R E K L A M A

Huawei szykuje smartfon z dziurką w ekranie?

Opublikowane:
Autor: Adam Łukowski
Zarys koncepcji Huawei
Zarys koncepcji Huawei
fot. ETnews

Wcięcie notch to bardzo kontrowersyjny element tegorocznych smartfonów. Nie dziwi zatem fakt, że inżynierowie Huawei zastanawiają się, jak go wyeliminować. A gdyby zostawić na ekranie tylko przedni aparat?

Notch nie wziął się znikąd. Powstał jako "złoty środek". Z jednej strony, producenci chcieli osiągnąć jak największą powierzchnię ekranu i zająć nim jak najwięcej przedniego panelu, z drugiej - musieli gdzieś upchnąć głośnik, przedni aparat, czujniki czy diodę. Powstało zatem wcięcie. Mniejsze - większe - ale zawsze jest. Była też inna droga - do wcięcia trafiał tylko element, którego nie dało się pomniejszyć i wcisnąć w wąską ramkę - czyli aparat fotograficzny. Taki minimalistyczny notch znajdziemy choćby w Essentialu czy nowych Wiko.

Huawei musi być innowacyjny, dlatego jego inżynierowie rozważają jeszcze inną koncepcję: "odcięcie" obiektywu aparatu od górnej ramki i otoczenie go ze wszystkich stron wyświetlaczem. Faktycznie, może to wyglądać niebanalnie i estetycznie - ale czy będzie praktyczniejsze od zwykłego notcha? Popatrzmy na szkic. Powierzchnia ekranu nad obiektywem i tak pozostanie raczej niewykorzystana, pozostanie jedynie "bajerem". Zyskamy może nieco miejsca po bokach obiektywu - ale bez dobrego pomysłu na jego zagospodarowanie - będzie podobnie, jak w przypadku zwyczajnego notcha.

Warto również zauważyć, że i tak u góry ekranu pozostanie ramka - z głośnikiem, sensorami i diodą - co widać na szkicu. Pozostaje jeszcze kwestia aplikacji - jak poradzą sobie z otworem zamiast notcha? Jak zatem widzicie, pomysł jest może ciekawy, ale nie zapowiada się na rewolucyjny i praktyczny. Może jednak przynieść producentowi pewien zysk - wizerunkowy. Po pierwsze, Huawei będzie pierwszym, który zaoferuje coś takiego. Po drugie - zapewne uda się "urwać" kolejne procenty przy współczynniku screen-to-body, co pozwoli podczas konferencji pochwalić się kolejną przewagą nad iPhone'm...

Jak oceniacie pomysł Huawei? Ja - wolę chyba koncepcje Vivo czy Oppo... Choć i one zdają mi się problematyczne, ze względu na obecność elementów mechanicznych. Może zatem wszystko zakończy się powrotem ramki?

Na podstawie informacji ETnews; czytane: 3446 razy.

Opublikowane:
Autor: Adam Łukowski

Ten artykuł skomentowano już 3 razy.
Zobacz najnowsze opinie lub dołącz do dyskusji i dodaj opinię!
Dodaj swoją opinię!
Pobieram dane...
R E K L A M A
Wszystkich opinii: 3.
0,0% 
 0,0% 
 100,0% 
dziurkacz
A może tak zrobić aparat w lewym górnym rogu jako mini wcięcie w ekran zamiast na środku lub całkiem zlikwidować przedni aparat lub zmodyfikować kształt obudowy
.240.41.147 | 21 Jul 2018, 15:07
Yogi
Niech już zostawia w spokoju te ramki. Co one im zrobiły? :-)
.109.33.108 | 21 Jul 2018, 09:07

wiqwrt
Zamiast kombinować z górą wyświetlacza niech się zajmą likwidacją dolnej belki w telefonach.
.231.53.221 | 20 Jul 2018, 14:07