iPhone 5: kolejne elementy układanki

Opublikowane:
Odsłuchaj artykuł

Chyba powinniśmy oswoić się z myślą, że najgłośniejszą premierą tego roku będzie jednak nowy iPhone. Nie ma dnia, by w sieci nie pojawiły się jakieś nowe informacje dotyczące tego, co może zaproponować na Apple. Dziś - porcja przecieków z ostatniego weekendu.

W piątek zobaczyliśmy domniemaną baterię nowego iPhone. Pokazał ją serwis 9to5mac, twierdząc, że przy niemal niezmienionych wymiarach, jej pojemność wzrośnie z 1430 mAh (w dotychczasowym modelu) do 1440 mAh. To zaskakująco niewielka zmiana, jeśli weźmiemy pod uwagę inną pogłoskę, mówiącą o wyposażeniu nowego modelu w moduł LTE, zużywający dość sporą ilość energii. Poprzednie wersje iPhone nie wyróżniały się wydajnością baterii na tle konkurentów, zatem - o ile informacje o baterii potwierdzą się - także i w nowym modelu nie powinniśmy oczekiwać cudów.

Obserwuj nas w Google News Obserwuj

Z kolei francuski serwis Nowhereelse.fr twierdzi, że dotarł do oryginalnych elementów, które będą tworzyć nowe złącze Apple. O tym, że dotychczasowy, szeroki port systemowy zostanie zastąpiony jakimś mniejszym - wiemy od dawna. Pojawiały się spekulacje o tym, że nowe gniazdo będzie częściowo kompatybilne z microUSB, ale patrząc na zdjęcia Nowhereelse.fr powinniśmy chyba o tym zapomnieć. O ile Francuzi dotarli do rzeczywistych części nowego iPhone, możemy spodziewać się czegoś na kształt MagSafe, znanego z Mac-ów. Złącze jest wąskie, ma po 8 pinów na każdej stronie. Ponieważ - według przecieku - każdy styk ma odpowiadać za inną funkcję, złącze będzie musiało mieć zabezpieczenie przed włożeniem go niewłaściwą stroną - czyli tak, jak dotychczasowe. Jeśli to prawda - trochę szkoda, że znów będziemy skazani na nietypowe, specyficzne wtyki, zamiast polegać na standardowym microUSB.

Bateria Port Płytka
Kolejne elementy układanki
fot: 9to5mac, Nowherelese, Engadget
Ostatnim elementem, którego dotąd nie widzieliśmy, jest płytka drukowana. Także i w tym przypadku autorzy newsa twierdzą, że mają w ręku oryginalny element z taśmy produkcyjnej. Niestety, choć pokazano płytkę - nadal nie wiemy, jaki procesor na niej się znajdzie. Doskonale widać za to gniazdo SIM, którego rozmiary zdają się potwierdzać wcześniejsze informacje o zastosowaniu nowego, mniejszego formatu karty. Czyli - znów zaznaczam - jeżeli widać faktyczną płytkę iPhone, nano-SIM mamy potwierdzony! Na płytce widać także zmienione złącze baterii, co sugeruje jakieś modyfikacje układu zasilania. Potwierdza to częściowo obecność opisywanej powyżej baterii, której wyprowadzenie również różni się od dotychczasowego. Zdjęcie płytki ukazuje nam także inne niż dotąd złącze do wyświetlacza i dodatkowe wyprowadzenia do anteny - możemy przyjąć, że korzysta z nich moduł NFC.

Ostatnią ciekawostką, dotyczącą nowego iPhone jest analiza dokonana przez Dona Lehmana z serwisu The Tech Block. Utrzymuje on, że najważniejszym powodem, dla którego Apple porzuciło urodziwe szklane wykończenie tylnej ścianki jest... łączność. Według niego, po poważnej wpadce z anteną w poprzedniej generacji iPhone, inżynierowie postanowili wykorzystać w tej roli cały tył telefonu, dlatego właśnie będzie on w większości wykonany z metalu. Ta teoria ma sens - ale równie dobrze, może po prostu chodzić o odświeżenie wizerunku i trwałość...




Okręty - na iPhone/iPad  R E K L A M A


O tym, jak będzie w rzeczywistości, przekonamy się dopiero po premierze, którą większość mediów zapowiada na 12 września. Mogę się jednak założyć, że składając wszystkie elementy telefonu, jakie trafiają do internetowych przecieków, już niebawem skompletujemy całego iPhone. Czy będzie odpowiadał prawdziwemu - będziemy musieli poczekać, a gdzieś, w cudowny sposób, w czyjeś ręce wpadnie gotowy prototyp... Jestem niemal pewien, że większość dotychczasowych plotek jest w mniejszym lub większym stopniu inspirowana przez marketingowców Apple, którzy bawiąc się z nami w "odkrywanie tajemnic" podtrzymując zainteresowanie nowym produktem. Może się mylę - ale czy nie wydaje się wam dziwne to, że w przypadku innych producentów nie mamy aż tylu drobnych przecieków?

