R E K L A M A

Unia dobiera się do baterii w telefonach

Opublikowane:

Po projekcie dotyczącym zmuszenia producentów do ujednolicenia ładowarek Unia Europejska idzie o krok dalej - teraz chce ułatwić użytkownikom wymianę baterii w smartfonach.

Jeszcze kilka lat temu wymiana baterii w telefonie była banalna i nie wymagała wizyty w serwisie. Wystarczyło otworzyć tylną pokrywę, aby uzyskać dostęp do wymiennej baterii. Jednak dzisiaj wymiana zużytej baterii wymaga specjalistycznego sprzętu i może wiązać się z ryzykiem unieważnienia gwarancji. Ale wkrótce może się to zmienić, ponieważ UE zastanawia się obecnie nad powrotem do wymiennych baterii.

Według raportu Het Financieele Dagblad (FD) UE chce zmusić producentów elektroniki do ułatwienia wymiany baterii. A to ma pozwolić użytkownikom na korzystanie ze smartfonów przez dłuższy czas i generowanie mniejszej ilości odpadów elektronicznych. Wcześniejsze plany co do narzucenia standardu ładowarek również były związane z szerszym recyklingiem produktów i zrównoważonym rozwojem. Standaryzacja portów w połączeniu z łatwo wymienialnymi bateriami na pewno znacznie zmniejszy ilość odpadów elektronicznych.

W ten sposób ciężar zmniejszenia ilości e-odpadów spadnie na producentów. Będą oni musieli zapewnić łatwiejszą naprawę urządzeń i zapewnić dostępność części zamiennych. Zaproponowano też wprowadzenie unijnego zakazu niszczenia niesprzedanych przedmiotów - ma to promować ponowne wykorzystanie surowców i ograniczyć eksport odpadów do innych krajów.

Źródło: xda developers

Opublikowane:
Autor: Jolanta Szczepaniak

Ten artykuł nie ma jeszcze opinii. Bądź pierwszy i zapoczątkuj dyskusję!
Dodaj swoją opinię!
R E K L A M A

 Niestety, ale nie ma jeszcze żadnych opinii.

 Dodaj swoją opinię!