R E K L A M A

Qualcomm, Mediatek i reszta - pandemiczne spadki producentów procesorów

Opublikowane:

Pandemia i inne globalne wydarzenia mocno wpłynęły na sytuację producentów sprzętów w 2020 roku - ale spadki nie ominęły też producentów podzespołów. Globalny rynek procesorów głównych (AP, Application Processor) zaliczył spadek o 26% w drugim kwartale 2020 roku.

Największy udział w rynku procesorów wciąż dzierży Qualcomm (29%), tuż za nim uplasował się MediaTek (26%), a na trzecim miejscu HiSilicon Huawei (16%). Apple i Samsung zajęli czwarte miejsce (po 13%), a na piątym miejscu znalazł się Unisoc (4%). Spośród wymienionych firm spadki w porównaniu z rokiem poprzednim zanotował Qualcomm, Samsung i Unisoc, zaś MediaTek, Huawei i Apple wyszły na plus.

Słabe noty Qualcomm są spowodowane, po pierwsze, zwiększonym wykorzystaniem chipów HiSilicon przez Huawei, a po drugie ogólną, pandemiczną sytuacją globalnego rynku smartfonów. Huawei dobre radził sobie w drugim kwartale, ale w najbliższych miesiącach na pewno się to zmieni - przyszłość niezależnie produkowanych procesorów HiSilikon jest niepewna z powodu amerykańskich represji wobec Huawei oraz partnerów produkcyjnych firmy. Chodzi o to, że partnerzy firmy, z którymi Huawei współpracuje w zakresie projektowania i produkowania procesorów, polegają na oprogramowaniu i sprzęcie firm amerykańskich - a według obowiązujących sankcji nie mogą sprzedawać Chińczykom produktów wytworzonych przy użyciu amerykańskich technologii. Zresztą Richard Yu, jeden z szefów Huawei, zapowiedział, że w połowie września firma przestanie produkować układy Kirin właśnie z powodu amerykańskich regulacji. I z pewnością pomoże to firmom Qualcomm, MediaTek i Unisoc zdobyć większy udział w rynku.

Zwiększyła się za to sprzedaż smartfonów 5G i trend ten może być ważnym czynnikiem wzrostu w drugiej połowie 2020 oraz w 2021 roku. Prognozy sugerują, że Qualcomm może rozwinąć się zwłaszcza w Chinach na rynku premium, gdzie obecnie dominuje Huawei z ponad 40% udziałem. Mógłby również zwiększyć udział w europejskim segmencie średniej i wyższej półki. Z kolei Mediatek może stać się bardziej popularny dzięki niedrogim ofertom 4G i 5G na rynkach takich jak Chiny, Rosja oraz Bliski Wschód i Afryka (MEA). Kolejny trend to przystępne cenowo modele dla graczy - ten rynek może drastycznie wzrosnąć w bieżącym i przyszłym roku. Stąd liczne rozwiązania związane z ulepszanymi procesorami graficznymi i obsługą wyższych częstotliwości odświeżania (90 Hz, 120 Hz, a nawet 144 Hz) wśród średniopółkowych modeli.

Źródło: Counterpoint

Opublikowane:
Autor: Jolanta Szczepaniak
Ten artykuł nie ma jeszcze opinii. Bądź pierwszy i zapoczątkuj dyskusję!
Dodaj swoją opinię!
R E K L A M A

 Niestety, ale nie ma jeszcze żadnych opinii.

 Dodaj swoją opinię!