Na postawie informacji serwisów: 9to5mac, Electronista i Engadget

O autorze
adam-lukowski.jpg
Adam Łukowski

Od 25 lat w branży nowoczesnych technologii. Pamięta pierwsze komórki i początki mobilnego internetu, ma za sobą również pracę w poczytnych czasopismach. Od początku istnienia mGSM.pl dostarcza aktualności i recenzuje urządzenia, korzystając z wiedzy i nabytego przez lata doświadczenia.

Artykułów: 17271

Ten artykuł skomentowano już 7 razy.
Zobacz najnowsze opinie lub dołącz do dyskusji i dodaj opinię!
Dodaj swoją opinię!

R E K L A M A
Opinie nie są weryfikowane.
icon up
28,6% 
icon down
 14,3% 
icon unknown opinion
 57,1% 
Opinia pozytywna

7

Miałem na myśli: najbardziej wartościową, przynajmniej według rankingu BrandZ Top 100.


R E K L A M A
Opinia neutralna

Snoop

Tak gwoli ścisłości - Apple nie jest najdroższą marką - spojrzyj chociażby na Vertu.

Opinia pozytywna

7

Czwarta wersja przeglądowa iOS 6 już została złamana. ;) Raczej nie będzie z tym problemu. I nie zgodzę się z argumentem, że "to Apple". Gówna nikt dwa razy nie kupi. I nie dotyczy to tylko i wyłącznie sprzętu, wystarczy spojrzeć na przykład na fastfoody. Natomiast przesyłanie BT i inne powtórzone dziesięć tysięcy razy argumenty (jakby nie było nowych, to ciekawe spostrzeżenie) - czy ktokolwiek z posiadaczy iOS za tym płacze? Czy ktoś w ogóle jeszcze z tego korzysta? Oczywiście można narzekać, ale każdy świadomie podejmuje decyzję o zakupie, akceptując wszystkie ograniczenia. No i co? Apple to najdroższa marka na świecie. :P Co do baterii, rzeczywiście mogliby dać większą. Mniejszy dock OK, nano-sim na nie, większy ekran - mam mieszane uczucia. 2:3 to idealna proporcja.


R E K L A M A
Opinia neutralna

Campo

@mozilla007: Wyliczać można bez końca, ale po co? Ludzie i tak to kupią. Mało tego - sprzedaż nowego modelu przebije zapewne wyniki sprzedażowe 4S szybciej, niż ten przebił poprzednika. Bo to Apple. Tutaj realne możliwości sprzętu zawsze są tylko tłem.

Opinia neutralna

misiu9091909

No jak to dłuższą, za rok wyjdzie nowy iPhone to masz kupować nowy super medżik telefonik z miliardem nowych funkcji, np. rewolucyjnym wysyłaniem bluetooth, a nie trzymać grata na gwarancji :P

15 lat w mGSM 611 opinii
Opinia neutralna

Azawakh

Pomysł z wykorzystaniem tyły telefonu jako anteny fajny. Teraz telefon przynajmniej będzie wytrzymalszy bo zastosowane szkło w poprzednim modelu tylko powodowało, że człowiek obawiał się, iż telefon roztrzaska się przy pierwszym lepszym upadku. Podoba mi się też powiększenie do 4" ekranu bo wreszcie podczas surfowania będzie coś widać. Na minus wielki zaliczam niewymienną i raczej przeciętną pod względem pojemności baterię oraz zablokowany Bluetooth, który do pełnego działania wymaga jailbreake. Ciekawe ile czasu deweloperom zajmie złamanie najnowszego iOS?

14 lat w mGSM 181 opinii
Opinia negatywna

mozilla007

Mogli pomyśleć jeszcze nad wydłużeniem gwarancji na sam telefon. Każdy producent daje 24 miesiące i jako klient jestem pewniejszy za urządzenie dostarczane z taką gwarancją, niżeli 12 miesięcy. Jak dla mnie za takie pieniądze i funkcjonalność powinni dawać 36 miesięcy. Dalej dochodzą zmiany w złączu, po co tyle funkcji jak inne telefony działają na standardowym styku USB.


R E K L A M A

Aktualności

Wszystkie aktualności

Recenzje

Wszystkie recenzje


mGSM.pl na YouTube

mgsm-premium-icon-small KONTO PREMIUM od 4,92
zł/mies