Apple potwierdza: 12 września

Opublikowane:
Odsłuchaj artykuł

Apple zapowiada na 12 września ważne wydarzenie, co może oznaczać tylko jedno - prezentację nowego iPhone. Wskazuje na to towarzysząca zaproszeniu grafika, na której cień liczby 12 tworzy piątkę - czyli iPhone 5. W tle tych informacji pojawiło się jeszcze kilka innych ciekawostek, związanych z Apple.

Nim o nich opowiem, jeszcze kilka słów na temat samej premiery. Odbędzie się ona wieczorem naszego czasu w Yerba Buena Center w San Francisco i obejmie też ponoć prezentację nowych iPodów. To, że poznamy wówczas nowego iPhone pozostaje wciąż w sferze domysłów - ale w zasadzie trudno sądzić, by było inaczej. Do operatorów spływają już karty nanoSIM, które mają być stosowane w nowym smartfonie Apple. Pracownicy niemieckiego T-Mobile otrzymali informację, by na razie nie wprowadzać otrzymanych kart do dystrybucji, znajdą bowiem zastosowanie w "najnowszej generacji smartfonów, która niebawem trafi na rynek".

Teaser Apple NanoSIM
Teaser Apple i NanoSIM-y
fot: ifun.de
Obserwuj nas w Google News Obserwuj

Bez względu na to, kiedy odbędzie się premiera, możemy być pewni, że nowy iPhone odniesie rynkowy sukces i ma szansę przyćmić pod tym względem dotychczasowe modele. Według sondażu serwisu Techbargains.com, aż 74% użytkowników iPhone 4 zamierza nabyć nowy model. Spośród użytkowników modelu 3GS podobną deklarację składa 71% badanych, zaś w przypadku ostatniej generacji (4S), zakup kolejnego modelu planuje 64% osób. Co ciekawe, nowego iPhone planuje także nabyć co trzeci posiadacz komórki BlackBerry i co piąty użytkownik platformy Android. W badaniu zapytano również o najbardzie pożądane cechy smartfonu. W przedziwny sposób oczekiwania nabywców pokryły się z zmianami, których spodziewamy się w nowym modelu. Klienci chcą wydajniejszej baterii, szybszego procesora, 4G i większego ekranu... Wygląda na to, że Apple wyjdzie na przeciw tym oczekiwaniom!

InfografikaInfografika
fot: Techbargains

Niestety, nad Apple zbierają się też czarne chmury. Firma z Hong-Kongu, która kilka dni temu pokazała tani, androidowy smartfon zbudowany na wzór domniemanych prototypów Apple zapowiedziała pozwanie kalifornijskiego giganta jeśli ten wprowadzi nowego iPhone na rynek chiński. Firma GooPhone twierdzi, że jeśli wypuściła swój telefon jako pierwsza, to każdy zaprezentowany po nim podobny telefon będzie kopią! Brzmi to irracjonalnie, ale niezbadane są wyroki chińskich sądów.

O ile sprawę GooPhone możemy rozpatrywać w kategorii żartów, o tyle wieści przekazane przez hakerów związanych z Antisec brzmią szalenie poważnie. Hakerzy ci weszli w posiadanie ponad 12 milionów identyfikatorów urządzeń Apple (UDID). Dobrali się do pliku, który poza UDID zawiera też m.in. nazwy użytkowników i urządzeń, rodzaje urządzeń, tokeny serwisu powiadomień push Apple, kody pocztowe, numery telefonów i adresy. Oczywiście bardziej wrażliwych danych hakerzy nie upublicznili i zapewniają, że nie wykorzystają ich w niecny sposób... ale czy można im wierzyć? Celem hakerów było jedynie zwrócenie uwagi mediów na problem zabezpieczania owych danych i sposobów ich wykorzystywania.

GooPhoneGooPhone
fot: Gizmodo

A te są niejasne, bowiem dane klientów Apple wcale nie pochodzą z serwerów tego koncernu, a z... komputera Christophera K. Stangl'a, agenta FBI! Po co FBI gromadzi owe dane i dlaczego w pliku są również dane osób nie będących obywatelami USA - nie wiadomo. Hakerzy mówią wprost: "FBI używa danych o urządzeniach do jakiegoś projektu śledzącego użytkowników lub innego g...". Jestem daleki od roztaczania teorii spiskowych i popadania w paranoję, aczkolwiek nie podoba mi się, że informacje dotyczące mojego telefonu mogą wylądować w niezabezpieczonym laptopie urzędasa FBI. Póki co, FBI zwyczajowo wszystkiemu zaprzecza, a Apple nie komentuje problemu, choć już wcześniej zapowiadano zastąpienie UDID nowym identyfikatorem, który nie będzie wiązany z konkretnym urządzeniem i danymi użytkownika. I choć wcale mi się to nie podoba, sądzę, że nie ma sensu wpadać w panikę. FBI - o ile w ogóle ma moje dane - wie co najwyżej, jakich aplikacji używam, zna mój e-mail i numer telefonu. Ale to wszystko w łatwy sposób może poznać każdy z was! Wystarczy zatem na wszelki wypadek zmienić hasło i przestać się przejmować. W końcu wszystko dla naszego dobra i wygody...

Na postawie informacji serwisów: Electronista i Gizmodo

O autorze
adam-lukowski.jpg
Adam Łukowski

Od 25 lat w branży nowoczesnych technologii. Pamięta pierwsze komórki i początki mobilnego internetu, ma za sobą również pracę w poczytnych czasopismach. Od początku istnienia mGSM.pl dostarcza aktualności i recenzuje urządzenia, korzystając z wiedzy i nabytego przez lata doświadczenia.

Artykułów: 17271

Ten artykuł skomentowano już 2 razy.
Zobacz najnowsze opinie lub dołącz do dyskusji i dodaj opinię!
Dodaj swoją opinię!

R E K L A M A
Opinie nie są weryfikowane.
icon up
100,0% 
icon down
 0,0% 
icon unknown opinion
 0,0% 
Default user logo
Azawakh

Opinia pozytywna

No i co teraz Apple zrobi jak GooPhone poda ich do sądu gdy okaże się, iż najnowszy iPhone jest do złudzenia podobny do moodelu Y5? Będę miał ubaw jeśli Apple przegra w Chinach jako ten producent, który... podrobił/inspirował się podróbką. Jestem ciekaw jak ta sprawa potoczy się dalej. Może podpiszą jakąś ugodę, na podstawie której Apple wypłaci firmie GooPhone jakieś odszkodowanie, a GooPhone wycofa produkt z rynku albo co bardziej prawdopodobne Apple sobie nie będzie głowy zawracać jakimiś tam chińskimi podróbkami jak do tej pory i sprawa zwyczajnie ucichnie. Tak czy owak sytuacja jest ciekawa i nieco zabawna bo Apple może być ciągane po sądach za design urządzenia, które samo opracowało tylko chyba jeszcze nie opatentowało...
.telesim.com.pl | 05.09.2012, 14:09

R E K L A M A
Default user logo
anonimowy

Opinia pozytywna

Bardzo dobrze napisana notka informacyjna. Nie ma porównania z innymi, umieszczanymi na Onecie czy w innych miejscach. Duży plus za podanie źródła, czego nie robią inni autorzy, uważając widocznie, że sami to wymyślili albo że skoro coś pochodzi z sieci, to należy do wszystkich.
.neoplus.adsl.tpnet.pl | 05.09.2012, 12:09

Aktualności

Wszystkie aktualności

Recenzje

Wszystkie recenzje


mGSM.pl na YouTube

mgsm-premium-icon-small KONTO PREMIUM od 4,92
zł/mies