R E K L A M A

Huawei stracił pozycję lidera na chińskim rynku na rzecz OPPO

Opublikowane:

Chiny są największym rynkiem zbytu smartfonów na świecie, a konkurencja na nim jest ostra. Huawei, który dawniej nie musiał martwić się o pozycję lidera na chińskim rynku smartfonów, właśnie ją stracił.

Oczywiście wpłynęły na to amerykańskie sankcje i zakaz współpracy z podmiotami korzystającymi z amerykańskich technologii. Odbiło się to na globalnej pozycji Huawei, a w końcu uderzyło też w pozycję na rodzimym rynku.

Udział Huawei w chińskim rynku smartfonów spada od sierpnia 2020 r. Dzieje się tak, ponieważ firma nie może już współpracować z TSMC w zakresie flagowych procesorów, a to ogranicza liczbę flagowych telefonów, które Huawei wprowadza na rynek. Dla producenta pozyskanie komponentów do urządzeń 5G bez amerykańskiej technologii jest naprawdę trudne. A ponad 65% urządzeń sprzedanych w Chinach w IV kwartale 2020 r. obsługiwało 5G.

Według raportu Counterpoint Research, Huawei zajmuje obecnie trzecią pozycję na chińskim rynku smartfonów, razem z Xiaomi i Apple - z 16% udziałem. Liderem na chińskim rynku smartfonów jest po raz pierwszy Oppo, który ma 21% rynku, co oznacza wzrost o 26% rok do roku. Na drugim miejscu jest Vivo z 20% udziałem w rynku.

Najciekawszy jest tu awans Oppo, który jest w sporem mierze zasługą serii Reno, zwłaszcza Reno 5. Dzięki wprowadzeniu na rynek bardziej wydajnego urządzenia w niższej cenie Oppo zdobyło przystępny segment premium, a seria A umocniła portfolio produktów OPPO w segmencie średnim. Dodatkowo Oppo był w stanie zaspokoić popyt na 5G w Chinach w szerokim przedziale cenowym - coś, czego nie zdołało dokonać borykające się z problemami Huawei.

Niestety w tym momencie Huawei nie może zrobić nic, by odzyskać swoją pozycję. Firma planuje jednak wznowić negocjacje z nowym rządem amerykańskim i jeśli przyniesie to pozytywny efekt, może być początkiem drogi do odbudowania dawnej pozycji.

Źródło: Counterpoint

Opublikowane:
Autor: Jolanta Szczepaniak
Ten artykuł nie ma jeszcze opinii. Bądź pierwszy i zapoczątkuj dyskusję!
Dodaj swoją opinię!
R E K L A M A

 Niestety, ale nie ma jeszcze żadnych opinii.

 Dodaj swoją opinię!