R E K L A M A

Słowniczek pojęć GSM

Wybierz literę:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Znaleziono następujące hasła na wybraną literę:

2,5G
2,75G
2G

2G

2G - technologia telefonii bezprzewodowej drugiej generacji. Jest to sieć cyfrowa, w odróżnieniu od wcześniejszej sieci analogowej 1G. Pozwala na przesyłanie dźwięku cyfrowego (rozmowa telefoniczna) oraz wiadomości tekstowych (SMS).

Systemy analogowe miały sporo wad - małą odporność na zakłócenia, łatwość podsłuchu rozmów, brak roamingu międzynarodowego i niedostateczna transmisja danych. Wymusiło to powstanie systemów komórkowych drugiej generacji (2G) popularnie zwanych GSM pracujących w technice cyfrowej.

Dla telefonii 2G zostały określone podstawowe cechy komunikacji:

  • transmisja danych - 9,6 kb/s
  • transmisja mowy - kodowanie z przepływnością 13 kb/s
  • dostęp do kanału radiowego ze zwielokrotnieniem czasowym i ramką TDMA (współpracujący z siecią pakietową publiczną - protokót X.25)
  • przesyłaniem SMS-ów
  • realizacja połączeń alarmowych

Pierwszy system GSM na świecie został oddany w 1991 r, natomiast w Polsce system GSM 900 został wprowadzony w 1996 r przez firmy PTC (Polska Telefonia Cyfrowa) w sieci Era GSM oraz Polkomtel S.A. w sieci GSM Plus. W 1998 r koncesję na GSM 1800 dostał trzeci polski operator Centertel - sieć Idea (obecnie Orange).

Telefonia 2G w 1995r. otrzymała usprawnienia, tj. transmisja telefaksowa, interfejs komputerowy, usługi telekonferencyjne, czy identyfikacja abonenta za pomocą karty SIM.

R E K L A M A