wideo - rejestrowane w 1080p - będzie nagrywane z redukcją drgań, a do tego, w trakcie filmowania będzie można robić zdjęcia. Przednia kamera będzie natomiast dawać rozdzielczość 720p - i pozwoli korzystać z połączeń face-Time także poprzez łączność komórkową, nie tylko przez Wi-Fi.

iPhone 5iPhone 5
fot: Apple
Nowy iPhone ma trzy mikrofony - u góry, u dołu i z tyłu - wszystkie po to, by lepiej zbierać głos i filtrować niepożądane odgłosy otoczenia. Poszerzono także pasmo przenoszenia przez głośnik. Nowy model - zgodnie z oczekiwaniami - otrzymał niestety zupełnie nowe, mniejsze złącze systemowe zwane Lightning. To oznacza konieczność wymiany wszystkich akcesoriów - poza słuchawkami. Ale i te są zupełnie nowe, mają inny kształt... i nazwę: Earpods. Mam nadzieję, że będą też lepszej jakości od poprzednich. Ich gniazdo powędrowało z góry telefonu na dolną ściankę, obok wylotu głośnika. Na pocieszenie - będzie oferowana przejściówka ze starego złącza na nowe... Port nie jest kompatybilny z microUSB, na co po cichu liczyłem... Zabrakło również modułu NFC, którego obecność wydawała się niemal oczywista po tym, jak poznaliśmy jeden ze składników nowego iOS, czyli system płatnościowy Passbook. Okazało się, że można się bez niego obyć...

Premiera nowego iPhone pociąga za sobą również premierę nowej, szóstej wersji iOS. O samym systemie pisaliśmy już kilka tygodni temu, gdy był prezentowany podczas WWDC. Są nowe mapy, ulepszona przeglądarka Safari... Zmiany objęły również Siri, która teraz ma działać sprawniej, lepiej rozpoznawać mowę i obsługiwać więcej języków. Polskiego - niestety - nadal nie kojarzy...

iPhone 5iPhone 5
fot: Apple
Nowy model na głównych rynkach trafi do sprzedaży 21 września, a jego ceny nie będą odbiegać od obecnych cen modelu 4S. Za wersję 64 GB zapłacimy 399 dolarów, za 32 GB 299 zaś za 16 - 199. Poprzednia generacja stanieje do 99 USD. To oczywiście cennik dla USA, nasz poznamy najwcześniej za tydzień. U nas nowość pojawi się właśnie o tydzień później, niż w USA czy Niemczech, czyli 28 września. 19 września zostanie natomiast udostępniony iOS6 dla iPhone 3GS, 4, 4S, iPada 2 i 3, a także iPoda Touch.

Wraz z nowym iPhone'm Apple modernizuje iTunes i wprowadza także nowe iPody. Model Nano zyskał zupełnie nowy kształt, ma mechaniczne klawisze odtwarzania i 2,5-calowy dotykowy ekran z zupełnie nowym interfejsem. Wyposażony jest również w Bluetooth i kamerę oraz radio FM z DVR (nagrywaniem). Model Touch (podobnie jak dotąd) upodobniono do iPhone - ma zatem większy ekran (4", 1136x640 px) i nową obudowę. Podobnie jak iPhone i Nano, ma nowe złącze Lightning. Jest nieco smuklejszy, ale dostał za to kamerę FaceTime HD, 5-megapikselowy aparat, szybszy procesor A5 i coś ;) naprawdę wspaniałego: mocowanie do "smyczki". Obudowa będzie dostępna w kilku kolorach, podobnie jak modele Nano i Shuffle. Ten ostatni także dotknęły zmiany - ale tylko w kwestii kolorów obudowy. Ciekawostkę stanowi fakt, iż w ofercie pozostawiono również poprzednią generację iPoda Touch. Ceny? iPod Shuffle 2 GB kosztuje 49 USD, Nano 16 GB - 149 USD, Touch 4 16/32 GB - 199/249 USD i Touch 5 32/64 GB - 299/399 USD.

iPod Nano iPod Touch
iPod Nano i Touch
fot: Apple

inf. własna

O autorze
adam-lukowski.jpg
Adam Łukowski

Od 25 lat w branży nowoczesnych technologii. Pamięta pierwsze komórki i początki mobilnego internetu, ma za sobą również pracę w poczytnych czasopismach. Od początku istnienia mGSM.pl dostarcza aktualności i recenzuje urządzenia, korzystając z wiedzy i nabytego przez lata doświadczenia.

Artykułów: 17271

Ten artykuł skomentowano już 10 razy.
Zobacz najnowsze opinie lub dołącz do dyskusji i dodaj opinię!
Dodaj swoją opinię!

