R E K L A M A

Jak zmieniły się ceny smartfonów i kto ma największy udział w rynku - raport Counterpoint

Opublikowane:

Firma Counterpoint podała globalne wskaźniki dla średniej ceny sprzedaży smartfonów (Average Selling Price, ASP) w drugim kwartale roku dla najważniejszych regionów. Mimo że dostawy spadły o 23% (największy spadek w historii), średnia cena sprzedaży smartfonów wzrosła o 10%.

Średnie ceny smartfonów wzrosły prawie dla wszystkich regionów z wyjątkiem Ameryki Łacińskiej. Najbardziej odporny na spadki był segment premium, a Apple okazał się tu największym wygranym. Podczas gdy dostawy dla większości producentów OEM spadły w drugim kwartale 2020 r., dla Apple wzrosły one o 3% rok do roku, a przychody ze sprzedaży iPhone'a wzrosły o 2% rok do roku.

Spory udział we wzroście cen miały sieci 5G. Smartfony z 5G stanowiły 10% całkowitej globalnej sprzedaży telefonów komórkowych, ale jednocześnie pozwoliły na osiągnięcie 20% całkowitych przychodów ze sprzedaży telefonów, ponieważ większość urządzeń 5G w drugim kwartale 2020 r. należała do segmentu premium.

Największy udział w sprzedaży smartfonów 5G miały Chiny - aż 72% globalnych przychodów ze sprzedaży telefonów 5G pochodziło z Chin, w większości za sprawę Huawei. Średnie ceny sprzedaży smartfonów w Chinach wzrosły o 12% rok do roku, a region odpowiadał za ponad 34% światowych przychodów ze sprzedaży w tym segmencie.

Wśród producentów OEM pierwsze miejsce w globalnych przychodach ze smartfonów zdobyło Apple (34%), a następnie Huawei (20%) i Samsung (17%). Co więcej, w drugim kwartale 2020 r. Apple zanotował też około 59% globalnych zysków branży. Huawei (razem z marką Honor) odnotował najwyższy w historii globalny udział w przychodach na poziomie 20% w drugim kwartale 2020 roku. Podejrzewamy jednak, że Huawei będzie miał trudności z utrzymaniem tej pozycji w kolejnych kwartałach.

 

Źródło: Counterpoint

Opublikowane:
Autor: Jolanta Szczepaniak
Ten artykuł nie ma jeszcze opinii. Bądź pierwszy i zapoczątkuj dyskusję!
Dodaj swoją opinię!
R E K L A M A

 Niestety, ale nie ma jeszcze żadnych opinii.

 Dodaj swoją opinię!