Jaka marka jest obecnie globalnym liderem sprzedaży smartfonów?

Opublikowane:
Odsłuchaj artykuł
fot. Canalys
fot. Canalys

Według badań Canalys, globalny rynek smartfonów rozpoczął pierwszy kwartał 2024 z solidnym, 10-procentowym wzrostem.

Canalys jest niezależną firmą analityczną. Zatrudnieni w niej fachowcy dostarczają informacji w dziedzinie analizy rynku, analiz badawczych, wydarzeń i usług konsultingowych.

Na podstawie wyników analizy Canalys, światowy rynek smartfonów, osiągając obrót na poziomie 296,2 mln sztuk, odnotował w pierwszym kwartale 2024 r. 10% wzrost rok do roku. Osiągnięcie przez rynek dwucyfrowego wzrostu stanowi wynik wyższy od prognozowanego. Według analityków, sytuacja ta napędzana była głównie za sprawą wprowadzenia przez dostawców odświeżonej oferty urządzeń oraz przez stabilizację makroekonomiczną w "gospodarkach wschodzących". Samsung odzyskał wiodącą pozycję na rynku, dzięki sprzedaży sześćdziesięciu milionów urządzeń, oraz aktualizacji serii A, jak również wczesnej ofercie segmentu premium. Zaskakiwać może spadek Apple na drugie miejsce, z wynikiem blisko czterdziestu dziewięciu milionów sztuk. Wynik ten może mieć związek z niekorzystną koniunkturą na głównych rynkach zbytu tego producenta. Xiaomi utrzymało trzecie miejsce z blisko 41-milionową sprzedażą, co wiąże się z 14% udziałem w rynku. Pierwszą piątkę zamknęły Transsion i Oppo, sprzedając odpowiednio prawie 29 oraz dokładnie 25 milionów urządzeń, zapewniając sobie 10% i 8% udział w rynku.

Według starszego analityka Canalys, Sanyam Chaurasia: "Wprowadzenie Samsung Galaxy S24 na rynek odzwierciedla kluczowy moment w jego strategii w zakresie sztucznej inteligencji i premium, mogący potencjalnie zmienić branżę". Jeśli porówna się do zeszłorocznej premiery modelu S23, Samsung wypuścił Galaxy S24 miesiąc wcześniej i sprzedał 13,5 miliona egzemplarzy, co stanowi wzrost dostaw o 35% rok do roku. Oprócz wzmocnienia pozycji premium firmy Samsung, sygnalizuje to także szerszą zmianę w branży smartfonów idącą w kierunku innowacji opartych na sztucznej inteligencji. Samsung prawdopodobnie będzie starał się wykorzystać swój początkowy impet, tworząc atrakcyjne propozycje dla użytkowników dzięki Galaxy AI czytaj.”

Runar Bjørhovde, analityk Canalys uważa, że „Marki działające na rynku masowym korzystają z fali ożywienia na rynkach wschodzących, ostrożnie zaopatrując się w komponenty”. Dzięki poprawie stanu zapasów na początku 2024 r. marki te osiągnęły dobre wyniki odświeżając swoją ofertę. Umożliwiło to dostawcom takim jak Xiaomi i Transsion odnotowanie wzrostu rok do roku odpowiednio o 33% i 86%. Korzystny wynik napędzany był dużymi dostawami ich najnowszych modeli na rynki Bliskiego Wschodu, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Warto zauważyć, że poza trwającą stabilizacją na rynkach wschodzących marki te zwiększają produkcję i gromadzą zapasy surowców oczekując dalszych wzrostów. Przypuszcza się, że producenci będą uważnie monitorować sytuację popytową, starając się przełożyć ewentualny wzrost kosztów na klientów.

Uważa się, że w 2024 r. dostawcy będą ostrożnie zarządzać zapasami i optymalizować łańcuch dostaw. Wydaje się oczywiste dla wszystkich producentów szukanie możliwości komercjalizacji sztucznej inteligencji. „Ewolucja rozwiązań AI dla smartfonów zależy w dużej mierze od strategicznych sojuszy między markami, dostawcami chipsetów i producentami oprogramowania. Ekspansja systemu poprzez integrację między urządzeniami i partnerstwa strategiczne między producentami, zwiększą potencjał przychodów. Możliwe, że podkreślanie głębokiego wpływu sztucznej inteligencji zaimplementowanej w urządzeniu na doświadczenia użytkowników odbije się również na rentowności marki. Oznacza to także, że firmy telekomunikacyjne będą musiały zacząć wprowadzać znacznie więcej innowacji, jeśli chcą zwiększyć liczbę dostaw, co miejmy nadzieję, będzie oznaczać większą konkurencję z korzyścią dla użytkownika końcowego.

.jpg
Opublikowane:
Autor: Filip Chochulski
Przetłumaczono przez: Filip Chochulski
Ten artykuł nie ma jeszcze opinii. Bądź pierwszy i zapoczątkuj dyskusję!
Dodaj swoją opinię!
R E K L A M A

 Niestety, ale nie ma jeszcze żadnych opinii.

 Dodaj swoją opinię!

Aktualności

Wszystkie aktualności

Recenzje

Ekstremalnie poręczny Sandisk Extreme Fit

Ekstremalnie poręczny Sandisk Extreme Fit

19.12.2025

Kiedy zobaczyłem Sandisk Extreme Fit - tę maleńką pamięć masową typu plug-and-stay, pomyślałem sobie, że strasznie długo nikogo nie wkurzały długie i nieporęczne pendrive’y, o które zahacza w laptopie za każdym razem sięgając po coś na biurku albo rozłącza w desktopie sięgając do gniazd USB, żeby podłączyć kolejne urządzenie. więcej

Szkło, stal, ruchoma matryca i jeden cal
Huawei Pura 80 Ultra

Szkło, stal, ruchoma matryca i jeden cal

30.10.2025

Istne szaleństwo: zimna asceza lustrzanego metalu i obiektywy, które obiecują i dostarczają cuda. HUAWEI Pura 80 Ultra to smartfon dedykowany zdjęciom – i w tej dziedzinie wytycza nowe standardy. Krzyczą o tym wielkie szklane osłony obiektywów, których wyspa zajmuje niemal całą szerokość smartfona. Szepcze o tym nienachalnie innowacyjnie ruchoma matryca. więcej

Wszystkie recenzje


Ostatnio przeglądane

mGSM.pl na YouTube

mgsm-premium-icon-small KONTO PREMIUM od 4,92
zł/mies