R E K L A M A
Opinie nie są weryfikowane.
Zobacz wszystkie opinie
icon up
0,0% 
icon down
 33,3% 
icon unknown opinion
 66,7% 
Default user logo
Azawakh

Opinia neutralna

Przeglądając portale internetowe zauważyłem zdjęcia smartphona od BlackBerry oznaczonego jako L. Nie byłoby w tym niczego dziwnego gdyby nie to,że wygląda super podobnie do iPhone5.I teraz pytanie czy Apple pozwie BlackBerry o kopiowanie dessignu (ba zdrowy rozsądek powinno bo wygląda prawie tak samo) czy wiedząc,iż nie sprzeda się tak dobrze jak Gakaxy S3 da sobie spokój i uzna, że nie stanowi zagrożenia tak samo jak chińskie klony, podróbki iUrządzeń pozostawi to bez odzewu? No i jeszcze jedna kwestia czyli smartphona GooPhone Y5. Ciekawe czy już ktoś kogoś pozwała jego sprawie? Jestem tego bardzo ciekaw.
.play-internet.pl | 18.09.2012, 23:09

R E K L A M A
Default user logo
Azawakh

Opinia neutralna

Uczciwie powiem, że wszystkie te nowości giną przy braku wymienialnej własnymi siłami baterii jak i radia FM, które jest przyjemnym dodatkiem np podczas podróży autobusem czy pociągiem albo spaceru. Fajnie, że Apple odchudziło swój model ale niestety to jeszcze nie to na co czekałem. Ładna obudowa czy nadal dwurdzeniowy procesor to jeszcze zbyt mało, żeby iPhone mimo wysokiej ceny powodował moje szybsze bicie serca. Jest fajny i tylko tyle. Wielkiego WOW z mojej strony nie będzie!
.telesim.com.pl | 13.09.2012, 23:09
Default user logo
m2marek

Opinia neutralna

Jedna rzecz jest dobra w prezentacjach Apple - podają ceny (choć w przypadku telefonów, tylko zakupu wraz abonamentem).
Liczyłem, że nowy "iFhone" będzie zupełnie czymś innym, niż sugerowały ostatnie różne przecieki, które już wtedy pokazywały ułomności i wsteczność tego telefonu wobec konkurencji i brak wyraźnego postępu względem swoich poprzedników. Miałem nadzieję, że to tylko zasłona dymna Apple, by wzbudzić większe Wow - niestety może to i była akcja "iSadowników" jednak nastawiona na to by teraz po prezentacji było mniejsze Buuuu - w wszyscy wiedzieli co będzie, to czemu się dziwić. Wniosek jest smutny, maleje konkurencja na rynku... Oby choć bateria wytrzymywała deklarowane czasy działania.
.elk.mm.pl | 13.09.2012, 18:09

R E K L A M A
Default user logo
Acuap

Opinia neutralna

Zapomnieliście dodać że te ceny są przy 2-letinm kontrakcie u jednego z amerykańskich operatorów...
.itsa.net.pl | 13.09.2012, 12:09
Default user logo
bartiii

Opinia negatywna

jednym słowem DRAMAT
.internetunion.pl | 13.09.2012, 11:09
Default user logo
gielek

Opinia negatywna

To się Apple popisało, oprócz 4" i lekko podkręconego procka nie ma różnicy z poprzednikiem, ale co się dziwić jak oni robią tak ciągle, każdy model rożni się praktycznie tylko nowszym/podkręconym procesorem, tutaj naprawdę pojechali po bandzie i dołożyli trochę wyświetlacza. Ciekawe kiedy fanom znudzi się taki ciągły odgrzewany kotlet. Sam miałem dwa modele i stwierdziłem ze już nigdy więcej tego badziewia.
Gratuluje firmie pracowników marketingu, sprzedawać od kilku lat to samo, tylko zmieniają nazwę, a ludzie lecą i kupują jak tępe dzieciaki. Jeszcze te ich ceny, zawsze 3-4 tys, za sprzęt wart max 1500.
.master.pl | 13.09.2012, 11:09
Default user logo
Fenek

Opinia negatywna

Jakbym czytał o nowym wieśwagonie golfie - nuuuuudaaaaaaa:)
.neoplus.adsl.tpnet.pl | 13.09.2012, 07:09

R E K L A M A
Default user logo
haczker

Opinia negatywna

Wygląda na to, że Apple przy nowych iPodach wzorowało się na Nokii Lumia. Czyżby szykowały się kolejne sprawy sądowe?
.kal.pl | 13.09.2012, 00:09
Default user logo
7

Opinia neutralna

Nie rozczarowuje - po prostu nie zachwyca. Brakuje one more thing, którą mogłyby się stać choćby mniejszy dock czy większy ekran - gdyby nie przecieki, które moim zdaniem zniszczyły całą magię. Dlaczego tak wnioskuję? Bo iPod touch, którego z przecieków nie znaliśmy, stał się tą jedną rzeczą dla całej konferencji - jest świetny i budzi pożądanie. Gdy patrzę na różnice między 4S i 4 a 4S i 5 - tutaj zmiana jest ciekawsza, większa. Dlatego nie będzie źle, nie jest źle, choć bez magii.
.centertel.pl | 12.09.2012, 21:09
Default user logo
fun

Opinia neutralna

Wooooow w końcu jest!!!
.dynamic.chello.pl | 12.09.2012, 20:09

Aktualności

Wszystkie aktualności

Recenzje

Wszystkie recenzje


mGSM.pl na YouTube

mgsm-premium-icon-small KONTO PREMIUM od 4,92
zł/mies