R E K L A M A

Globalna produkcja smartfonów ożywiła się w 3. kwartale 2020 roku

Opublikowane:

Wydaje się, że rynek telefonii komórkowej zaczyna odbijać się po ostatnich trudnych miesiącach. Mimo pandemii globalna produkcja smartfonów odnotowuje najwyższy w ostatnich latach, 20-procentowy wzrost (kwartał do kwartału). Wraz z końcem trzeciego kwartału Samsung znajduje się na topie pod względem wyprodukowanych smartfonów (ale Apple wkrótce zajmie jego miejsce), Huawei przędzie coraz słabiej, zaś inne chińskie marki rosną w siłę.

W trzecim kwartale bieżącego roku branża smartfonów skorzystała na stopniowym łagodzeniu obostrzeń oraz na nadejściu sezonu świątecznego. Te czynniki doprowadziły do wzrostu globalnej produkcji smartfonów do 336 milionów sztuk w trzecim kwartale 2020 roku, co stanowi 20-procentowy wzrost (kwartał do kwartału), co jest najwyższym wynikiem w ostatnich latach.

Według TrendForce w najbliższych miesiącach na rynek smartfonów będą miały wpływ sankcje nałożone na Huawei - konkurencyjne marki nie będą oszczędzać na zakupie komponentów i utrzymają wysoki poziom produkcji. Światowa produkcja smartfonów w czwartym kwartale 2020 roku osiągnie 351 mln sztuk, co oznacza wzrost w ujęciu kwartalnym o 4%. Mimo wszystkich przeciwności porównania kwartał do kwartału pokazują stopniową poprawę po słabych wynikach rynku spowodowanych pandemią COVID-19.

Samsung i Xiaomi były jedynymi firmami z pierwszej szóstki, które zwiększyły swoje udziały w rynku w trzecim kwartale, podczas gdy Apple spadł na czwarte miejsce (z powodu opóźnionej premiery nowych iPhone'ów). Samsung z 78 milionami egzemplarzy (co stanowi wzrost o prawie 42% w ujęciu kwartalnym), utrzymał pierwsze miejsce w światowym rankingu marek smartfonów pod względem produkcji. Jednak TrendForce szacuje, że w czwartym kwartale produkcja smartfonów Samsunga spadnie do około 62 milionów sztuk ze względu na zakończenie świątecznych zapasów w Europie i Ameryce Północnej oraz konkurencję ze strony nowych urządzeń iPhone.

Produkcja smartfonów OPPO wzrosła o 64% w ujęciu kwartalnym, do 45 milionów sztuk - liczba ta obejmuje urządzenia OPPO, OnePlus i Realme. Produkcja smartfonów Xiaomi również wzrosła o 51% kwartał do kwartału, do 44,5 miliona sztuk. Obie marki są na równi ze sobą pod względem wielkości produkcji. Zresztą OPPO wraz z Xiaomi i Vivo są firmami, które najbardziej zyskują na pogorszającej się sytuacji Huawei. TrendForce szacuje, że wielkość produkcji OPPO i Xiaomi w ostatnim kwartale roku utrzyma się na podobnym poziomie.

Apple odnotował niewielki wzrost w ujęciu kwartalnym - o 2%. Ale w czwartym kwartale prognozowany jest znacznie lepszy wynik dzięki modelom z serii 12. Produkcja smartfonów Huawei była na tym samym poziomie co w przypadku Apple. W porównaniu z drugim kwartałem Huawei odnotował spadek o 19%, do 42 mln sztuk, ale przewiduje się, że w czwartym kwartale ponownie spadnie, do około 30 milionów sztuk. Vivo zajmuje 6. miejsce w światowym rankingu - wielkość produkcji w przypadku tej firmy wzrosła o 13% w ujęciu kwartalnym do poziomu 30 mln sztuk.

Oczekuje się, że rynek smartfonów "wyrwie" się z pandemii i przekroczy 1,3 miliarda produktów w 2021 roku. TrendForce spodziewa się, że globalna produkcja smartfonów w 2020 r. osiągnie 1,25 miliarda sztuk, co oznacza spadek o 11% rok do roku. Natomiast w 2021 roku wzrośnie o 9%, do 1,36 mld sztuk.

Źródło: Trendforce

Opublikowane:
Autor: Jolanta Szczepaniak
Ten artykuł nie ma jeszcze opinii. Bądź pierwszy i zapoczątkuj dyskusję!
Dodaj swoją opinię!
R E K L A M A

 Niestety, ale nie ma jeszcze żadnych opinii.

 Dodaj swoją opinię!