R E K L A M A

Czy nowe iPhone'y są trudne w naprawie?

Opublikowane:
iPhone Xs i Xs Max w kawałkach
iPhone Xs i Xs Max w kawałkach
fot. iFixIt

Serwis iFixit, który ocenia stopień podatności serwisowej urządzeń elektronicznych, przyjrzał się nowym modelom iPhone. Okazało się, że da się je zdemontować, a potem nawet ponownie złożyć... ;)

Technicy iFixit rozebrali na części iPhone Xs oraz iPhone Xs Max, ale ostatecznie uznali, że oba urządzenia zostaną ocenione wspólnie, bowiem proces ich demontażu oraz wymiany elementów jest praktycznie identyczny. Telefony otrzymały ocenę powyżej średniej, czyli 6 na 10 punktów.

Pochwalono Apple za ograniczenie klejenia elementów i szerokie zastosowanie śrubek. Wymiana wyświetlacza i baterii jest łatwa i nie stwarza problemów, moduł Face ID można oddzielić od modułu wyświetlacza i wymieniać osobno. Pewnym utrudnieniem mogą być jedynie uszczelnienia obudowy, ale z drugiej strony ograniczają one możliwość uszkodzenia telefonu wskutek zalania. Złe wieści czekają natomiast użytkowników, którzy stłuką szkło na tyle obudowy. Jest ono zespolone z ramką nośną, zatem jego wymiana wiąże się z rozebraniem całego telefonu i wymianą większej części korpusu, co z pewnością będzie czasochłonne - czyli kosztowne. Zaznaczono też, że Apple wciąż stosuje nietypowe łby śrubek, co wymusza zakup specyficznych narzędzi do demontażu.

Technicy rzucili też okiem na nowy smartwatch, czyli Apple Watch 4. Ten również otrzymał 6 z 10 możliwych punktów. Pochwalono możliwość łatwej wymiany pasków i ich zgodność z paskami poprzednich generacji zegarków Apple. Uznano, że wymiana wyświetlacza jest wykonalna, jeśli monter wie, jak przebiegają taśmy łączące go z płytą główną, podobnie, jak wymiana baterii, która po zdjęciu wyświetlacza jest już raczej prosta. Problem stanowią jedynie liczne, drobne śrubki z nietypowymi łbami, natomiast naprawy płyty głównej uznano za raczej niewykonalne, bowiem część elementów, w tym mocowania niektórych taśm, są zalane żywicą.

Na podstawie informacji iFixIt: 1, 2

Opublikowane:
Autor: Adam Łukowski

Ten artykuł nie ma jeszcze opinii. Bądź pierwszy i zapoczątkuj dyskusję!
Dodaj swoją opinię!
Pobieram dane...
R E K L A M A

 Niestety, ale nie ma jeszcze żadnych opinii.

 Dodaj swoją opinię!